• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Kitap okutan cafe, Arma

05 Ağustos 2017 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Kitap okutan cafe, Arma

   ► Herel, "Kitaplarımız, kahvelerimiz, çaylarımız ve pastalarımızla insanların mutluluğuna mutluluk kattık."

           TUÇE OTUK     
     Arma Kitap Cafe'nin kuruluşunu ve misyonunu anlatan işletme müdürü Kerem Herel, "Arma Kitap Cafe, 2008 yılında Arma Grup bünyesinde kurulan, kitap okumayı ve okutmayı misyon haline getirmiş bir mekan olarak kuruldu. Öncelikli hedefimiz insanların kitap okuma hevesini artırmak, insanlara kitap okumayı sevdirmek ve ardından da çayını kahvesini içip, mutlu bir şekilde kafemizden ayrılmalarını sağlamak. 2008'den beri edindiğimiz misyonla bir çok kitap sever dost edindik. Ayrıca, kitaplarımız, kahvelerimiz, çaylarımız ve pastalarımızla insanların mutluluğuna mutluluk kattık. İlerleyen dönemde şube sayısını arttırarak Türkiye'nin diğer yerlerinde de kitap sevgisini artırmada katkı sağlamayı düşündüklerini belirten Herel,"Şubeleşmeyi düşünüyoruz ancak bunu büyükşehirlerden ziyade Doğu veya Gündeydoğu Anadolu Bölgesi'nde, yine kitap kafe mantığını sabit tutarak kitabın ulaşamadığı insanları kitaplarla tanıştırmak istiyoruz. Önümüzde uzun bir süreç var. Adım adım ilerleyerek bu hedefimizi Türkiye'nin okumaya hevesli insanlarıyla büyüyeceğiz" dedi.

"Kitap severlerin başarısı"
     Konsept bir mekan olmanın başarısını aktaran Herel, "Bu başarı bizden ziyade buraya gelen kitap severlerin başarısı. İnsanlar işlerinin yoğunluğundan dolayı kitap okumaya vakit bulamıyorlar. Çok merkezi bir konum olan Kordon'da yer alıyoruz. Bütün çevremiz iş sahalarıyla dolu. Misafirlerimiz işten çıktıklarında kahvelerini içerken burada kitap okuyabiliyor. Kendilerine kitap okumak için ayıramadıkları zamanı Arma'da otururken yaratmaya başladılar. Tabi bu durum kulaktan kulağa yayılmaya başladı ve misyonumuzu hayata geçirme konusunda bize çok büyük bir destek oldu. Biz bir adım gittiysek, bizi tercih eden misafirlerimiz bize iki adım geldiler. Böylece iyi bir noktaya geldik. Daha iyi noktalara geleceğimizi düşünüyorum" dedi.  İzmir'de sayılı kitap kafelerden biri olduklarını dile getiren Kerem Herel, "Konsept olarak da hem kitap bölümümüzün hem de kafe bölümümüzün çok kaliteli olduğunu düşünüyorum. Buradaki tüm kitapları misafirlerimiz istediği zaman alıp okuyabiliyor. İsteyenler satın alabiliyorlar da. Örneğin biri geldi ve kitabı okumaya başladı ama satın almak istemiyor. Kaldığı yere ayraç koyarak daha sonra devam etme şansına sahip olabiliyor. Kiralama yapmıyoruz çünkü o kitabın dönüşü bazen mümkün olmuyor" şeklinde konuştu.

"Fabrikasyondan uzak duruyoruz"
     Kahvaltının mekandaki yerini aktaran Herel, "Özellikle hafta sonları kahvaltı servisimiz çok yoğun oluyor. Kahvaltılık ürünlerimizde genel olarak yöresel ürünler kullanıyoruz. Fabrikasyon ürünlerden uzak duruyoruz. Bu da tercih edilme sebeplerimizden biri haline geldi. En büyük sloganımız, biz insanları ekmekle doyurmuyoruz. Ürünlerimizi yiyerek doymalarını sağlıyoruz. Gelen malzemeleri biz de yiyebilmeliyiz. Kaliteli ürünler kullanıyoruz. Kırmızı etlerimizde, beyaz etlerimizde, pizzalarımızda ürünlerimiz ya haftalık ya da günlüktür. dondurulmuş hiçbir ürün kullanmıyoruz. misafirlerimize en sağlıklı şekilde hizmet etmek için servise sunarız"dedi.
     Serpme kahvaltının çoğu yerde klasik olarak aynı ürünlerle verildiğine değinen Herel, "Bizim de klasik ürünlerimiz elbette var. Herkesin verdiği peyniri biz de veriyoruz. Lakin biz peynirimizi ve süt ürünlerimizi  Tire bölgesinden getiriyoruz. Önden atıştırmalık olarak gönderdiğimiz Galler ekmeği var. Galler ekmeğimiz keçi lorunun, yumurta sarısının, maydanozun ve baharatların birleşimiyle yapılmış bir harcın ekmek üzerinde, fırında pişirilmesiyle oluşan çıtır ekmek kıvamında bir ekmektir. Yoğurtlu böreğimizde kuru domates, lor ve tatlı şekerle marine edilmiş soğanımız var. Lakin soğanı ne görebiliyorsunuz ne de kokusunu alıyorsunuz. Köy peyniri ve keçi peyniri kavurmamız, cevizli, kendi yaptığımız, çemenimiz kahvaltımızın olmazsa olması arasındadır. Bunun haricinde Alman brocin ekmeklerimizden de misafirlerimize sunuyoruz" dedi.

Lüks yerine otantik bir mekan
     Mekanın dekorasyonunda sadelikten yana olduklarını anlatan Herel, "Arma Kitap Cafe'nin çok lüks olan bir mekan olmasını istemedik. Daha otantik olmasını sağlamaya çalıştık. Şöminemiz var, kış mevsiminde yakıyoruz. Bazen burada 4-5 saat kalkmadan kitap okuyan misafirlerimiz oluyor. Bahçe bölümümüzde de sadelikten yana olduk. Çok fazla cümbüşe girmeden, kitap cafeye yakışacak bir konseptle ilerledik. Çok pastel renkler yerine daha sade renkleri tercih ettik" dedi.

Sihirli kelime: Misafir
     Müşteri yerine misafir kavramını kullandıklarını belirten Kerem Herel, "Bizde sihirli kelime "misafir". Hiç kimseye müşteri gözüyle bakmıyoruz. Önceliğimiz bu. Herkese evimize gelen misafirmiş gibi davranıyoruz. Öncelikle bizim en büyük kazancımız güler yüzümüz ve güler yüzlü hizmet. Ardından da misafirlerimizin isteklerini anında yerine getirebilmektir. Herkesin damak tadı bir olmayabiliyor. Herkesin farkı istekleri olabiliyor ya da gelen misafirler iş yerinde bir sıkıntı yaşamış, morali bozuk olabiliyor. Onların burada güler yüzle ayrılmasını sağlıyoruz ve tüm ekibimle o yüzden gurur duyuyorum. İnanılmaz enerjik ve güler yüzlü bir ekibim var. Bizim bu enerjimiz misafirlere yansıyor" diye konuştu.

"Yürümeye yeni yeni başlıyoruz"
     İzmir'e kitap okuma konusunda katkı sağladığımızı düşünüyorum diyen İşletme Müdürü Kerem Herel, "İlerde yapacağımız kitap bağışı kampanyaları ve ulaşılamayan yerlere bizim göndereceğimiz kitaplarla alakalı olacaktır. Şu anda 9 yıllık bir işletme olmamıza rağmen  aslında emekleme dönemindeyiz, yürümeye yeni yeni başlıyoruz çünkü insanlara ulaştık daha çok ulaşacağımız insanlar var. Kitap bizim için bir misyon ve herhangi bir kar maliyeti düşünmeden yaptığımız bir iş bu. İnşallah Türkiye'nin dört bir tarafından daha fazla destek görerek bu işi yürüteceğiz. Olacağına da inanıyorum çünkü Türk halkı okumaya hevesli lakin vakti olmadığını düşünüyorum. Biz bu vakti onlar için yaratacağız. Ulaşılamayan yerlere de biz kitap ulaştıracağız" diyerek sözlerini noktaladı.

 


+ Benzer Haberler
» Esnaf kâr etti, tüketici sevindi
» Dünya, yemeğini Türk mutfak ürünleriyle pişiriyor
» “Folik asit Spina Bifida riskini azaltıyor”
» “Takibe düşen kredi miktarı çığ gibi büyüdü”
» Ekonomide belirsizlik oto satışlarını azalttı
» “Eşit şartlarda rekabet etmek istiyoruz”
» “Tarımsal destekler GSMH’nın binde 5’ini geçmiyor”
» “Geleneksel yapıdan çıkmalı, performans ürünlerine ağırlık vermeliyiz”
» Yayalaştırma projesi tarihi çarşıyı ikiye böldü
» Atıklar ekonomiye değil, toprağa gömülüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.07.2018
  Ticaret 16.07.2018
  Ticaret 14.07.2018
  Ticaret 13.07.2018
  Ticaret 12.07.2018
  Ticaret 11.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni