• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Kazaların ekonomiye zararı 38.9 milyar $

12 Eylül 2017 Salı 19:00
12
14
16
18

Kazaların ekonomiye zararı 38.9 milyar $

   ► Plana göre arka koltukta emniyet kemeri kullanımı teşvik edilecek, yollarda denetimler arttırılacak, 10 bin sürücüye eğitim verilecek.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, trafik kazalarının ekonomiye 38 .9 milyar dolar mali kaybı olduğunu söyledi. Trafik Güvenliği ve Karayolu Taşımacılığı Çalıştayı’nın açılışında konuşan Soylu, trafikte başta ölümlü olmak üzere kazaları en az indirmek için Karayolları Eylem Planı kapsamında yeni yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

     Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi’nin denetim, kaza sonrası acil müdahale, personel eğitimi, projeler ve düzenleme yapılacak konular olmak üzere 5 başlıkta hazırlandığını belirten Soylu,  “2012 yılında imzalanan Karayolu Eylem Planı, bir irade ortaya koydu. Tedbir kadar farkındalık oluşturmak da önemli. Devlet ve bakanlıklar tek başına yol alamaz. Bu konuda deneme yanılma lüksümüz yok. Bu amaçla trafik politika belgesini oluşturduk. Her kesimin yol haritasını da bu konu ilgili oluşturmak istedik.

     Bayramlarda daha dikkatli olmak ve özen göstermek gerektiğinin gördük. Kazalar en fazla akşam saat altı ile sekiz arasında birde gece yarısı iki ile sekiz arasında oluyor. Uykusuzluk yorgunluk, hız… Spesifik önlemler alınınca sonuç alındığını gördük” dedi.
     Mevzuat düzenlemesine ihtiyaç olduğunu belirten Soylu, okulların çevresinde güvenlik önlemlerinin arttırılması konusunda 81 ilde çalışma yürüttüklerini kaydetti. Soylu, “Okullarımızın güvenliği konusunda önemli adımlar atacağımızı belirtmek isterim” dedi.

Araçlar durdurulacak dinlendirilecek
     Denetimler kapsamında bütün sürücülerin en tehlikeli zaman diliminde araçlarının durdurulacağını ve gerek görülmesi halinde yarım saat sürücünün dinlendirileceğini anlatan Soylu, bu konuda Tokat’ın başarılı bir şekilde yol aldığını söyledi. Soylu, yeni uygulamalar hakkında şu bilgileri verdi:
     “Kazaların yüzde 89.6 sürücü hatasından kaynaklanıyor. Temmuz, Ağustos Eylül ayında en fazla kazaların meydana geldiği aylardır. Ayrıca uzun tatil süreçlerinde meydana geliyor. Sürekli denetimlerin kazaları yüzde 30 azalttığı görüldü. Etkili denetim yapılacak. Sürücü davranışlarını değiştirmek istiyoruz.”

Arka koltukta artık takipte
     Emniyet kemerinin ölümleri yüzde 35 ile 70 oranında azalttığını belirten Soylu, bu kapsamda artık arka koltukta da emniyet kemeri takmanın alışkanlık haline getirilmesi için çalışılacağını kaydetti. Soylu, “Elektronik denetleme ve pts üzerinden ön ve arka koltukta takmayanların tespiti yapılacak” dedi.
     Trafik Politikası Belgesi kapsamında denetim, acil müdahale, eğitim çalışmalarına ağırlık verileceğini de anlatan Soylu, “2020 yılına kadar yüzde 50 oranında otoyollarda özellikle ölümlü kazaların azaltılması hedeflenmektedir. Artık trafikte yaz genelgesi de olacak. Trafikte kara noktalar tespit edildi. Buralarda denetlemeler sürecek” dedi.

10 Bin sürücüye eğitim verilecek
     Türkiye genelinde 5 kusurun üzerinde 10 bin sürücü tespit ettiklerini belirten Soylu, bu sürücülerden ilk etapta bin tanesine eğitim verileceğini kaydetti. Soylu, “Bu konuda Eskişehirde bir eğitim merkezi oluşturuyoruz.
     Ayrıca cep telefonun araç kullanımında kaza riskini 8 katı arttırıyor. Özellikle telefon ile konuşma ve sosyal medyayı kullanmayı engellemek için çalışmalar yapmak hedefindeyiz” dedi.

U-ETDS için çalışmalar başladı
     Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi(U-ETDS)’nin yasal zemini hazırlanması çalışmalarına başladıklarını söyledi. Arslan, “Şu an oluşturulacak sistem ile alakalı gerek sektör gerekse de paydaşların görüşlerini almak suretiyle ilk protatip çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.  Bu sistem ile ilk defa yolcu kargo ve eşyaların hareketlerinin takibine ilişkin mevzuat düzenlemesi yapılacak. Yine ilk kez gerçek zamanlı ve doğru olarak sektörel verilere ulaşım ulusal güvenlik açısından bunların paylaşımı ve veri analizlerine bağlı olarak yol yapımı, taşıma modu ve seçimi gibi gelecek planlaması yapılabilecek” dedi.

     Bu sistem ile yolcuların yapacakları seyahatlerin resmi olarak kayıt ve tescil edilip edilmediğini önceden e devlet üzerinden görebileceklerini anlatan Bakan Arslan, “Tarifeli taşıma yapan firmalar taşıma yapacakları güzergahları e devlet üzerinden elektronik olarak ve yazılı olarak başka bir işleme gerek olmada belirleyebilecek. Yani bu sistem ile başta yolcu olmak üzere taşımacılar devlet ve ulusal güvenlik açısından önemli gelişmeler sağlanacak” diye konuştu.
     Türkiye’de Temmuz ayı itibariyle 503 bin yetki belgesi ve kayıtlı 1 milyon 301 bin araç bulunduğunu anlatan Bakan Arslan, “Yol kusurundan kaynaklanan kazaları nerede ise sıfırladık. Akıllı ulaşım sistemlerinin yaygın olarak kullanmaya başladık Kazaların yüz de 70 kavşaklarda oluyor. Bununla ilgili tüm düzenlemeleri yaptık. Affeden yol uygulamasını hayata geçirdik. Artık affedemeyen yolları daha fazla konuşacağız” dedi.

Trafik adabı dersi geliyor
     Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz da 9. Sınıflara bu yıldan itibaren trafik adabı dersinin müfredata dahil edildiğini söyledi. Yılmaz, trafik kazalarını önlenmesinde eğitimin önemine vurgu yaparak çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
     “2016 yılı TÜİK verilerine göre kazaların yüzde 98 insan kaynaklıdır. Trafiğin odağında insan var. Eğitim ile burada önemli. Eğitimin yıl boyunca sürmesi önem arz etmektedir. İnsanın yaşam hakkı kutsaldır."
     Çocukların ebevynlerin değiştirmesi sağlanmalı.  9. sınıfta trafik adabı dersi okutulacak. Ayrıca çocuklarımıza yaş ve ilgilerine göre oyun, film ve materyaller hazırlamaya devam ediyoruz. Emniyet kemeri, hız limiti, kask kullanımı, araç kullanırken cep telefonu kullanılmaması için kampanyalarımız devam edecek.”

 


+ Benzer Haberler
» Bornova onların da evi
» “Sokaklarımızı temiz tutmak herkesin görevi”
» Bornova’nın yolları yenileniyor
» Ata Anı Evi’ne gerçek gibi Atatürk heykeli
» Yerelde kalkınma hamlesiyle tarıma destek
» Önce Kadın Kooperitifi, şimdi de Kadınlar Kulübü
» Dost Bilimevi yaz dönemi başladı
» Bornova Kültür etkinlikleri ile renkleniyor
» Bornova’da spor kurslarına yoğun ilgi
» Başkan Atila: Tiyatromuzla gurur duyuyorum


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.07.2018
  Ticaret 20.07.2018
  Ticaret 19.07.2018
  Ticaret 18.07.2018
  Ticaret 17.07.2018
  Ticaret 16.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni