• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kemeraltı kuyumcuları satışlardan şikayetçi

01 Ocak 2020 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

   ► Porsuklar kuyumculuk işletmecisi Behiç Porsuk: “Kemeraltı çarşısına gelen insanlar sadece diğer ihtiyaç malzemelerini alırken kuyumcular çarsını geçiş yolu olarak kullanıyorlar,”

     Hem özel günlerde hediyeleşmek hem tasarruf ve yatırım amacıyla kullanılan altın satışları yeni yıl arifesinde Kemeraltı kuyumcu çarşısındaki esnafı memnun etmedi.
Yeni yıl için hediyelik mücevher satışlarının oldukça düştüğünü kaydeden Porsuklar kuyumculuk işletmecisi Behiç Porsuk, yaklaşık bir aydır vatandaşların alışveriş yaptığını fakat kuyumcular çarşısında satışların beklediklerinin altında olduğunu söyledi. Porsuk, “Kuyumcular çarsında satışlarımız hiç yok. Vatandaşlar kış mevsimi nedeniyle doğalgaz faturaları, okul masrafları ve bazı ihtiyaç malzemelerinin ödemeleri nedeniyle tasarruf etmek için para ayıramıyorlar.

     Kuyumcular çarşısına gelenler iki elin on parmağını geçmez. Kemeraltı çarşısına gelen insanlar sadece diğer ihtiyaç malzemelerini alırken burayı geçiş yolu olarak kullanıyorlar. Kesinlikle son bir kaç aydır oturuyoruz, hiçbir hareketlilik yok. Yılbaşı alışverişi için Kemeraltı çarşısına uğrayan olmadı. Kış mevsiminin gelmesiyle beraber eylül aylarından bu yana süren aşırı durgunluk devam ediyor. Yaz dönemi düğünlerden dolayı halkımız ufak tefek ihtiyaçlarını karşılasa da yaz mevsimi de durgun geçti diyebilirim. O yüzden, yeni yıl yeni ümitler diyoruz” dedi.
     İzmir genelindeki kuyumcularda satış durgunluğunun hakim olduğunu sözlerine ekleyen Porsuk, “Çevre illere giden arkadaşlarımızla da konuşuyoruz. Orada da aynı sıkıntıların olduğu söyleniyor. Bırakın hediyelik almayı insanlar artık tasarruf için çeyrek altın bile almıyorlar. Gram altının yarısını sormaya gelenler daha çok. 22 ayar 280 lira ise ötekisi de 140-150 lira civarında alıcı buluyor. Bunun dışında bir hareketlilik söz konusu değil” diye konuştu.

“Hareketlilik alışveriş merkezlerine kaydı”
     Karadağ pırlanta mağazası çalışanı Ali Gümüşlüler ise yılbaşı arifesinde Kemeraltı’da satış potansiyelinin oldukça düştüğünü ve belli bir seviyenin üzerindeki insanların Kemeraltı çarşısından alışveriş yapmadıklarını kaydetti. Alışveriş merkezlerinin cazibe merkezi haline geldiğine dikkat çeken Gümüşlüler, “Onlar reklam yaptıkları için daha avantajlılar ve daha fazla kitleye ulaşabiliyorlar. Biz artık çok eski ve yerel mağazalar olduğumuz için sadece kendi eşimize dostumuza, dar bir çevreye iş yapıyoruz.  Bin, bin 500 liranın altında ürün satmıyoruz. Uygun fiyatta pırlanta satıyoruz dolayısıyla geçtiğimiz yıla göre kârımız düştü. Aslında son 10 yıldır satışlar düşe düşe bu hale geldi. Eskiden yılbaşına doğru daha çok insan gelir alışveriş hareketliliği olurdu. Şimdi buradaki hareketlilik alışveriş merkezlerine kaydı. Özel günlerde hareketlilik olduğundan artık umudumuzu sevgililer gününe saklıyoruz. Hepimiz için iyi bereketli bol kazançlı yıl olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“Kuyumcularda durgunluk hâkim”
     52 yıldır kuyumculukla uğraşan Borg pırlanta firmasının işletmecisi Hanefi Orak, Altın gibi Mücevher gibi ürünleri pahalı satıyoruz.  Dolar’ın, madenin, altın ons’un yükselmesi, mücevher gibi pahalı ürünlerin satışında gerilemeye sebep oldu. Bu nedenle hediyelere yönelik farklı enstrümanlar öne çıktı. Yeni bir telefon ya da aile yapılacak seyahat daha ön planda yer aldı. Geçim derdi nedeniyle de mücevher, pırlanta gibi ürünler lüks tüketime girdi, artık tercih edilmiyor. Yılbaşına yönelik satışlarımızda hiçbir hareketlilik yaşayamadık. Aslında sonbahardan bu yana kuyumcularda durgunluk hâkim. Yeni yıldan umutluyuz” diye konuştu.

     Alışveriş merkezlerinin açılmasından bu yana Kemeraltı çarşısının sekteye uğradığını sözlerine ekleyen Orak, “Avm sayısı da git gide artıyor. Düşünsenize Kemeraltı’da ücretli otoparkımız var ama avm deki otoparklar ücretsiz. Artık herkes otopark ücretini dahi düşünüyor. Kemeraltı’da temiz lavabo, tuvalet dahi yok. Esnafta da biraz kalite düştü. Her şeye rağmen bol kazançlı iyi seneler olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Gürses: Bütçe açığı yüksek olacak
» Sanayici enerji fiyatlarında düzenleme bekliyor
» Takside ödeme kredi kartıyla da yapılacak
» İzmir’de 888 bin kişi uçağı tercih etti
» Lösemiyi anne karnında önlemek için doğru beslenin
» Müze gelirlerinde yüzde 48,46’lık artış
» Dağıtım bedelinin faturaya yansıması aylık 98 milyon TL
» 14 Şubat’ta kuyumcuların yüzü gülmedi
» Türkiye, ROP tedavisinde köprü olacak
» Pest kontrolde de çevre ile entegre mücadele yükseliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.02.2020
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni