• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Kim korkar teknolojiden

10 Nisan 2018 Salı 12:00
12
14
16
18

Kim korkar teknolojiden

   ► KPMG, her yıl gerçekleştirdiği Uluslararası Vaka Yarışması’na katılan 22 ülkenin önde gelen üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilerle anket yaptı.

           HABER MERKEZİ     
     KPMG, her yıl gerçekleştirdiği Uluslararası Vaka Yarışması’na katılan 22 ülkenin önde gelen üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilerle anket yaptı. Geleceğin iş dünyasını yönetmeye aday gençler, içine doğdukları teknolojiyi yönetmeye hazır. Gençler, teknolojinin kariyerlerini tehdit etmeyeceğini aksine olumlu etkileyeceğini düşünüyor.

     Hızla gelişen teknoloji dahil olduğu her alanda hayatı değiştiriyor. İş dünyasında kendisini göstermeye başlayan değişimle birlikte birçok işin yeniden yapılanacağı, bazı mesleklerin ortadan kalkarken yenilerinin ortaya çıkacağı konuşuluyor. KPMG değişimden yola çıkarak Uluslararası Vaka Yarışması’na katılan 22 ülkenin önde gelen üniversite öğrencileri bir anket yaptı. Teknolojik dönüşümü hasarsız gerçekleştirmek için konumlanan iş dünyasının aksine ankete katılan öğrencilerin tamamı, teknolojinin kariyerleri üzerinde önemli ve olumlu bir etki yaratmasını bekliyor. Yarısından fazlası ise teknolojinin gelecekte yapacakları işi radikal bir şekilde değiştireceğini öngörüyor. 

     Anket sonuçlarını yorumlayan KPMG İnsan Kaynakları Direktörü Emre Çavuşoğulları: “Öğrenciler yapay zeka, blockchain ve robotik gibi teknolojilerin ve dijitalleşmenin onlara sunduğu inanılmaz fırsatların farkındalar. Bu öncü ve girişimci ruhu korumak, iş piyasasında büyümeyi sağlamak için en temel etmenlerden birisi. Gittikçe teknoloji güdümlü hale gelen dünyada, teknik olmayan yetkinliklerin ve değerlerin önemi de giderek artacak.

     Öğrencilerin yeni teknolojilere hızlı adapte olma ve ustalaşma yetileri, iş dünyasındaki sorunların çözümünde onları daha da değerli hale getirecek. Ankete katılan öğrenciler geleceğin iş dünyasında başarılı olmak için ‘problem çözme’, ‘öğrenme yeteneği’  ve ‘yaratıcılık’ı üç temel yetkinlik olarak görüyor. Ayrıca teknolojinin etkisinden bağımsız, öncelikli üç temel yetkinliğin ötesinde, geleceğin çalışanlarının kariyerlerinin alt yapısını oluşturacak ‘iletişim’, ‘ilişki kurma’ ve ‘karar verme’ gibi kritik yetkinlikler de önemli rol oynayacak” dedi.

Çavuşoğulları anketin öne çıkan sonuçlarını söyle sıraladı:
     Ankete katılan geleceğin danışmanları, teknolojinin kariyerlerinde yeni olanaklar yaratacağında hem fikirler.
     Katılımcıların yüzde 35’inden fazlası, teknolojinin kendilerine değer katan veya daha büyük bir etki yaratacakları işi yapmalarını sağlayacağını düşünüyor.
     Yüzde 21’i daha ilginç olan işlere odaklanmalarına fırsat sağlayacağını öngörüyor.
     Yüzde 20’ye yakın öğrenci ise teknolojinin becerilerini ve yeteneklerini sürekli geliştirmelerini sağlayacağını düşünüyor.
     Önümüzdeki 10 yıl içinde hangi üç teknolojinin kariyerleri üzerinde en büyük etkiye sahip olacağı sorusuna ankete katılan öğrencilerin yüzde 81’i ‘yapay zeka’ yanıtını verdi. Bu yanıtı ‘blockchain’ ve ‘robotik’ izledi. Öğrencilerin yarıdan fazlası, yapay zekanın yeni mezunların sorumluluk düzeyini yükselteceğine ve yaklaşık yüzde 25’i ise iş fırsatlarının sayısını artıracağına inanıyor.
     Ankete katılan öğrenciler geleceğin iş dünyasında başarılı olmak için yüzde 61 oranla ‘problem çözme’yi en önemli yetkinlik olarak sıralıyor. Bunu yüzde 49 oranla  ‘öğrenme yeteneği’  ve yüzde 39 oranla ‘yaratıcılık’ izliyor.
     Yüzde 58 oranla ‘etik’ yüzde 52 oranla ‘sorumluluk’ ve yüzde 41 oranla ‘dürüstlük’ öğrencilere göre en önemli değerler.

 


+ Benzer Haberler
» Yorgancılar’dan Çinli işadamlarına davet
» İşler: İzmir turizmi rekor yolunda
» “Kantin kiralarındaki artış esnafı zora sokuyor”
» Yabancı yatırımcı rekora doymuyor
» Pancar OSB’nin ana gündemi otoyol bağlantısı
» Atık yönetimi sektörü Ankara’da buluşuyor
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden bilgilendirme
» “Siyaset menfaat için yapılmaz”
» Karabağlarlı kadınlar Çanakkale’de
» Ödüllü atölye


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
  Ticaret 11.10.2018
  Ticaret 10.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni