• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kemeraltı sokakları boşaldı

19 Mart 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Kemeraltı sokakları boşaldı

   ► Belediye, kamu ve özel kurumların salgından korumak adına aldığı önlemlerin ardından, vatandaşlar da zorunlu olmadığı sürece dışarı çıkmıyor.

           SELDA AK     
     Korona virüs salgının Türkiye’de görülmesi ve yaşanan hasta kaybının ardından gün geçtikçe sokaklar, yollar ve alışveriş merkezleri boşalmaya devam ediyor. Belediye, kamu ve özel kurumların salgından korumak adına aldığı önlemlerin ardından, vatandaşlar da zorunlu olmadığı sürece dışarı çıkmıyor.
     Sosyal hayatın kısıtlanmasının ardından İzmir ticaretinin kalbi ve dünyanın en eski açık hava alışveriş merkezlerinden biri olan Kemeraltı çarşısında da sokaklar bomboş kaldı. Birçok esnaf günlerdir iş yapmadığını vurgulayarak, yaklaşan ödemelerin kendilerini sıkıntıya soktuğunu, durumun nasıl toparlanacağı konusunda endişe duyduklarını söyledi.

“Önlem paketi tam anlamıyla beklentimizi karşılamadı”
     Kemeraltı Esnafı Derneği Başkanı Semih Girgin konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Kemeraltı Çarşısı esnafı olarak herkesin yaşadığını bizde yaşıyoruz. Çarşı’nın içinde kafelerin dışında bütün esnaflar iş yapmaya çalışıyor. Herkes bir şekilde ayakta durmaya çalışıyor. Kemeraltı Çarşısı’nda hareketliliği sağlayan, bizi ciddi şekilde ayakta tutan İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları vardı. Fakat onlarda idari izine ayrıldıkları için çarşı birden boşaldı diyebilirim. Ayrıca buradaki kafelere gelen insanlar oluyordu, kafeler de kapandığı için Kemeraltı sokakları tamamen boş kaldı” dedi.

     5 gündür çarşıda durgunluğun hakim olduğuna dikkat çeken Başkan Girgin, “Sadece lokantalar, zücaciyeciler ve bazı iş kollarında faaliyet gösteren esnaflarımızın dükkanı açık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdiği toplantıda korona virüse karşı önlem aldıkları önlem paketini açıkladı. Açıkçası alınan önlem paketi beklentilerimizi tam anlamıyla karşılamadı.  Kendi başımıza karar verme durumumuz yok, verilen karar ne ise bizde onu uygulayacağız. Esnafımızdan genel duyumlarım kira, elektrik, su gibi bazı faturaların, vergi borcu, stopaj, kredi borçlarının ötelenmesi şeklinde. Özel mülkiyette kiracı olan, birçok kredi ödemesi olan esnaf var. Bu süre zarfında birçok işletme iş yapmıyor. Belki bazı ödemelerin alınmaması esnaflarımız adına daha iyi olabilirdi” diye konuştu.

“Esnaf ödemelerde kolaylık talep ediyor”
     Esnaflar açısından bakıldığında dükkanların her gün açılmasının zarara yol açtığını sözlerine ekleyen Girgin, “Vatandaşlarımız kendini korumak adına mecbur olmadıkça dışarı çıkmıyor. Dolayısıyla çarşıda müşteri de yok. Çarşıda kimse yok ama esnaflar yine de dükkanını açıyor. Bu şekilde de esnafın dükkanını her gün açması personelin gelmesi açısından, elektrik gibi birçok giderler açısından zararına oluyor. Özellikle çarşıda gıda, lokanta gibi işletmeler açısından da oldukça büyük bir zarar. Çünkü gıda ürünleri bir gün sonraya kalamaz, taze alıp sunmalıyız. Müşteri de gelmezse ürünler çöp olur.

     Ben Kemeraltı’daki esnafıma dükkanını aç ya da kapat diyemem. Devletimiz, Belediyemiz neyi uygulayacaklarsa biz onun uygulanmasından yanayız. Vatandaşlarımız da kendini hijyen ortam yaratarak korumaya çalışacak. Herkes doğru ya da yanlış sosyal medyadan bir takım şeyler paylaşıyor. Panik havası da yaratmamalıyız, en büyük korkularımızdan biri de bu zaten. Bütün dünya olarak bu sorunu yaşıyoruz o yüzden herkes kendini korumalı” dedi.
     Sadece Kemeraltı çarsının değil büyük alışveriş merkezlerinin de boş olduğunu söyleyen Girgin, “Birçok mağaza açık ama içi bomboş. İnsan olmayınca da yapacak bir şey yok. Dediğim gibi herkes beklemede. Satış olmadığı için birçok esnaf haklı olarak ödemelerin ertelenmesi gibi bir kolaylık sağlanmasını istiyor” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Kuyumcuların umudu eylül düğünlerinde
» Maliyetlerin artışı konut fiyatına yansıyacak
» “Sıfır araç üretimi fiyat artışını engelleyecek”
» “Haller ihracat merkezi olmalı”
» Öğrenciye destek, çiftçiye örnek, Türkiye’ye kıvanç
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.07.2020
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni