• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Katılımcı anlayış için göreve geldim”

16 Mayıs 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

“Katılımcı anlayış için göreve geldim”

   ► İZTO Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Mahmut Özgener, Rotary 2440.Bölge Federasyonuna bağlı Gündoğdu Rotary Kulübü’nün konuğu oldu.

           HABER MERKEZİ     
     İzmir Ticaret Odası’nın 14 Nisan’da gerçekleştirilen seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Mahmut Özgener, Rotary 2440.Bölge Federasyonuna bağlı Gündoğdu Rotary Kulübü’nün konuğu oldu.
     Uluslararası Rotary 2440.Bölge Federasyonuna bağlı Gündoğdu Rotary Kulübü’nün konuğu İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener oldu. Özgener,  “Ben, katılımcı anlayış için bu göreve geldim. Ülkemizin modern ve çağdaş kenti İzmir’de hem sizleri yakından tanımak hem de İzmir Ticaret Odamızın yeni vizyonunu sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyerek sürdürdüğü konuşmasında, “Seçimlerde büyük çoğunluğun takdiriyle yönetime gelmemizin ardında; kaybolan heyecanın yeniden kazandırılması, kent ekonomisinin çarklarının daha hızlı dönmesi, üyelerimizle daha fazla bir araya gelme isteği, yenilikçi projelerimiz ve katılımcı yönetim anlayışı özlemi etkili oldu” dedi.

“İZTO için Fark yaratamaya geldik”
     Rotary’nin dönem sloganı “Fark Yaratın” örneğinden yola çıkarak İzmir Ticaret Odası için fark yaratmaya geldiklerini söyleyen Başkan Özgener, “Yola çıktığımız 6 ay boyunca ve göreve geldiğimiz andan itibaren önceliğimizin ‘Yönetim Anlayışının’ değişmesi olduğunu dile getirdik. Çünkü yönetime katılım ne kadar fazla olursa o kadar değişik düşünce ortaya çıkar ve bu farklı görüşler arasında uzlaşma becerisini daha fazla kullanıp en doğru sonuca ulaşırsınız. İşte bu farklılıklar belki küçük ama iş yaşamını ve hayata bakışınızı geliştiren önemli adımlardır.” şeklinde konuştu.

İzmir sahip olduğu potansiyeli kullanmalı
     İzmir’in sahip olduğu potansiyeli kullanmasının zamanının geldiğini dile getiren Mahmut Özgener, “Değinmek istediğim bir diğer konu da gelişimini her alanda hızlandıran İzmir’in sahip olduğu büyük potansiyeli artık harekete geçirme zamanının geldiğidir. Bildiğiniz gibi İstanbul artık birçok açıdan doyum noktasına ulaştı hatta bu doyum noktasını çoktan geçti. Bu durum İstanbul’un adeta bir balon gibi şişmesine ve beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Artık İstanbul’dan çok daha nitelikli, alternatif bir kentin ortaya çıkıp bunu güçlü bir dille söylemesi gerek. Bu yeni merkez için en uygun kent İzmir’dir ve bizlerin de bu düşünce etrafında birleşme zamanımız gelmiştir.

     İstanbul-İzmir aksında açılan ve adına altın çember denilen koridorun çekim merkezi İstanbul’dur. Ama ne ilginçtir ki İstanbul’un da çekim merkezi İzmir’dir. Her alanda bu stratejiyi güçlendirecek adımların bir an evvel atılması Türkiye’nin de elini güçlendirir. Futbolda Göztepe’nin elde ettiği başarının kentte yarattığı havayı görüyorsunuz. Altay’ımız ve Altınordu’nun da Süper Lig’e bir adım yakınlıkta olması ile ekonomiden spora, kültür sanattan eğitime, turizmden lojistiğe kadar tüm branşlarda bu güzel kentimiz sadece Türkiye’nin değil birçok ülkenin çekim alanında yer alacak.

     Bugün artık çağı aşmak için bize tarımdan sanayiye, insan kaynağından kamu yönetimine kadar bir ‘nitelik devrimi’ lazım. Çünkü teknolojinin etkisiyle üretimden finansa, lojistikten tüketime kadar her şey çok hızlı değişiyor. Örneğin bugün, kimya sektörünün yönlendirici etkisiyle artık tarım bile tarlada değil fabrikalarda yapılır hale geldi. Bütün süreçleri, İzmir’in mevcut potansiyeliyle yeniden tanımlayıp gereğini yapmamız şart. Belki çoğunuzun hayal dediği bu atılımı başarabilecek güçteyiz. Ama bizim artık birlikte hareket etme vaktimiz gelmiştir. Birlik olduğumuz ve farklılıklarımıza karşın ortak paydalarda buluştuğumuz sürece her alanda başarıyı yakalarız.

     Bizler; yerel yönetimler ve kamu kurumlarıyla ‘İzmir’ adına aynı masada önyargısız olarak birbirimizi dinlediğimiz sürece hayal denilen tüm projeleri tek tek gerçeğe dönüştürebiliriz. Başka kentlerde yaşanan çekişmeleri zaman zaman kamuoyunda izliyoruz. İzmir’imiz benzer tartışmalara kurban vermemek ve aynı duruma düşmemek için uzlaşıcı, iyi bir dinleyici ve karşısındakinin fikirlerine saygı gösteren örnek kişiler olmalıyız. Düşünceler değiştikçe, kalıplar yıkılır; kalıplar yıkıldıkça özgürlük ve demokrasi artar; özgürlük ve demokrasi arttıkça yenilikçi fikirler ve girişimler ortaya çıkar. Bu fikirlere yapılan yatırımlarla kent ve ülke ekonomisi gelişir. Ekonomimiz geliştikçe de refahımız artar ve kıskanılan kent oluruz.” şeklinde konuştu.

     Swissotel’de gerçekleşen toplantı, Gündoğdu Rotary Kulübü Başkanı Ercan Çelikkaya ve bir sonraki Dönem Başkanı Selman Uysal’ın Mahmut Özgener’e katılımından dolayı teşekkür plaketi vermesi ile sona erdi.

 


+ Benzer Haberler
» Serter: “Düne dair deneyimleri yarına ışık tutuyor”
» Pet Fuarı Tepekule Kongre Merkezi’nde açılıyor
» Sanayideki yeni meslekler için nitelikli iş gücü şart
» Total Quartz Auto Care merkezleri yaygınlaşıyor
» Enerji ve ekonomiye duyarlılık artıyor
» Ode Yalıtım’dan ‘Express’ ile sektörde ilk: Membran siparişi ertesi gün kapıda
» RTB House, Avrupa’nın en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında
» Aktif Bank Ar-Ge Merkezi, uluslararası proje iş birliğine imza attı
» Küçük işletmele finansmana kolay erişecek
» İlaç sektörüne yön verecek üç iş modeli


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni