• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kılıç: Buca metrosuna kavuşsun istiyoruz

11 Temmuz 2019 Perşembe 20:00
12
14
16
18

Kılıç: Buca metrosuna kavuşsun istiyoruz

   ► İBB temmuz ayı olağan meclis toplantısında Buca-Üçyol metro hattı proje çalışmalarının onay süreci anlatıldı.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) temmuz ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi.
     Mecliste Buca-Üçyol metro hattının proje çalışmalarının tarihsel süreci anlatıldı. Raylı sistemler daire Başkanı Mehmet Ergenekon tarafından yapılan sunumda metronun onay süreciyle ilgili bilgiler verildi. Meclis’te oy birliğiyle Kurban Bayramı süresince ulaşımın ücretsiz olması ve muhtarın görev süreleri boyunca ulaşımdan ücretsiz yararlanmaları kabul edildi. Meclis’te ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ kapmasında pazartesi saat 20.00’dan salı saat 06.00’ya kadar ulaşımın ücretsiz olması yönündeki önerge, AK Parti Grubu’ndan gelen saat 15.00’dan itibaren başlamalı önerisiyle ilgili komisyona gönderildi.

“Metro hattıyla ilgili bilgilendirme meclis heyetine sunulmadı”
     Buca-Üçyol metro hattının sunumundan sonra söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “AKP grubu olarak bu süreçte şehrin ve hemşerilerimizin menfaatine olan her hususta İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yanında olacağımızı dile getirdik, bunu da 4 ayda gösterdik diye düşünüyorum. Meseleye teknik açıdan baktığımızda bir senaryo çizilmiş sabah kalktık İzmir medyalarında bir haber, buraya geldik gündemimizde olmayan bir durum metroyla ilgili özellikle de Buca-Üçyol hattıyla ilgili bir sunum. Bugüne kadar bu bilgilendirmenin meclis heyetine sunulmadı. Bu bizce çok manidar. Uzunca süredir beklendiği söyleniyor gecikmelerin olduğu iddia ediliyor. ÇET raporu ekstra bilgiler arasında yer alıyor.
     DEÜ arazisinin tahsisi noktasında yapılmış başvuru söz konusu 2 yıl beklenilmesi söz konusu. Sunumda sadece bir imza bekleniyor dediler. Umarım o imzayı doğru yerden bekliyorlardır doğru yere talep etmişleridir diyorum” açıklamalarında bulundu.

“Buca metrosu için bir 10 yıl daha geçmesin”
     Buca-Üçyol metro hattının çalışmalarının 2010 yılından başladığını dile getiren Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “10 yıldır Buca metrosu evraklarla evrakların geldisi gittisiyle hiçbir şekilde merkezi hükümet tarafından kesinlikle bu işe olumlu bakıp Buca halkının metroya kavuşmasını istemediğini açıkça görüyoruz. Söz konusu arsa DEÜ istediği takdirde büyükşehir belediyesine verebilirdi. Bu kamu yararına gösterecek proje Buca metrosunun Buca’ya kazandırılması konusunda ciddi bir irade olsaydı problem çıkmazdı. Büyükşehir Belediyesi bu konuda gereğini yapardı. Nihayetinde 10 yıl geçmiş bu saatten sonra Buca halkının bekleyeceği süre kalmadı. Buca nüfusu resmi olarak 500 bin, şu anda fiili olarak 800 bin. Bu projenin daha fazla gecikmesi onaylanmaması bürokrasi ÇET raporu kesinlikle Buca halkına cevap niteliğinde değil. Buca halkı büyükşehir belediyesinin yaptıklarını görüyor, merkezi hükümetten AKP grubundan somut bir cevap bekliyoruz. Arada ÇET raporları, dolar kurundaki artış bunları hepsi çok kısa sürede yapılabilecek çalışmalar. Siyasi kaygı güdülmeden Bucalı vatandaş konforlu bir yaşama kavuşması için gereken yapılmalı. Bir 10 yıl daha geçmesin Buca metrosuna kavuşsun istiyoruz” diye konuştu.

     İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Gecikmiş olan Buca metrosu bir an önce yapılıp halkımızın emrine amade edilmesi konusunda, AK Parti grubunun da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le koşturacakları konusunda buradan bir davette bulunmak istiyorum. Eğer tahsis edilmek istenen alan DEÜ’ye ait değilse DEÜ neden ret cevabı versin. Bize ait değil der geçer, ret vermek o arsa üzerinde egemenlik hakkını ortaya koyuyor demektir. Burada yapılan çalışmaların nihayetinde ÇET raporu eksiği yoktur” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu
» Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek
» TZOB ve FAO iş birliğini daha ileri aşamaya taşıyacak
» Yüzde 50 gümrük vergisi ABD’ye çelik ihracatını azaltır
» İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek
» 2020’ye ‘bembeyaz’ başlangıç
» Çeşme’nin 2020 yılı bütçesi 202 milyon 700 bin lira


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni