• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kırtasiye sektörü tükenme noktasında

12 Eylül 2020 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

Kırtasiye sektörü tükenme noktasında

   ► Demir, kırtasiyecilerin içinde bulunduğu zor durumdan dolayı zincir marketlerden okul alışverişi yapmamaları için tüketicilere çağrıda bulundu

           KÜBRA TOPAL / ÖZEL     
     Pandemi sürecinden olumsuz yönde en fazla etkilenen kesimlerin başında kitap ve kırtasiyeci esnafı geliyor. 21 Eylül’de okul öncesi ve 1.sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitimlerinin velinin isteğine bağlı olması, diğer sınıfların ise belirsizliği kitap ve kırtasiyeci esnafını endişelendiriyor. Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan İzmir Kitap ve Kırtasiyeciler Odası Başkanı Hulusi Demir, “Salgın halen bitmedi. Okullar 6 aydan fazla bir süredir kapalı. Bu nedenle, kırtasiyeciler stokladıklarını eritemedi ancak vergi, kira ve kredi ödemelerinin de vadesi geldi. Sektöre yönelik acil tedbirler alınmazsa kitap ve kırtasiyeciler tükenme noktasına gelecek. Kısacası sektörümüze pozitif ayrımcılık gerekiyor” dedi.

     İzmir’in öncülüğünde 8 ilin oda başkanları ile video konferans yöntemiyle istişare toplantısı yaptıklarını belirten Demir, “Sorunlarımız ve beklentilerimiz ortak. İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Konya, Bursa ve Erzurum illerinin kitap ve kırtasiyeciler odalarının başkanları ile görüşümüz aynı. Devlet sektörümüze sıfır veya düşük faizli, uzun vadeli kredi ve destekler vermeli. Ayrıca SGK ve vergi ödemeleri de ötelenmelidir. Çünkü salgın halen sürüyor ve ne bu zor günlerin zaman geçeceğini de kimse tahmin edemiyor” diye konuştu.  

“Zincir marketler yerine esnaftan alışveriş yapın”
     Tüketicilere çağrıda bulunan Demir, “Kitap ve kırtasiyeci esnafı zor durumda. Esnaf sanatkârlar bu toplumun kara gün dostudur. Sizler de esnafa sahip çıkın. Biz her türlü tedbirimizi alarak hizmet vermeye hazırız. Kırtasiye ürünlerini kayıt dışı çalışan seyyarlardan, koronavirüs riski büyük olan AVM’lerden ve zincir marketlerden temin etmeyin. Hem sağlığınızı tehlikeye atmayın hem de alışverişlerinizde garantili muhatabınız olan esnaf dostlarınıza destek olun” dedi.

     Esnafın ürün satışında fiyat değişikliği yaptığını söyleyen Demir, “Bunun nedeni ise kırtasiye ürünlerinin birçoğunun ithal, yani dövize dayalı olması ve bazı ürünlere gelen gümrük zamları ile birlikte ithalatçı ve toptancı firmalarda fiyat değişiklikleri yaşandı. Perakendecilerin birçoğu ürünlerini geçtiğimiz ocak ve şubat ayında sezonluk olarak yani dolardaki hareketlilik başlamadan önce almıştı. Bu yüzden esnafın çoğunluğu, eski fiyatlarla aldığı ürünleri aynı fiyata satıyor. Esnaf artık onun yerine yeni bir ürün koyabilir miyiz derdinde değil, esnaf günlük geçiminin derdinde. Ciddi sıkıntılar var, insanlar artık batıyoruz diye çığlık atıyor” ifadelerini kullandı.

“E-ticaret satışlarında imalatçılar avantajlı durumda”
     E-ticaret ile ilgili toplantılar yaptıklarını dile getiren Demir, “E-ticarette satış yapan kişiler imalatçı ise avantajlı durumdalar. Çünkü e-ticarette satışlar ulusal pazarlarda gerçekleşiyor ve bu pazar yerleri kırtasiye grubundan yüzde 12 ila yüzde 20 arasında ciddi bir komisyon alıyor. Bunun üzerine bir de kargo bedelini ödeniyor yani bir perakendecinin e-ticaret ile satış yaparak başarılı olma şansı yok. E-ticaret yapmak isteyen kişiler var fakat bu kişiler farklı ürün gruplarını da satarak başarıyı yakalayabiliyor” şeklinde konuştu.

“Müfredat değişiklikleri kitap israfını ortaya çıkardı”
     Şu an okullar açılmadığı için müfredat değişikliği ile ilgili son birkaç ay içerisinde herhangi bir gelişme olmadığını belirten Demir, “Belki geçen seneki müfredat ile devam edilebilir. Eskiden devlet kitapları, özel sektörün bastığı ders ve kaynak kitaplar Milli Eğitim Bakanlığı’nın Tebliğler Dergisi’nde yayınlanırdı. Talim ve Terbiye Kurulu ise kitapları inceler, 5 yıl süre verirdi ve kitaplar 5 yıl gündemde kalırdı. Böylece kitapçılar ve yayıncılar stoklarını kontrol ederek ona göre bir plan yapardı. Fakat müfredatın sık sık değişmeye başlaması ciddi bir kitap israfını ortaya çıkardı” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta
» Milli servetimiz çam fıstığı alarm veriyor
» “Meyve sebze sektöründe rakibimiz yok”
» Elleçlenen konteyner Aliağa’da artarken, İzmir’de azaldı
» Çiftçi, üretimde dayatılan zehrin farkında
» “Çin kestanesi, Türk kestanesini lekeliyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.09.2020
  Ticaret 19.09.2020
  Ticaret 18.09.2020
  Ticaret 17.09.2020
  Ticaret 16.09.2020
  Ticaret 15.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni