• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kırsalda üretenler, şimdi şehirde tüketiyor”

10 Ocak 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18

“Kırsalda üretenler, şimdi şehirde tüketiyor”

   ► Eskiyörük, “Bir kentin belediye başkanı yerli üretime önem vermeli, tarım arazilerini imara açmamalı”

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Tarım Grubu, tarım öğretiminin yıl dönümü olarak kutlanan Tarım Bayramı’nı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilerle birlikte kutladı. Toplantıda konuşan İzmir Tarım Grubu Başkanı Mahmut Eskiyörük, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatiflerle işbirliği önemlidir. Çiftçinin üretim sorunu yok, pazarlama sorunu var” diye konuştu.
     İzmir Tarım Grubu tarafından Çalışan Gazeteciler Günü ve Tarım Bayramı dolayısıyla düzenlenen toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi, İzmir Tarım Grubu Başkanı Mahmut Eskiyörük ve birçok gazeteci katıldı.

“Herkes toplu taşımadan yararlanacak”
     İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm alanında Türkiye’ye örnek olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Toplu ulaşımda dağ köyünden merkeze kadar, dolmuş ve otobüslerin de dahil olduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi şemsiyesi altında hizmet veren bir sisteme geçiyoruz. Belediye garajları yönetecek, kalkış saatlerinden sürücünün kıyafetinin belirlenmesine kadar birçok konunun idaresi sağlanacak. Ücretleri büyükşehir belediyesinin topladığı bir sistem olacak. Ülkemiz, belediyemiz, özel sektör, milli servetin tasarrufu ve gelirin artması için de faydalı olacak bir sistemdir. Önümüzdeki günlerde Seferihisar’da pilot olarak bu uygulamaya geçiyoruz. Daha sonra hızlı bir şekilde bu sistem tüm ilçelere yayılacak” dedi. 2019 yılı sonuna kadar herkesin yasanın verdiği bütün imkanlar dahilinde toplu taşımadan yararlanabileceğini anlatan Kocaoğlu, hizmette adaletin sağlanacağını söyledi. Kocaoğlu, “Bizim talebimizle yasaya bir ilave yapılmıştır. Buna göre İzmir Büyükşehir Belediyesi Madra Dağı’nın tepesinden dolmuşa binen 65 yaşın üzerindeki vatandaşın parasını verebilsin “ ifadelerini kullandı.

“Tarımda dışa bağımlıyız”
     1990 yılında kırsalda yüzde 40 olan nüfusun bugün yüzde 20’ye düştüğünü söyleyerek kırsalda üretenlerin şimdi büyükşehirlerde tüketenler olduğunu ifade eden İzmir Tarım Grubu Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Tarımda dışa bağımlıyız. Biz İzmir olarak önemli bir misyon üstlendik. Yerelden kalkınma adı altında atılan adımlar Türk tarımının kurtuluşu olarak görülüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatiflerle işbirliği önemli. Çiftçinin üretim sorunu yok, pazarlama sorunu var” diye konuştu. Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte göreve gelecek yeni belediye başkanından istekleri olduğunu belirten Eskiyörük, “Bir kentin belediye başkanı yerli üretime önem vermeli. Tarım arazilerini imara açmamalı. Kentin kalkınması konusunu öncelikli görevi saymalı. Kırsal kalkınmaya ve kooperatifleşmeye önem vermeli. Halkıyla barışık olmalı. Lider olmalı, tavır koyabilmeli” dedi.

“Basın ve tarım sektörü emeğinin karşılığını alamıyor”
     Toplantıda konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi de, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün artık çoğunlukla çalışamayan, çalışma imkanı bulamayan ya da meslek dışı alanlarda çalışmak zorunda kalan meslektaşların günü olduğunu söyledi. Basın ve tarım sektörü çalışanlarının emeğinin karşılığını alamayan iki sektörün temsilcileri olduğunu dile getiren Gappi, “Gazeteciler Koruma Komitesi raporuna göre Türkiye’de 2017 yılında 81, 2018’de 68 gazeteci mesleklerini icra ettikleri için tutuklandı. 157 basın kuruluşu kapatıldı. Son 3 yılda 10 binin üzerinde gazeteci işsiz kaldı. İşte böyle bir gerçeklik içinde 10 Ocak’ı geçiriyoruz. Gazetecilik mücadele mesleğidir, sermayesi azim ve halkın verdiği güçtür. Lütfen gazete okumaktan vazgeçmeyin ve biz basın mensuplarını mücadelemizde yalnız bırakmayın” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Şişecam ihracatta rekorlar kırmaya devam ediyor
» Ayakkabı sektörünün dev buluşması başlıyor
» Denizyolu baykuş seferleri başlıyor
» 2023’te 72 Milyar $ ihracat hedefi
» İş’te Kadın İşte Kadın Zirvesi
» Yaratıcı parmaklar 23 Nisan’da yarıştı
» Elektrikli ve Hibrid araçlar testi geçti
» Alaçatı fabrika ayarlarına dönüyor
» Bayramlarını Mistral Carrera’da kutladılar
» 23 Nisan İzmir’de coşkuyla kutlanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.04.2019
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni