• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kitaba kilit vurulmaz”

17 Ekim 2019 Perşembe 17:00
12
14
16
18

   ► Çocukların ‘Muhtar abla sende kitap var mı?’ diye sorması, Muhtar Nilgün Güney’e kütüphane kurdurdu.

     Konak ilçesine bağlı Alsancak Kültür Mahallesi Muhtarı Nilgün Güney, muhtarlık kulübesinin yanına bir kütüphane kurdu. Kitapların bağışlarla toplandığı kütüphanede kitapseverler ücretsiz olarak kitapları alıp okuyabiliyor. Kütüphane fikrini 2014 yılının sonunda hayata geçirdiklerini söyleyen Güney, “Devlet malzeme ofisinin bir dolabıyla burada bir kütüphane kurduk. Kitapları alanlar için kayıt tutulsun dediler. Dedik ki buradan herkes istediği zaman kitap alıp okuyabilmeli. Kilitleyelim dediler. Biz de kitaba kilit vurulmayacağını söyledik. Böylece kütüphaneyle birlikte okuma kültürünü geliştirmeye, insanları ise okumaya teşvik etmeye çalışıyoruz” diye konuştu. 

     Alsancak Plevne Bulvarı’nın paralelindeki Şevket Özçelik Sokak’ta bulunan Kültür Mahallesi Muhtarlığı kulübesinin yanında kurulan kütüphane insanların ilgi odağı oldu. Gazi Ortaokulu’nun bahçe duvarının bir bölümüne okuldan izin alınarak devlet malzeme ofisinden temin edilen dolabın raflarına kurulan kütüphaneden insanlar ücretsiz kitap alıp okuyabiliyor.

     Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un desteğiyle kütüphanenin büyütüldüğünü söyleyen Muhtar Nilgün Güney, “Tam okulun yanında olmamız dolayısıyla çocukların sürekli ‘Muhtar abla sende kitap var mı?’ diye sorması beni harekete geçirdi. Daha sonra apartman görevlilerimizden çocukların kitaba ihtiyaç duyduklarını öğrendik. Tüm bunlar burada kütüphane kurmamızda etkili oldu” diyor.

     Kütüphanede raflarında roman, öykü gibi türler, bilimsel ve çocuk kitapları okuyuculara sunuluyor. Kütüphanenin oluşum sürecine yönelik bilgi veren Güney, “Nasıl yapacaksınız, diyenlere kütüphanenin ‘Al-oku-getir’ mantığıyla işleyeceğini söyledik. Kitabı alana ‘Eğer getirmezsen en azından komşuna ver, o okusun’ dedik. Bir anekdot aktarayım. Bir gün bir eve gitmiştik. Büyük bir kütüphane vardı ama kimse o kitapları almak istemiyordu. Biz bu durumdan esinle kitaplar arşiv olmasın, insanlar okuduğu kitabı buraya getirsin istedik. En azından böylece kitaplar okunmaya devam eder diye düşündük” ifadelerini kullanıyor.

“İstanbul’dan kitap getirmeye başladılar”
     Güney, kütüphanenin kapıları kilitlenmediği için çevresinden ilk başta bazı tepkiler geldiğini belirtiyor: “Diyorlar ki biz bağış yapıyoruz, kitaplarımız gidiyor. Ben de diyorum ki siz bana bağış yapıyorsunuz. Bırakın kitaplık özgür olsun. Epeyi ses getirdi bu kütüphane. Okuldan çocuklar gelmeye başladı. Sonra burayı fark eden Dokuz Eylül Üniversitesi’nden öğrenciler arkadaşlarına haber vermişler. Bornova’dan, hatta İstanbul’dan kitap getirmeye başladılar. Burada süreç tamamen kitabı ödünç almak üzerine işliyor. Bazen kimlik bilgilerimizi verelim mi diyorlar. Biz burada alınan kitaplara dair herhangi bir kayıt tutmuyoruz. Bu kitaplar buraya bağış olarak geliyor. Kitabı alan insanlara geri getirirseniz başkalarının da okumasına imkân sağlarsınız diyoruz.”

“Çocuğun ilk yöneldiği kitap Nutuk oldu”
     Kitaplığa insanların sahip çıktığı, okumanın geliştiği bir kültür oluşturmayı hedeflediklerine değinen Muhtar azası Canan Arpaç ise tanık olduğu bir olayı aktarıyor: “Bir gün bir aile geçiyordu buradan. Çocuk babasının elini çekiştiriyor kütüphaneye doğru. Babası da tahmin ediyoruz ki buradaki kitapların paralı olduğunu düşündüğü için gelmek istemiyordu. Çocuk babasının elinde kurtulup kütüphaneye geldiğinde kitaplara bakarken ilk yöneldiği kitap Nutuk’un çocuklar için düzenlenmiş hâliydi.” Aile Menemen’de yaşadığı için ‘Geri getiremeyiz’ diye kitabı almak istememiş ilk başta. “Biz de okuduktan sonra başka bir çocuğa vermelerini önerdik” diyor Arpaç.   

Grafiti ile dikkat çekmek istiyoruz
     Kütüphaneye kitap destek duyurusu sosyal medya aracılığıyla yapılmış. Zamanla hem kütüphanede kitap çeşitliliğinin hem okurların arttığını vurguluyor Muhtar Nilgün Güney: “Eskiden iki üç tane getirirlerken şimdi bir seferde 50-60 tane getirenler oluyor. Sıfır kitap getirenler de var ikinci el getirenler de.  Mahallemizdeki yazarları keşfediyoruz. Meselâ Nalan Türktaş var yazar. Yazdığı kitaplardan bize getirdi. İki yazarımız daha var mahallemizde. Onlar da kitaplarını getireceklerini söylediler. İki rafı mahallemizin yazarlarına ayırarak düzenlemeyi düşünüyoruz.”

     Kitaplıktan alınan kitapların hiçbir şekilde ücretli olmadığını vurguluyor Güney. Ancak kütüphanenin boş kapaklarına grafiti yapılmasının insanlarda farkındalık yaratacağına inanıyor. “Bunun için” diyor, “gönüllüden destek bekliyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”
» Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor
» Patates ihracatı ilk dört ayda yüzde 236 arttı
» Türkiye GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri
» Sanayiciler muz üretimi ve ihracatına yönelecek
» “2020’de buğday üretimi 20,5 milyon ton öngörülüyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni