• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

KOBİ’ler ‘Nefes’ kuyruğunda

27 Eylül 2018 Perşembe 19:00
12
14
16
18

   ► Nefes Kredisi’nin üçüncü fazı dolayısıyla İzmir’de bulunan Odalarda yoğunluk yaşanıyor.

     Küçük ve orta ölçekli işletmeleri son dönemdeki kur artışı ve diğer ekonomik gelişmelerden korumak amacıyla Nefes Kredisi’nde üçüncü faza geçildi. Lansmanı Ağustos ayı sonunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve Banka Genel Müdürlerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilen “KOBİ Destek (Nefes) Kredisi” için TOBB’un katkıları ile açılan hacim, projeye dahil olan Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankaları’nca kullandırılıyor.

     Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik süreçte KOBİ’lerin en önemli sorunlarından biri finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar ve enflasyonun çok üzerinde olan krediler. Türkiye ekonomisinde büyük yer tutan KOBİ’lerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere daha önce 2017 ve 2018 yıllı başında başlatılan Nefes Kredisi uygulamasında Ağustos ayı sonunda üçüncü faza geçilmesine karar verilmişti.

     Bu kapsamda KOBİ’ler üyesi oldukları Odalardan alacakları faaliyet belgesi ile bazı bankaların aracılığıyla bu destekten faydalanabiliyor.  20 Eylül’de başlayan Nefes Kredisi’nin üçüncü fazı dolayısıyla İzmir’de bulunan TOBB bağlı Odalarda yoğunluk yaşanıyor. Nefes Kredisine başvurmak isteyen KOBİ’ler bağlı bulundukları Odalardan faaliyet belgesi almak için kentte bulunan Odalara akın ederken Odaların önlerinde uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor.

İZTO’da Nefes kuyruğu
     Bu kapsamda kentte en fazla yoğunluk 80 bin üyesi bulunan İzmir Ticaret Odası(İZTO)’nda yaşanıyor.  İZTO’da dört günde 5 bin 364 üye faaliyet belgesi almak için başvuru yaptı. İZTO Nefes Kredisi kapsamında bankalara 3 milyon teminat yatırdı.  İZTO üyeleri için 100 bin lira üst limitli bu kredi kapsamında toplamda 350 ile 400 arasında üyenin yararlanması bekleniyor.

     Öte yandan Nefes Kredisi ile ilgili İZTO Eylül ayı meclis toplantısında değerlendirmelerde bulunan  Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Odamızdan bu krediyi kullanabilecek üye sayımız 350 ile 400 arasında olacak. Çünkü; biz yönetime geldiğimizde eksi bakiyeli bir bütçe devraldık. Biz nakit varlığının yüzde 25’i kadar Nefes Kredisine para yatırdık. Bu rakamda 3 milyon liraya tekabül ediyor. Ben bu konudan dolayı inanın üzgünüm. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse bu içinde bulunduğumuz yeni binamıza 80 milyon harcanmış eğer bu para harcanmasaydı eski binalarımızda olsaydık bugün zorda olan üyelerimizin 6 bin 600’ü Nefes Kredisi’nden faydalanabilecekti” dedi.

EBSO’dan 264 üyeye Nefes
     Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO)’nda ise Nefes Kredisine başvurmak üzere dört günde 264 üye faaliyet belgesi almak üzere başvuru yaptı. EBSO Nefes Kredisi kapsamında bankalara 6 milyon teminat yatırdı.  EBSO üyeleri için 100 bin lira üst limitli bu kredi kapsamında toplamda 60 milyon TL civarında bir kredi hacmi sağlanmış olacak.

İTB’de 86 üye faaliyet belgesi aldı
     İzmir Ticaret Borsası(İTB)’da nakit varlıklarının yüzde 25’i ile kampanyaya destek veriyor. İTB’den edindiğimiz bilgilere göre ise 4 günde 86 İTB üyesi kredi kullanımı için bankalara başvuru yapmak üzere Oda’dan faaliyet belgesi aldı. İTB tarafından teminat olarak banklara nakit varlıklarının yüzde 25’i kadar teminat yatırıldı. İTB üyeleri için 200 bin lira üst limitli bu kredi kapsamında 60 milyon TL civarında bir kredi hacmi sağlanmış olacak.

DTO İzmir’de yoğunluk
     İMEAK Deniz Ticaret Odası(DTO) İzmir Şubesi’nde ise kentte yoğunluk yaşanan diğer adreslerden birisi. Nefes Kredisi’ne başvurmak isteyen üyeler faaliyet belgesi almak için Oda’da yoğunluğa neden oluyor.

     Öte yandan İlk olarak 2016’da uygulamaya konulan Nefes Kredisi ile piyasaya 5 milyar, 2018’in başında 7,5 milyar lira düşük faizli kredi imkanı sunulmuş toplamda ülke genelinde yaklaşık 75 bin KOBİ’ye destek olunmuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Söylem ‘milli tarım’, eylem ‘ithalat’
» Irak sorunu anaç tavukları kesime gönderdi
» Oyuncak ithalatına eğitim destekli yerli üretim
» Köpekli sporlara yönelen gençler profesyonelleşemiyor
» Beyaz eşya almak lüks oldu
» “Albümler ev dekoruna uygun seçiliyor”
» Kuru üzüm ihracatı değer bazında artıyor
» Vadeler kalkınca ayakkabı sektörü küçüldü
» “Kiralık bindallıya muhtaç kaldık”
» “Mecburi altın alma alışkanlığı daraldı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.06.2019
  Ticaret 17.06.2019
  Ticaret 15.06.2019
  Ticaret 14.06.2019
  Ticaret 13.06.2019
  Ticaret 12.06.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni