• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kırtasiyeye gelen zamlar cep yakıyor

05 Eylül 2018 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

   ► Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala veliler öğrencileri için kırtasiye alışverişine başladı.

     Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala veliler öğrencileri için kırtasiye alışverişine başladı.  Dolar kurlarındaki artış, neredeyse tamamı ithal olan kırtasiye ürünlerinin de zamlanmasına sebep oldu. Üst üste zamlanan fiyatlardan hem kırtasiyeciler hem anne-babalar şikâyetçi oldu. Konuyla ilgili olarak İZTO Kitap, Kırtasiye, Büro Makineleri ve Oyuncak Grubu Meclis Üyesi Adil Özyiğit kırtasiye sektöründe ciddi zamlanmalar yaşandığını, dolar kurlarındaki artış devam ederse fiyatların daha da yükseleceğini belirtti. Özyiğit, “Kırtasiye sektöründe okul gereçlerinde çok ciddi zamlar var. Zaten sezon öncesi yani Ağustos başında bir zam yapılmıştı. Şu an yüzde 20’lik o zamma ek olarak yüzde 50’lik bir zam daha geldi, üst üste koyduğunuzda kırtasiye ürünleri yüzde 70 arttı. Dolar yükselmeye devam ederse fiyatlarda daha da artış yaşanacak. Çünkü hammadde. Yerli imalatçılar da oyuncak sektöründe de öyle bu durum geçerli. Şimdi yerli imalatçı da hammaddeyi hem petrole hem dolara endeksli alıyor. Yani petrol fiyatı ve dolar fiyatı yükseldikçe bu zamlar hayata geçiyor” diye konuştu.

“Krizi fırsata çeviriyorlar”
     Fiyat artışlarının normalin çok üzerinde olduğunu vurgulayan Özyiğit, “Maalesef bunu fırsata çevirdiler. Dolarla mal getirenler dolar bugün 6.70 ama millet üzerine bir lira da kendi koyuyor 7 buçuk liradan çarpıyor. Yani krizi maalesef fırsata çeviriyorlar. Olan net bir şekilde bu.  Çünkü çocuklara bu alışveriş çocuklara yapılmak zorunda. Ticaretin büyük bölümü sezonla beraber okul açılışında yapılır yani yıllık kırtasiye alışverişinin yüzde 75’i sezonda yapılır ve şu an döviz kurlarında olan artışı fırsat bilerek dolar farkını fırsata çevirdiler. Bunu kırtasiye dükkânları yapmadı bunları imalatçılar ve ithalatçılar yaptı. Normalde gelmesi gereken zam dolardaki artış seviyesiydi. Dolardaki artış yüzde 40’lardaydı yüzde 40’larda zam olması gerekiyordu. Ama şu an artış yüzde 70’lerde. Ama buradaki sıkıntı şu gelen zam yüzde 30’sa imalatçı ve ithalatçıların yaptığı zamlar yüzde 50” dedi.

“Zam oranı yüzde 100’ü geçti”
     Firmaların dolar kurlarının oynamasıyla zam üzerine zam yaptığını söyleyen Gençof Kırtasiye sahibi Barış Ateş, “Yüzde 60 yüzde 70 zamlanan ürünler de var yüzde yüzü geçen zamlar da var. Kâğıt grubuna çok ciddi zam geldi. Kırtasiye grubuna yüzde 60 yüzde 70 seviyesinde zam geldi. Ama burada 70 dediğimde nereden baktığın önemli. İkinci aya göre bakarsan zam oranı yüzde 100’ü geçti. Sadece kağıt grubunu baz alalım; kağıdı 7 liraya satarken şu an 21 liraya biz alıyoruz. Firmaların bu durumda fırsatçılık yapıp kendilerine biraz daha artık getirmeye çalışan firmalar da çok var” şeklinde konuştu. Gelen zamların alımları etkilediğini belirten Ateş, “Reel bir rakam istenirse ürünlere en düşük yüzde 70 zam gelmiştir. Alımları şöyle etkiledi. Bizler vadeli mal alabiliyorken şu ana vadeli mal alamıyoruz. Daha önce 180 güne varan vadelerimiz vardı. Bizim sektörde vadeler biraz uzundur. Şimdi o vadeler 90’a indi ve bir süre sonra sadece kredi kartı ve nakitle mal verdiklerini söylüyorlar. Şu an kağıt grubunun defter grubunun nakit ödemesini yapmadan alım yapamıyorsunuz hiçbir şekilde” diye belirtti.

“Sektörün hiçbir ayağında para yok”
     Fiyatlardaki artışın devam edeceği üzerinde duran Ateş, “Bu artışlar ne kadar reeldir ne kadar reel değildir tam bilmiyorum ama doların artışı euronun artışı ortada. Bugün Türkiye’deki her şey dolarla euroyla. Benim cebimde param yok demekle olmuyor, dolarla alışveriş yapmıyorum demekle olmuyor. Söylentilere göre hala listesini tam olarak değiştirmemiş firmalar var. Kimisi bekliyor yapmıyor kimisi iki kere üç kere üst üste zam yapıyor. Genel anlamda ortalama bir marj düşünürsen son iki ayda yüzde 100’lere varan zamlar var ve devamı gelecek. Şu an batan firma sayısı çok artacak, malı getiren ithalatçı firmalar tarafından çok zorlanılacak. Bizim sektör vadeli dönen bir sektör, sektörün hiçbir ayağında para yok. Dolayısıyla adam benim verdiğim çekle yurtdışından gidip kendi malını getiriyor. Bu ortadan kalktığında vadeler kısaldığında bu çekle yurtdışından kendi malını getiremeyeceği için çoğu firma batacak. Benim kendi öngörüm en az yüzde 50 daha zam gelecek” ifadelerini kullandı. Perakende satışlarında müşterilerin serzenişlerinin yüksek olduğunu vurgulayan Ateş okul alışverişinin 350 lira ile bin lira tutarında değiştiğini kaydetti.

“Alışverişe çıkmaya çekindik”
     Bir ilkokul ikinci diğeri ortaokul birinci sınıfa başlayacak olan iki çocuk annesi Safiye Yokuş, fiyatların geçtiğimiz yıla oranla çok yükseldiğinden yakınarak, “Fiyatlar yüzünden alışverişe çıkmaya çekindik. Toplu alışveriş olunca zaten fazla tutuyordu. Gelen zamlarla birlikte iyice bütçemizi sarsacak gibi duruyor. Henüz alışveriş yapamadık, piyasa araştırması yapıyoruz. Biz de kaliteli mal almak isteriz çocuklarımız uzun süre kullansın diye fakat fiyatlar böyle olunca biraz tutumlu davranmamız gerekecek” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “2. elde satış artışı bekliyoruz”
» İzmir tarihinde İtalyan mimarlar tanıtıldı
» Organik kum kedilerin yaşam kalitesini arttırıyor
» Türkiye’nin köpek ırkları korunuyor
» Et ve sütte enflasyon riski kapıda
» Vade uzayınca geri ödeme zorlaşıyor
» “GES yatırımları 5 milyar $’ı aştı”
» Serter’den başarının anahtarı ‘Vazgeçmemek’
» Damacana suda fiyat anarşisi
» Türk Hava Yolları’nda taşınma karmaşası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni