• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Keiretsu Forum Türkiye’den Artiox’a 7 Milyon TL değerleme üzerinden yatırım

29 Mart 2021 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

Keiretsu Forum Türkiye’den Artiox’a 7 Milyon TL değerleme üzerinden yatırım

           HABER MERKEZİ      
     Sanat yatırımlarında blockchain teknolojisi kullanarak kullanıcının dilediği miktarda yatırım yapabilmesini sağlayan yerli girişim Artiox, Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcıları tarafından 7 Milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı.
     Tuncay Dakdevir ve Cemal Doğan tarafından Haziran 2019’da Ankara’da kurulan Artiox, en iyi değer saklama yollarından biri olan sanat yatırımlarında değerli sanat eserlerine yatırım yaparken gereken yüksek giriş sermayesi bariyerini ortadan kaldırıyor. Küçük yatırımcıların da sanat yatırımı yapabilmesini sağlayarak hem sanat yatırımlarını daha demokratik hale getirmeyi hedefliyor hem de bu marketin daha akışkan olmasını sağlıyor.
     Yayına geçtiği günden bu yana platform üzerinde gerçekleşen alım-satım hacimlerinin toplamı geçtiğimiz ay 2 milyon TL üzerine çıkan ve bunu sadece 200 bin liralık eser arzı ile gerçekleştiren Artiox,  Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcıları tarafından 7 Milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı. Dünyada yıllık 65 Milyar Dolar üzerinde olan sanat market hacmi, Artiox modeliyle katlanarak artacak ve sanat yatırımlarına ulaşım imkanları daha demokratik hale gelmiş olacak. Böylece daha çok katılımcının olacağı bu market büyürken aynı zamanda sanatçılar için de yeni fırsatlar ortaya çıkacak.

     Artiox Kurucu Ortaklarından Tuncay Dakdevir, “Mayıs 2019’da aldığımız tohum öncesi yatırım ile şirketimizi kurarak Artiox’u  geliştirmeye odaklandık. Uzun ve yoğun tempoda geçen ürün geliştirme döneminin ardından yaklaşık 6 ay da testnet sürecinde gerçek kullanıcılar ile testlerimizi yaptık. Geçtiğimiz Ağustos ayında ise Artiox’u yayına alarak ilk eser arzlarımızı gerçekleştirdik. Artiox’ta listelenen sanat eserlerinin hepsi eksper onaylıdır, sigortalıdır ve her esere özel bir token bulunmaktadır. Böylece kullanıcılar tek bir sanat eserine yüklü miktarda fon ayırmak yerine kullanmak istedikleri fonlarını çeşitli eserlerle değerlendirerek kendilerine bir portföy oluşturabiliyorlar ve 7/24 aktif olan platformumuz sayesinde portföylerinin anlık değerlerini gözlemleyebiliyorlar. Üstelik kullanıcılar geleneksel modellere göre sanat yatırımlarını daha etkin yönetebiliyorken aynı zamanda çok daha düşük komisyon oranlarıyla işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

     Şu an aktif olarak Artiox gibi çalışır durumda bir platform yok. Avrupa ve Asya’da birkaç ekibin bize yakın modeller için çalıştığını biliyoruz ancak Artiox gerek kolay al-sat bölümü, gerekse gelişmiş al-sat bölümü ve güçlü ‘alım/satım motoru’ ile onu takip eden ekiplerden çok önde. Ayrıca son zamanların popüler konusu NFT’ler (non-fungible token) özellikle dijital sanat eserlerinin son kullanıcıya ulaşmasında ve değer görmesinde etkili oldu. Dijital sanat eserleri ile ilgili olarak şu an için NFT tarafındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Altyapımız NFT ile temsil edilen dijital sanat eserlerini platformumuzda listelemeye uygun. Ancak bu konuda gelişmelerin yatırımcı tarafına zarar vermeyecek şekilde ilerlemesini, dijital sanat eserleri tarafında taşların yerine oturmasını bekliyoruz.
     Öte yandan gelir modelimiz ise; eserler listelenirken koleksiyoner tarafından talep ettiğimiz bir listeleme komisyonu ve kullanıcıların gerçekleştirdikleri her işlemden aldığımız %0.5’lik alım-satım komisyonu.

     Geleneksel modellere göre çok düşük olan bu komisyon oranlarının sanat marketindeki dolaşımı arttırarak akışkanlık problemlerini çözdüğünü düşünüyoruz. Sanat en güvenli varlık saklama araçlarından biri olarak görülüyor ancak son kullanıcının daha önce sanat yatırımlarına ulaşım imkanları oldukça kısıtlıydı. Buna rağmen dünyada yıllık 65 Milyar dolar üzerinde sanat market hacmi bulunuyor. Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından aldığımız bu yatırım ile ekibimize bazı pozisyonlarda takviye yapacağız ve Artiox’u daha geniş kitleler ile tanıştıracağız. Bugüne kadar pazarlama tarafında hamlelerimiz olmamıştı, daha çok platformumuzda bulunan kullanıcılarımızın bizi önermesiyle yol almıştık. Biz bu süreci Artiox’ta yeni sezon başlıyor şeklinde yorumluyoruz. Bu sezonun daha hareketli ve büyüme odaklı geçeceğini hepimiz biliyoruz ve çok heyecanlıyız. Çok geçmeden platformumuzda listelenen eser sayısında artış ve kullanıcı tarafında yüksek sayıları görmeyi planlıyoruz. Bu yılın sonuna doğru ise Artiox’u yurtdışı kullanıcılarımız ile buluşturmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 61.028
» Hububatçılar pandemi dinlemedi
» ESİAD’dan ihracatı durduran konteyner krizine çözüm çağrısı
» EGİAD’tan iş dünyasına pandemi ekonomisi için öneriler
» Pandemide perakende e-ticaretinde %40 artış
» Satılık konutta deniz kenarı değerleniyor
» Hazine ve Maliye Bakanlığı 9.1 milyar TL borçlandı
» Rekabet Kurulu 32 firmaya soruşturma açtı
» Çimento sektöründeki 9 teşebbüs hakkında soruşturma
» Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin eğitim rehberi hazırladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni