• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

KÇÖ’nün uzatılması iş dünyasına can suyu oldu

22 Nisan 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

KÇÖ’nün uzatılması iş dünyasına can suyu oldu

           HABER MERKEZİ      
     Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) uygulamasının Nisan, Mayıs ve Haziran’ı kapsayacak şekilde uzatılması, iş dünyası ile esnaf ve sanatkarların temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Açıklama, pandemi döneminde istihdam ettiği çalışanları bünyesinde tutmakta zorlanan ihracatçılara can suyu oldu.

Hisarcıklıoğlu: KÇÖ’de taleplerimiz dikkate alındı
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptığı açıklamada, “Taleplerimizi dikkate alarak tüm sektörler için geçerli olmak üzere Nisan, Mayıs, Haziran’ı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken: Talebimiz kısa sürede cevap buldu
     Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, Erdoğan’a mektup yazarak kısa çalışma ödeneği ile ilgili talepte bulunduklarını belirterek, “Talebimizin kısa sürede cevap bulması işverenler ve işçilerimiz adına oldukça sevindirici” ifadesini kullandı.

Eskinazi: Pandemiyi kontrol altına alana kadar KÇÖ desteğine ihtiyaç var
     Hükümetin kararının ihracatçı firmalara can suyu olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Bazı sektörlerimizin ayakta kalabilmek için Kısa Çalışma Ödeneğine ihtiyaçları var. Bugün yaşadığımız kriz Türkiye’ye özgü bir kriz değil, dünya genelinde yaşanan bir süreç. O nedenle dünya covid-19 aşılamasında yüzde 70 seviyesinin üzerine çıkıp, pandemiyi kontrol altına alana kadar KÇÖ desteğine ihtiyaç var. Hepimizin beklediği bir karardı” dedi.

Yorgancılar: KÇÖ sanayide ve hizmet sektöründekilere destek sağlayacak
     Kısa çalışma ödeneğinin faydalı ve doğru bir karar olduğunu ifade eden Ege Bölge Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Biz bunu istiyorduk zaten. Pandeminin devam ettiği bir ortamdayız. Özellike esnaflar, sanayide ve hizmet sektöründe çalışanlar için büyük bir destek sağlayacak. O açıdan son derece olumlu bir gelişme olarak görüyoruz” diye konuştu.

Türk-İş, Hak-İş, TİSK: Çalışma hayatının KÇÖ’ye ihtiyacı vardı
     Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu imzasıyla yapılan ortak açıklamada, “Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzatılmasını çok kıymetli buluyoruz. Salgınla mücadele sürecinin devam etmesi başta olmak üzere, son dönemde yaşanan diğer zorluluklar sebebiyle tüm çalışma hayatının ihtiyacı vardı” denildi.

Celep: Bu karar hükümetimizin yanımızda olduğunun göstergesi
     Pandeminin tüm dünyada istihdamı tehdit ettiğine dikkati çeken Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, pandeminin gelişmekte olan ekonomilere artçı yansımalarının devam ettiğini dile getirdi. Celep şöyle konuştu: “Pandemiyle birlikte değişen yeni dünya düzeninde Kısa Çalışma Ödeneğinin 3 ay süreyle uzatılması devletimizin ihracatçımızın ve tüm sektörlerimizin üretim aşamasında ihracatçılarımızın hep yanında olduğunun güzel bir göstergesi. Problem Türk ihracatçısına özgü değil, dünya bazında yaşanan global bir sorun.”

Kaya: Madencilik sektörü pandemiyi 3 ay önceden hissetti
     Pandeminin en büyük ihraç pazarları Çin’de ortaya çıkması nedeniyle Madencilik sektörünün pandeminin etkilerini 3 önce hissetmeye başladığını anlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmak durumunda kalan madencilik sektörü firmalarının KÇÖ’den istifade edeceklerini ve çalışanlarına daha iyi şartlar sunacaklarını, bu destek nedeniyle Madencilik sektörü adına Hükümete teşekkür ettiklerini dillendirdi.

Sertbaş: Pandemi döneminde en önemli destek KÇÖ
     Hazırgiyim sektörünün üretimde 1 milyonun üzerinde, mağazacılık sektörüyle birlikte 2 milyon kişilik istihdamla Türkiye’nin istihdamda lider sektörü olduğuna vurgu yapan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, pandemi döneminde firmaların ayakta kalabilmesini sağlayan en önemli desteğin KÇÖ olduğunu ifade etti. Sertbaş, “KÇÖ’nin devam etmesini talep ediyorduk. Özellikle pandeminin ne kadar uzayacağını göremediğimiz bu dönemde KÇÖ’nin uzatılması çok sevindirici. Umarız bir daha uzatılmasına gerek kalmadan işlerimize devam eder duruma geliriz” şeklinde konuştu.

Uçak: Dünya’nın sağlığına kavuşmasını KÇÖ’den daha çok istiyoruz
     Dünya’nın sağlığına kavuşmasını KÇÖ’den daha çok istediklerini belirten Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, KÇÖ’nin pandemi ile işleri sekteye uğrayan işveren için önemli bir kaynak olduğunun altını çizdi. Uçak şöyle konuştu: “Gönül ister ’ki böyle bir ödeneğe gerek olmasın. Ancak, istihdamın korunması için elzem bir destek. İnşallah, kısa sürede dünya sağlığına kavuşur ve bu tip ödenekler, destekler, vb. sona erer.”

Zandar: Perakende mağazalar açılmadı tedirginiz
     Türkiye’nin ana ihraç pazarı Avrupa’da Almanya, Hollanda gibi önemli ihraç pazarlarında perakende mağazalarının halen kapalı olduğu bilgisini veren Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, “Kısa Çalışma Ödeneği’nin Haziran ayı sonuna kadar devam edecek olması Avrupa’da işlerin sakin olduğu dönemde hayati öneme sahip. KÇÖ’nün uzatılması istihdam ve ihracatımızın sürdürülebilirliği açısından çok önemli bir karar. Bu kararı tüm sektörler bekliyorduk. İlaç gibi geldi” diyerek görüşlerini bildirdi.

Ertan: KÇÖ hem işveren, hem de işçi için çok önemli
     Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, 2020 yılında gerçekleştirdiği 1 milyar 361 milyon dolarlık ihracatla Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde ihracatta lider olmuştu. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, “Kısa çalışma ödeneği bu zorlu koşullarda hem çalışanlar hemde işverenler açısından çok önemli. Söz konusu devlet desteği pandemi sürecinde devam etmelidir” şeklinde görüş bildirdi.

Özdebir, KÇÖ süresinin uzatılmasına teşekkür etti
     Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, yaptığı açıklamada, “Vaka sayılarının bu kadar arttığı günlerde kısa çalışma uygulama süresinin uzatılması kararı için Sayın cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ederim” dedi.


+ Benzer Haberler
» İzmir engelsiz kent haline geliyor
» “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”
» Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak
» Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor
» Yerin 30 metre altında bayramlaşma
» Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO
» Fersan, Orka Sirke’yi satın aldı
» “Güçlü sanayi altyapısı ile gençlerimizi iş ve aş sahibi yapmalıyız”
» EÜ Mühendislik Fakültesinden uluslararası bir proje daha
» 2020, İnci Vakfı için dönüşümün yılı oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni