• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Kaynaklar sadece bize ait değil”

19 Mayıs 2017 Cuma 15:00
12
14
16
18

“Kaynaklar sadece bize ait değil”

   ► EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Dönmez, hiçbir kaynağın sonsuz olmadığını belirterek, “Sürdürülebilir üretim ve sürdürülebilir kalkınma modelleri geliştirmek zorundayız”

           KENAN YEŞİL     
     Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından Anadolu Buluşmaları kapsamında yapılan, “Sürdürülebilirlik İyi Uygulama Paylaşım Günleri”, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıya, Türkiye İMSAD Başkanvekili Oktay Alptekin ve EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Dönmez de katılırken, sektörün önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri de sürdürülebilirlik konusundaki görüşlerini paylaştı.

     Çevremize karşı duyarsız olamayız
     Toplantının açılış konuşmasını yapan EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Dönmez, sınırların ortadan kalktığı küresel ekonomi içerisinde, kendi kontrolleri dışımızda değişen, dönüşen çevre, enerji, iklim gibi konuların, herkesi ister istemez etkileyecek boyuta geldiğini belirtti. “Bana ne İstanbul’daki çevre kirliliğinden veya bana ne Rusya’daki nükleer patlamadan” deme lüksümüz bulunmadığını vurgulayan Dönmez, “Kuruyan nehirlere, yok olan ormanlara gözümüzü kapayamayız. Peki ne yapabiliriz? Her ne iş yaparsanız yapın, öğrenci de olabilirsiniz patron da veya ev hanımı ama hepimiz şu farkındalığı kültür olarak benimsemek zorundayız. Kaynaklarımızı daha etkin ve daha verimli nasıl kullanmalıyız? Çok önemli ve kritik soru budur” dedi.

     “Kaynaklar sadece bize ait değil”
     EBSO olarak, siyasetten ekonomiye kadar geniş bir alanda dünyanın içinde bulunduğu değişimin, dönüşümün farkında olduklarını dile getiren Muhsin Dönmez, kaynakların sadece bize ait olmadığını ve arkadan gelen nesillerin de bu dünyada yaşayacağını belirterek şöyle devam etti: “Bu farkındalık içerisinde, dönüşen dünyada iş yapış şekillerinden pazarlama tekniklerine kadar birçok başlıkta değişim yaşandığını gözlemliyoruz. İş modellerimizi bu değişim karşısında yenilemediğimiz, geliştirmediğimiz sürece de sürdürülebilir olamayacağımızı çok iyi biliyoruz. Sürdürülebilirliği sağlamadan başaramayacağımızın da çok iyi farkındayız.

     Günü kurtararak yapılan işlerle, bugün olmasa da yarın duvara toslayacağımızı veya en iyi ihtimalle geride kalacağımızı da iyi biliyoruz. Diğer yandan, bizim arkamızdan gelen nesillerin de bu dünyada yaşayacağını, iş yapacağını biliyor ve kaynakların sadece bize ait olmadığını, bu bilinçle tüketilmesi gerektiğine dair daha somut adımlara ihtiyacımız olduğunu ifade ediyoruz” diye konuştu.
     Oda olarak, her şeyden önce “çevreyi kirleten sanayici algısına” karşın 16 yıldır Çevre Ödül Töreni düzenleyerek “çevre dostu” sanayicileri, akademik bir kadrodan oluşmuş bağımsız Jüri ile iyi uygulamaları teşvik ettiklerini ve ödüllendirdiklerini belirten Dönmez, “Bu vesileyle sanayicilerimizin iyiniyetli gayretlerini takdirle gözlemliyoruz.

     Yönetim Kurulu Çalışma Gruplarımızdan biri olan Enerji Komitesi’nce çok önemli farkındalık, bilgilendirme eğitimleri ve projeleri düzenliyoruz. Bakanlığın Enerji verimliliğine ilişkin desteklerini yakından takip ediyor ve üyelerimizle paylaşıyoruz. Özellikle İzmir’de yenilenebilir enerji potansiyelimizden daha fazla yararlanılması adına girişimlerde bulunuyoruz. Oda olarak da, mevcut kaynaklarımızı etkin kullanma adına elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. 40 yıllık bir bina olmamıza rağmen Enerji Kimlik Belgesi’ne sahibiz” ifadelerini kullandı. Dönmez ayrıca, hiçbir kaynağın sonsuz olmadığını dikkate alarak; bütüncül bir anlayış içerisinde sürdürülebilir üretim, sürdürülebilir kalkınma modelleri geliştirmemiz dünden çok daha önemli bir hale geldiğini sözlerine ekledi.

     İnşaat malzemelerinde 16 milyar dolarlık ihracat
     Türkiye İMSAD Başkanvekili Oktay Alptekin ise sektörle ilgili yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de inşaat malzemeleri üretiminin 100 milyar doların üzerinde olduğunu, bunların tamamının da yerli kaynaklarla yapılan ve katma değeri yurt içinde kalan üretim olduğunu belirterek, “İnşaat malzemelerinde 16 milyar dolarlık ihracatımız var ancak 8 milyar dolarlık ithalatın olması da düşündürücü. Yakın coğrafyamızda bazı gelişmelerden dolayı olumsuz manzaralar görüyoruz ancak bu ülkelerin tekrar imarı sürecinde sektörümüze de tekrar kazanç sağlayacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Bergama Belediyesi “Güneş Enerjisi Santrali” kuruyor
» Günlerce süren işlemler e-imza ile bir saatte bitiyor
» Karşıyaka Belediyesi’nden ‘Edebiyat Ödülleri’
» Huawei, daha fazla akıllı şehir inşa edecek
» Kilisede Shakespeare anması
» Barış fidanları
» Dünya Kupası Regal 4K HDR TV’de izlenir
» Buca Çocuk Meclisi sanata damgasını vurdu
» Oyun ve bilişim sektörü el ele büyüyor
» Siber suçların da bir sınırı var


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni