• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Kimse bu yürüyüşü engelleyemeyecek”

08 Ağustos 2017 Salı 14:00
12
14
16
18

“Kimse bu yürüyüşü engelleyemeyecek”

   ► Yerel Mavi Bayrak Ödül Töreni’nde konuşan Başkan Kocaoğlu, Kim ne yaparsa yapsın, kim ne söylerse söylesin.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Yerel Mavi Bayrak Ödül Töreni’nde konuşan Başkan Kocaoğlu, Kim ne yaparsa yapsın, kim ne  söylerse söylesin; ilk günkü görev aşkıyla, aklı ve bilimi rehber alarak ve evrensel ahlak değerlerine uyarak, sadece ve sadece İzmirlinin menfaatini düşünerek, sadece ve sadece adil davranarak, sizlere layık olmak için çalışıyoruz. Daha yapacak çok işimiz var. Çok daha hızlı çalışmak, koşturmak zorundayız. Bu güçlü yapımızla İzmirli hemşerilerimizle sağladığımız güven ortamını sürdürdüğümüz müddetçe kimse bu yürüyüşü engelleyemeyecek” dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yüzülebilir körfez hedefinin en önemli adımlarından biri daha atıldı. İzmir Körfezi'ndeki ilk mavi bayrak gururu Urla Kum Denizi Plajı'nın oldu.

     Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın 2017 yılı verilerine göre “Mavi Bayraklı” plaj sayısını bu yıl 51’e çıkaran İzmir’de, Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde “Yerel Mavi Bayrak Ödül Töreni” düzenlendi.  
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kum Denizi Plajı'nda ise 1973-74 yıllarında denize girdim. Burası eskiden ESHOT kampıydı. Sonra terki diyar edildi, plaj olmaktan çıktı ve aradan geçen süreci biliyorsunuz. Önce bir çok belediye başkanımızın yoğun çabalarıyla Büyük Kanal projesi yapıldı. Biz göreve geldik; bütün yerleşim yerlerimize arıtma yapmaya başladık. Altyapı yatırımları yapıldı, su şebekesi yenilendi, borular değişti. bundan tam 4-5 sene evvel Urla’nın suyu yetmiyordu. Güzelbahçe’den ana şebekeden yani İzmir’in tüm kaynaklarının akabileceği şekilde Urla’ya su getirdik. Şimdi İçmeler’deki kuyulardan Çeşme’ye su getiriyoruz. Bunun projesi tamamlandı. Önümüzdeki yıllarda da Çeşme’ye gidecek şekilde İçmeler’e Güzelbahçe’den bir hat çekip, Çeşme’nin İzmir’in ana şebekesinden beslenmesini sağlanmaya çalışacağız” dedi.

     Aklın ve bilimin rehberliğinde projeler yaparak İzmir Körfezi'nde ilk defa mavi bayrağa kavuşulduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, “Bu plajın düzenlenebilmesi için, mavi bayrağa kavuşabilmesi için, hemşerilerimizin gönül rahatlığıyla denize girebilmesi için Büyük Körfez Projesi çalışmasının başlaması, Körfez'in temizlenmesi ve suyunun yüzülebilir niteliğe kavuşması gerekiyordu. Esas büyük proje budur. Biz bugün burada, bu büyük fotoğrafın küçük bir ayrıntısını yaşıyoruz.  Tabii ki  bununla da bitmiyor.. Seferihisar Akarca’da eskiden arıtma yoktu, bizim zamanımızda yapıldı. Geçtiğimiz günlerde burada kaynağı belli olmayan bir kirlilik görüldü. Biz seviyoruz ya Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirmesini, hemen ‘Seferihisar Arıtması’nı Büyükşehir çalıştırmıyor. Bundan dolayı da Akarca sahili kirlendi’ diye yorumlar yapıldı. Oysa her seferinde Çevre İl Müdürlüğü de, biz de numune alarak gerekli kontrolleri yapıyoruz. Bizim arıtmada bir problem yok. Çevre İl Müdürlüğü’nün değerlendirmesiyle de biz aklandık. Ne oldu? İl Halk Sağlığı yetkililerinin Akarca Plajı'ndaki 6 farklı noktadan aldığı deniz suyu analiz sonuçları temiz çıktı. Seferihisar Akarca Koyu'nda geçici olarak indirilen mavi bayrak yeniden göndere çekildi. Arıtmayı yapmışsın, dünya para harcamışsın, dünya uğraşmışsın ondan sonra arıtmayı çalıştırmayacaksın. Böyle bir şey var mı?” diye konuştu.

Başardığımızı tüm dünyaya rakamlarla ispatladık
     İzmir'in kendi gücü ve dinamikleriyle ayağa kalkmayı başardığını ifade eden Kocaoğlu, "Birlik, beraberlik içerisinde başarmak için 13 sene evvel yola çıktık. Bugün başardığımızı sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya rakamlarla istatistiklerle ispat ettik. 'İzmir modeli' diye nitelendirdiğimiz yerelde kalkınma, kenti kalkındırma hedefimize emin adımlarla yürüyoruz. Çevremizi, havamızı, suyumuzu, toprağımızı koruyarak. Sanayimizi, üretimimizi artırarak.. Hizmet ve turizm sektöründe sıçramalar yaparak.. Kırsalı kalkındırarak, bu kente gelecek olanlara güvenli gıda, güvenli su ve yaşanabilecek bir hava sunarak, güzel bir çevrede yaşayabilmelerini sağlayarak.. Bundan sonra hedefimiz, bu durumu sürdürmek ve daha da ileriye götürmek olacak. Ama kenti koruyarak, kenti ranta teslim etmeyerek; kenti kem gözlülerden, kenti hoyratça kullanmak isteyenlerden koruyarak kollayarak, kalkınmamızı refah düzeyimizi artırıyoruz ve artırmaya da devam edeceğiz. Kim ne yaparsa yapsın, kim ne  söylerse söylesin; ilk günkü görev aşkıyla, aklı ve bilimi rehber alarak ve evrensel ahlak değerlerine uyarak, sadece ve sadece İzmirlinin menfaatini düşünerek, sadece ve sadece adil davranarak, sizlere layık olmak için çalışıyoruz. Daha yapacak çok işimiz var. Çok daha hızlı çalışmak, koşturmak zorundayız. Bu güçlü yapımızla İzmirli hemşerilerimizle sağladığımız güven ortamını sürdürdüğümüz müddetçe kimse bu yürüyüşü engelleyemeyecek” ifadelerini kullandı.

Bayrağı korumak daha da önemli
     İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven ise, mavi bayrağın İzmir halkının ve İzmir yerel yönetimlerinin çevreye ve doğaya  verdiği önemin bir göstergesi olduğunu belirterek, "Bayrağı almak önemli ama korumak daha da önemli. Bu bayrağı koruyup, daha çok plajla bayrak alacağız, buna inanıyorum” şeklinde konuştu.

Bayrağı İzmir halkına emanet ediyoruz
     TÜRÇEV Kuzey Ege İlleri Şubesi Bölge Koordinatörü Doğan Karataş da Mavi Bayrağı zor verdiklerini ancak kolay geri aldıklarını dile getirerek “İzmir için çok özel ve gururla anacağımız bir törende buluştuk. Mavi Bayrak üzerinde duracak en önemli nokta ise, körfeze verilen ilk bayrak olmasıdır. Bu büyük bir önem arz ediyor. Türkiye’de ilk kez 1993 yılında Mavi Bayrak çalışmaları ortaya çıktı ve her geçen gün de bayrak sayımız artıyor. Bugün baktığımızda ise Türkiye, İspanya ve Yunanistan’ın ardından 454 plaj ile üçüncü sırada yer almakta. İzmir’in bu anlamdaki güçlü duruşunu devam ettirmesini umuyoruz. İzmir’de merkezimizde, körfezimizde, kanalizasyonun ve alt yapının bir göstergesi olarak mavi bayrağın dalgalanması bir hayalimizdi. Burada önemli olan bu bayrağın sürekli olarak yıllar geçse de dalgalanmasıdır. Bu bayrağı İzmir halkına emanet ediyoruz.  Bugün bu hayalimizi gerçekleştirdik” dedi.

12 yılda yüzde 120 artış
     Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın 2017 yılı verilerine göre “Mavi Bayrak” uygulaması yapan 49 ülke içerisinde Türkiye, İspanya ve Yunanistan’ın ardından üçüncü oldu. Mavi bayraklı plaj sayısını bu yıl 51’e çıkaran İzmir, böylece 12 yılda yüzde 120’lik artış sağladı. 2005 yılında 23 “mavi bayraklı” plaja sahip olan bu gözde kent, 2017 yılı sezonunda Çeşme’de 10 adet, Foça’da 7, Dikili’de 5, Seferihisar’da 9, Menderes’te 11,  Selçuk’ta 4, Karaburun’da 3, Urla ve Aliağa’da 1’er tane olmak üzere toplam 51 sahil noktasına mavi bayrak almayı başardı. Urla ve Aliağa, bu yıl ilk kez listeye girerken, İzmir’de geçen sene 47 olan mavi bayraklı plajlara 4 yeni plaj daha eklendi. 2017 yılında İzmir genelinde 51'i plaj olmak üzere toplam 55 adet mavi bayrağın dalgalanacağı belirtildi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 444 olan mavi bayraklı plaj sayısı da  bu yıl 454’e çıktı.

 


+ Benzer Haberler
» İzmirli çocuklar "tasarım atölyesinde" buluşacak
» İBB’den Altın dokunuş
» Bergama Belediyesi’nden sosyal yardımlaşma örneği; “Hasta Yakını Konuk Evi”
» Karşıyaka’nın parkları yenileniyor
» Başkan Kocaoğlu’nun 13 yıllık hayali
» Karabağlar’da deprem gerçeği masaya yatırıldı
» 86. İzmir Enternasyonel Fuarı’nda İzmirliler Migros ile müziğe doyacak
» Bornova Deresi’ne "beton operasyonu"
» Yarım asırlık rüya gerçek oldu; Karşıyaka’dan Demirci’ye ‘düğün salonu’ hediyesi
» İzmirspor yönetiminden Selvitopu’na ziyaret


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.07.2018
  Ticaret 20.07.2018
  Ticaret 19.07.2018
  Ticaret 18.07.2018
  Ticaret 17.07.2018
  Ticaret 16.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni