• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kemeraltı esnafı yılbaşından umduğunu bulamadı

31 Aralık 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Kemeraltı esnafı yılbaşından umduğunu bulamadı

   ► Girgin: Pandemi nedeniyle esnaf geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 80 oranında ciro kaybı yaşadı.

           SELDA AK      
     Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın yılbaşı alışverişine yönelik beklediği müşteri potansiyelini yakalayamadığını söyledi. Ciroların geçen seneye göre bu yıl yaklaşık yüzde 80 oranında düştüğünü vurgulayan Girgin, kapanan dükkanlar nedeniyle çarşıda kiralık dükkan sayısında artış yaşandığına dikkat çekti.
     2020’nin son günlerinin bir nebze olsun hareketli olacağını umduklarını kaydeden Girgin, “Maalesef beklentilerimiz gerçekleşmedi. Müşterinin ayağı kesildi. Alım gücü düştü. Haliyle pandemi nedeniyle vatandaşların morali bozuk. Herkes evde olduğu için kime ne alıp ne verecek. Sonuçta sürekli evden çıkmayın uyarısı yapılıyor. Ayrıca yiyecek içecek yerleri de kapalı. Dolayısıyla bu sebeplerin hepsi yılbaşı alışverişine yansıdı. Kemeraltı Çarşısı esnafı bu yılbaşından umduğunu bulamadı. Yılbaşı dönemini buruk geçiren esnaf 2020’nin bütün zorluğunu son günlerinde iyice hissetti” dedi.

“Kiralık dükkan sayısı her geçen gün artıyor”
     Geçtiğimiz yıla oranla esnafın cirosunda yüzde 70-80’e yakın düşüş olduğunu belirten Girgin, “Esnaf iş yapamıyor. Faturalarımız, vergilerimiz, çalışanlarımız var. Devletimizin öteleme yapmasını değil bizlerden almamasını istiyoruz. Bu süreçte ummadığım yerlerde dükkanların kepenklerini komple kapattıkları gördüm. Kemeraltı’da kiralık dükkan sayısında artış var. Vakıf kiracıları zaten borcunu ödemeden çıkamıyor ya da yapılandırmasını yapıyor. Özel mülk sahibindeki kiracılar ise bir şekilde dükkanı boşaltıyor ama mal sahibi aynı kira oranında vereceği bir kiracı bulamıyor. Dolayısıyla kapanan dükkanlar yüzünden her geçen gün çarşıda kiralık dükkan sayısı artıyor. Sözleşmesini bitirip dükkanını kapatmaya hazırlananları da kapsayacak şekilde çarşıda şu ana kadar yaklaşık yüzde 5-10 aralığında dükkan kepenk indirdi” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşların elinde alışveriş poşetleri yok”
     Kemeraltı Çarşısı’nda arka sokakların çok ıssız ve dükkanların kapalı olduğunu belirten Girgin, “Ana caddede belli iş kolları olan dükkanlar açık. Onların da müşteri ayağı kesik. Yeni sezona yönelik mal alımı yapan esnaf yok. Toptancılar açısından da böyle bir pazar yok. Yılbaşı döneminde çarşıda dolaşan vatandaşların elinde alışveriş poşetleri yoktu. Biz alışveriş olup olmadığını insanların elindeki torbalara bakarak anlarız. İnsanlar sadece çarşıya uğradı. Bu da alışveriş yapılmadığının göstergesi oldu” diye konuştu.

“Açık hava çarşısı olduğumuz için şanslıyız”
     2021 yılını belirsiz olarak gördüğünü ifade eden Girgin, “Umutsuzluğun umuda döneceği bir yıl olmasını diliyoruz. Virüs biterse toparlanabiliriz. Bu süreçte esnafın üzerindeki yükü alması adına devletimizin adımlar atmasını bekliyoruz. Her zamanki gibi Kemeraltı Çarşısı’nın İzmirliler tarafından sahip çıkılmasına ihtiyacı var. Zaten açık hava çarşısı olduğu için şanslıyız. Herkes rahatlıkla gelip alışveriş yapabilir” dedi.


+ Benzer Haberler
» Romanya ile ticarette durma tehlikesi
» Türkiye koyun keçi varlığını büyütüyor
» Gıdacı ihtiyaca uygun yerli üretim istiyor
» Türkiye toprakları ithalatı hak etmiyor
» “Bir çocuğa sarılmak binlerce çocuğa sarılmak demek”
» AVM’lerde HES için kioks dönemi
» Ağır vasıta esnafı kan ağlıyor
» Sanatın gücü SMA farkındalığını artırıyor
» Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu
» “Uzaktan eğitimde not hamlesinden vazgeçilmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2021
  Ticaret 26.01.2021
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni