• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor

22 Mayıs 2020 Cuma 12:00
12
14
16
18

   ► Tong; Yasal olarak ciddi bir yaptırım ve kayıt sistemi olmadığı gibi, vatandaşlar bilinçli olmadıkları için hayvan sahiplendikten sonra kayıt yaptırmıyorlar.

     Covid-19 salgınının ardından sosyal yaşamın azalması ile evde birlikte zaman geçirebilmek için insanlar hayvan sahiplenme yolunu tercih etmeye başladı. Pandeminin ilk günlerinde hayvanlardan hastalık bulaşabilir endişesi ile çok sayıda hayvan terk edilirken, ilerleyen süreçlerde özellikle petshoplardan hayvan satın alan insanların sayısı da artış gösterdi. Hayvan sahiplenmenin ciddi bir sorumluluk olduğuna, sahiplendirilen hayvanlara dair sistemin gerektiği gibi çalışmadığına dikkat çeken İzmir Veteriner Hekimleri Odası Genel Sekreteri Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG, “Tüm hayvanların kayıtlarının tutulacağı bir sistem kurulmuş durumda ancak yasal düzenlemesinde idari para cezası yok, bu kayıtları takip edip idari işlem uygulayacak yeterli personel de yok. Hayvanların kayıt altına alınmaları için tek bir yasal madde ve ciddi bir idari yaptırım kararı olmalı.” dedi.

“Terk edilmiş hayvan görmemeyi umuyoruz”
     Salgın günlerinde sosyal yaşantının yavaşlaması ile birlikte hayvan sahiplenmenin istenen ve beklenen bir durum olduğunu ifade eden İzmir Veteriner Hekimleri Odası Genel Sekreteri Ebru Tong, “Ancak bir taraftan salgının ilk günlerinde hayvanlardan bulaşabilir endişesi ile çok sayıda hayvanın terk edildiğini de duyduk. Dolayısıyla bu süreçte hayvan sahiplenenlerin özellikle de petshoplardan (Ev ve süs hayvanı satış yerlerinden) hayvan satın alan insanların sayısının çok artış gösterdiğini sanmıyoruz. Bize bu konuda gelen sorular olmadı. Yakın çevremizden bu dönemde hayvan beslemeye başlayanlar olduğunu duyuyoruz.

     Hayvanseverlerin yoğun olarak sahiplendirme çalışması yaptıklarını da biliyoruz. İzmir için bazı insanlarımızda Covid 19 nedeni ile özellikle yavruları sahiplenmeye yönelik duyarlılığın arttığını söyleyebiliriz. Ama her zamankinden çok çok fazla sahiplendirme yapıldığını ya da evcil hayvan satışı olduğunu sanmıyorum. Dilerim onlar da bir süre sonra hayat normalleşince bu yavru büyüdü artık kendini kurtarır, ben bakamıyorum diyerek sokağa bırakmazlar. Ne yazık ki sokağa çıkma yasağından muaf olabilmek adına bu yola başvuranlar da olmuş olabilir. Umarım bu sayı çok değildir ve bir süre sonra sokaklarda yine terk edilmiş hayvanlar görmeyiz” diye konuştu.

“Hayvan sahiplenenler kayıt yaptırmalı”
     Hayvan sahiplenme bilincinin Türkiye’de küçük yaşlardan itibaren yeterince verilemediğini aktaran Tong, “Hayvan sahiplenme ve satışları konusundaki en büyük sorunumuz ciddiyetinin bilincine varmamak. Bunun dışında sahiplendirilen hayvanlara dair sistem ne yazık ki olması gerektiği gibi çalışmıyor. Ülkemizdeki sahipli hayvan sayısını bile tam olarak bilmiyoruz. Aslında teknik anlamda bu konuda ilgili kurumların sistemleri var. Ancak vatandaşlarımız yasal olarak ciddi bir yaptırım ve kayıt sistemi olmadığı için ve bilinçli olmadıkları için hayvan sahiplendikten sonra kayıt yaptırmıyorlar” ifadelerini kullandı.

Tüm hayvanların kayıtları için sistem var uygulama yok
     Petshopların satışlarda ne mikroçipli hayvan satışı yaptıklarına ne de kayıtları tuttuklarına vurgu yapan Tong, “Tek Bakanlık bünyesinde farklı iki Genel Müdürlük tarafından takip edilen bir konu olmasına karşın petshoplardaki hayvanların kayıt altına alınması, hayvan satın alanların kayıtlarının izlenmesinin sağlanması ne yazık ki uygulanamıyor. Aslında işyerlerine giriş çıkış yapan tüm hayvanların kayıtlarını tutmaları gereken bir sistem bir Genel Müdürlük tarafından kurulmuş durumda ancak onun yasal düzenlemesinde idari para cezası yok, bu kayıtları takip edip idari işlem uygulayacak yeterli personel de yok. Diğer Genel Müdürlük hayvan kayıtları için petshop tarafından tutulması gereken defterden kayıtları kontrol ediyor, sistem girişi yok ama hayvan kayıtları tutulmuyorsa 3 bin TL’ye yakın para cezası var. Ancak petshopa gidip defter kayıtlarına bakmak ve denetim yapmak için dolayısıyla para cezasını uygulamak için yine yeterli eleman yok” açıklamalarında bulundu.

“Hayvanın kaydını kaçırıyorsak sorunlar katlanarak büyüyor”
     Hayvanların kayıt altına alınmasına dair tek bir yasal madde ve ciddi bir idari yaptırım kararı olması gerektiğini dile getiren Tong, bu kararın Hayvanları Koruma Kanununda yer almasının ve vatandaşların da kişisel ya da ticari hayvanların kayıt altında olması gerektiğini bilmesinin önemini vurguladı. Belirlenecek olan para cezasının da gerçekten caydırıcı olması gerektiğinin altını çizen Tong, “Örneğin Veteriner Hekim kliniklerinde kullanılan ilacın sisteme girişinin yapılmaması hatta geç yapılmasının cezası 14 bin TL gibi bir rakam. Ve zaten Veteriner Hekim ilacı kendi hastasına uyguluyor ve bunu da muayene kayıt defterine yaptığı tedavi protokolüne işliyor. Ama petshop sahibi hayvanı kayıt altına almadıysa uygulanacak para cezası daha basit bir konuda Veteriner Hekime uygulananın sadece dörtte biri kadar.

     Başlangıç aşamasında bir hayvanın doğumdan itibaren kaydının tutulmasını kaçırıyorsak bu katlanarak artan sorunlara yol açıyor. Bu yüzden de bu konuda daha etkin para cezası getirilmelidir. Sonuç olarak ismen birleşmiş olan Tarım ve Orman Bakanlığında özellikle Hayvanları Koruma Kanunu öncesinde hayvanlarla ilgili tüm konuların yeniden değerlendirilerek gözden geçirilmesi ve teşkilat yapılanmasında çift başlı uygulamaları kaldıracak bir düzenlenmeye gidilmesi gerekmektedir. Eğer bu düzenlemeler yapılırsa bizler de, sizler de, yetkililer de petshoplardaki satışlar dahil tüm pet hayvanlarının hareketlerini takip edebileceğiz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Süt ürünlerinde kayıt dışının çözümü; KDV eşitlemesi
» “Üretilen gıdaların 3’te biri çöpe gidiyor”
» “Yağışlar su kaynaklarını beslemiyor”
» Gezici tarım işçileri de pandemiyle hatırlandı
» Kemeraltı esnafı yılbaşından umduğunu bulamadı
» “İşgücünün korunmasında evrensel gelir desteği çözüm olmaz”
» Kır kadınları ‘çiftçiyim’ diyemiyor
» “Kozmetikte taksit imkanı geri getirilmeli”
» İkinci el araç fiyatlarında yüzde 10’luk düşüş
» “Kişisel verilerin paylaşımı hapis cezasını doğurabiliyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
  Ticaret 13.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni