• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor

06 Temmuz 2020 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

   ► Salgın sürecinde alınan önlemlerden dolayı Almanya ve Yunanistan’daki müşterilerin Türkiye’ye gelemediğini aktaran Girgin, “Bizim en büyük şansımız Almanya’dan gelen gurbetçilerin yaptığı düğünlerdi. Hem Almanya’da he Türkiye’de düğün yaptıkları için çarşıda oldukça iyi alışveriş yaparlardı. Ayrıca Yunanistan’dan gelen düğüncüler vardı. İki büyük sac ayağımız eksik” dedi.

     İzmir’in Tarihi Kemeraltı Çarşısı koronavirüs nedeniyle alınan önlemler kapsamında uzun süre boş kalmıştı. Korona virüse karşı alınan tedbirler kapsamında düğün salonları, kafeler, kıraathaneler, spor salonları ve lokanta gibi vatandaşların bir araya gelebileceği birçok alan geçici süreyle kapatılmıştı. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan vatandaşlara “Evde kal” çağrısı yapılmıştı. Bu çağrılar üzerine sokaklarda ve caddelerde uzun süre gözle görülür düşüş yaşandı.
     Normalleşme adımlarıyla birlikte esnaflar dükkanlarını yeniden açtı. Ardından geçtiğimiz haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, nikah salonlarının 15 haziran, düğün salonlarının ise 1 Temmuz’dan itibaren belirli kurallar çerçevesinde hizmet vermeye başlayabileceğini duyurmasıyla esnaflar müşterilerini beklemeye başladı. Milyonlarca kişinin beklediği bu açıklama üzerine halk ihtiyaçları doğrultusunda çarşıya yöneldi.

“En büyük müşteri potansiyeli Almanya’dan”
     Kemeraltı Esnafı Derneği Başkanı Semih Girgin konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede çarşıdaki doluluk oranının yüzde 50 civarında olduğunu belirterek, bekledikleri satış hareketliliğinin henüz çarşıya yansımadığını ifade etti. Kemeraltı Çarşısı’nın en büyük müşteri potansiyellerinden birinin Almanya’dan gelen vatandaşların olduğunu vurgulayan Başkan Semih Girgin, “Alınan kararlar neticesinde onlar gelemiyorlar. Dolayısıyla düğün yapanlar azaldı. Hatta düğün yapmaktan vazgeçip sadece nikah yapacak olanlar var. Bir grup vatandaşımız da düğünlerini gelecek seneye erteledi. Sadece düğün sahipleri alışveriş yapmıyordu. Düğüncülerin yanı sıra gelen konuklarda kendileri için abiye elbise, ayakkabı vs. birçok ihtiyacı için Kemeraltı Çarşısı’ndan alışveriş yapıyordu. Düğün organizasyonları hakkındaki karar açıklandığından bu yana çarşı esnafımızın işleri durgun” dedi.

“Esnafımızda para yok”
     Koronavirüs salgınında ikinci dalga riskinin konuşulmasının herkeste endişe yarattığını aktaran Başkan Girgin, “Birçok insanımız bu konuda da endişelendiği için düğünlerini erteliyor. Çarşıdaki doluluk oranı yüzde 50’inin altında. Tabi ki insanlar da hastalığın bulaşacak olmasından dolayı çarşıya girmeye çekiniyorlar. Evde kalarak kendilerini korumaya çalışıyorlar. Esnafımızda para yok nasıl yapacağız bilemiyoruz” diye konuştu.

“İki büyük sac ayağımız eksik”
     Düğünlerini bu yıl yapmak zorunda olan vatandaşların parasızlık nedeniyle düğünlerinde küçülmeye gittiğini sözlerine ekleyen Girgin, “İnsanların cebinde para yok. Bu nedenle ya erteliyorlar ya da düğünlerinde küçülmeye gidiyorlar. Çarşıya gelen müşteri şuan geziyor, net karar vermiş değil. Esnaflarımız da ürünlerinde fiyatlarını aşağı çekti. Uzun zamandır beklediğimiz şey düğün tarihlerinin belli olmasıydı. Dolayısıyla esnafımız da bu süreç içerisinde hareketlilik olmasını umut ediyor. Esnaf da ürünleriyle müşterisini kaçırmamak adına efor sarf ediyor ve indirim yapıyor. Bizim en büyük şansımız Almanya’dan gelen gurbetçilerin yaptığı düğünlerdi. Hem Almanya’da he Türkiye’de düğün yaptıkları için çarşıda oldukça iyi alışveriş yaparlardı. Ayrıca Yunanistan’dan gelen düğüncüler vardı. Durum bu şekilde olduğu için bu müşteriler gelemeyecek. İki büyük sac ayağımız eksik. Onların gelemeyecek olması bizim için handikap oldu. Koronavirüs kapsamında alınan önlemlerden dolayı düğüne giden sayısı azaldığı için bu durum da çarşıdaki alışverişe yansıyacak. Her şeye rağmen hala umudumuzu koruyoruz” şeklinde konuştu.

“Kına geceleri düzenlenmiyor”
     Kına gecesine yönelik ürünler satan bir esnaf ise, “17 yıldır çarşıda kına malzemelerinin dair her şeyi satıyoruz. İnsanlarımız sosyal mesafeyi korumak adına düğünlere katılmıyor. Dolayısıyla düğün yapacak kişilerin birçoğu kına gecesi düzenlemekten de vazgeçti. Evine 5, 10 kişi çağırıp eğleniyorlar. Kına gecesi malzemelerini almıyorlar sadece bir kaftan ve birkaç tane omuzlarına atacak şal alıyorlar. Bunun da maliyeti minumum 400 lira. İyi, kaliteli ürünler ise 600 liradan başlıyor. Geçmişte o kadar çok satış yapardık ki yemek yiyecek vakit bulamazdık. Salgından dolayı şimdi hiç kimse gelmiyor” ifadelerini kullandı.

Diğer esnaflarda da durum aynı”
     Çocuk abiye ürünlerini sattığını belirten bir esnaf ise “Çarşıda hareketlilik görülse de işlere yansıyan bir durum yok. Sonuçta 3 ay boyunca dükkanlarımız kapalıydı. Normalleşme süreci ile bizde başladık ama günde tek parça ürünü zor satıyorum. Geçmiş yıllarda çok güzel satışlar yaptık. Fakat koronavirüs salgınından dolayı bu yıl böyle bir süreç geçiriyoruz. Belirsizlik var. Diğer esnaf arkadaşlarımızda da durum aynı” dedi.
     Kemeraltı’da 15 yıldır iç giyim ve çeyiz ürünleri sattığını belirten esnaf Kadir Orhanlı, “Düğünler yapılıyor ama alışverişler düştü. Birçok kişi düğününü ağustos, eylül ayına erteledi. Erteledikleri için belirsizlikten dolayı birçok kişi alışveriş yapmıyor” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar
» “Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”
» Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor
» “Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”
» “Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”
» Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı
» El dezenfektanlarındaki hileye dikkat
» Normalleşme bisiklet satışlarına olumlu yansıdı
» Pandemide klima tedbirli kullanılıyor
» “Dünya pazarında rekabetçi konumumuzu kaybetmeyelim”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni