• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

KOBİ’ler yeni ticari alan arıyor

20 Ekim 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

KOBİ’ler yeni ticari alan arıyor


   ► İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener: üye ve KOBİ’lerin iş hacimlerinin hızla büyüdüğünü, depolama ve üretim teknolojileri geliştiğini ancak bulundukları bina ve arsaların kentin içinde sıkıştığını dile getirdi

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     İzmir Ticaret Odası (İZTO),  Meslek Komiteleri Ortak Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, üye ve KOBİ’lerin iş hacimlerinin hızla büyüdüğünü, depolama ve üretim teknolojileri geliştiğini ancak bulundukları bina ve arsaların kentin içinde sıkıştığını dile getirerek, “Şu an için odamız meslek gruplarından 15 tanesi ihtisas site ve çarşı yapmak, 8 tanesi de ihtisas OSB kurmak amacıyla odamıza başvuruda bulundu. Bu konudaki talepleri karşılamak için büyük bir çaba sarf ediyoruz, ancak kentimizin en önemli sorunu olan yer bulma konusunda ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerekse İzmir Büyükşehir Belediyesi nezdinde yeni ticari genişleme alanlarının planlamasının önemini her platformda ısrarla dile getiriyoruz” dedi.

“ASGARİ ÜCRET VERGİDEN MUAF OLMALI”
     Kayıtdışı istihdamla mücadelenin önemli bir ayağını asgari ücretin oluşturduğunu ifade eden Özgener, “Çalışanlarımızın önemli bir kısmı asgari ücret alıyor. Asgari ücretin vergiden muaf olması ile ilgili İzmirli il ve ilçe Oda ve Borsaların katılımıyla düzenlenen Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı’nda bir karar aldık. Asgari ücretlilerin vergiden muaf olması ve asgari ücretin üzerinde olan çalışanların da asgari ücrete kadar muaf, üstünün vergilendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuyu hemen Çalışma ve Sosyal Bakanımız ile TOBB Başkanımıza ileterek takipçisi olacağız” diye konuştu.

“DEPREMZEDELER İÇİN KONUT YAPILACAK”
     Kentte 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremin ardından İzmir iş dünyası tarafından başlatılan ‘Birlikten İzmir Doğar’ kampanyasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Özgener, “Kentimizdeki Oda, Borsa ve Sivil Toplum Kuruluşları ile ortaklaşa oluşturduğumuz ‘Birlikten İzmir Doğar’ kampanyası ile kentimizde yaşanan deprem sonucunda, ailesinde vefat olan depremzedelere konut yapımı, sosyal ve eğitim alanlarının yapımı ile gerekli olabilecek diğer ihtiyaçların karşılanması amaçlıyoruz. Kampanyada bugüne kadar yaklaşık 53 milyon TL bağış toplandı. Toplanan bağışlarla kampanyada yer alan kurumlar tarafından konut ve diğer alanlar inşa edilecek. Ayrıca konutların yapılacağı proje alanına TOBB tarafından bir okul inşa edilecek” ifadesinde bulundu.

“TOPLAMDA 291 MİLYON 578 BİN TL NEFES KREDİSİ VERİLDİ”
     İZTO Üyelerinin ticaret hayatlarında yaşadıkları olumsuz koşulların azaltılması amacıyla, birçok konuda TOBB ile ilgili Bakanlıklar ve Kurumlar nezdinde girişimde bulunduklarını söyleyen Özgener,  “Bu girişimlerimizin ve çalışmalarımızın birçoğuna kısa sürede olumlu yanıt alabilmiş olmaktan memnuniyet duyduk. Talep ettiğimiz düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle üyelerimizin finansal sıkıntılarının bir nebze azalmasına katkı sağladığımıza inanıyoruz. Nefes Kredisi’nden üyelerimizin yararlanmasını sağladık. Kredi, özellikle geri ödemesiz dönem avantajıyla üyelerimizin borçlarını öteleme şansı yarattı. Odamız kaynaklarıyla 2020 yılında 2 bin 456 üyemize 120 milyon 859 bin TL, 2021 yılında ise bin 312 üyemize 170 milyon 719 bin TL olmak üzere toplamda 291 milyon 578 bin TL kredi verildi. Ayrıca pandemi sürecinin başından bu yana odaya bağlı meslek komitelerinin önerileriyle ilgili 400 konuyu bakanlıklara dosya olarak bildirdik ve takibini gerçekleştiriyoruz” açıklamasında bulundu.

“CUMHURİYET TARİHİNDE İLK KEZ DÜNYA İHRACATINDA PAYIMIZ %1 ÜZERİNDE”
     Türkiye’nin dünya ihracatından aldığı payın Cumhuriyet tarihinde ilk kez yüzde 1’in üzerine çıktığını belirten Özgener, “Bu rakam, 1980’de yüzde 0,14, 2000’de yüzde 0,43 idi. Pandemi sürecinde imalat ve ihracat ağırlıklı firmalarımız başarıyla sınav verdi. Özellikle hizmet sektöründe yer alan üyelerimizin sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz. TOBB ve Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, 2018 yılında hayata geçirdiğimiz İhracat Destek Ofisi ile siz değerli üyelerimizin ihracatını ve pazar çeşitliliklerini artırmayı hedefliyoruz” dedi.

“İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ DOLULUK ORANI % 97,68”
     İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin doluluk oranlarının bu yıl yüzde 97,68 seviyesine yükseltiklerini aktaran Özgener, “Bu yıl Vakıf Üniversiteleri arasında 30’uncu sıradan 6’ncı sıraya çıkmayı başardık. Bu başarıda hepinizin emeği çok. Üniversitemizin Güzelbahçe Kampüsü İle ilgili çalışmaların başlaması oldu. Yeni kampüs projemizi 1 Temmuz 2022’de temelini atmayı hedefliyoruz. Kampüsümüzü hem fiziksel hem de teknik anlamda yeni teknolojiler ve akıllı binalar ile donatmak, yapay zeka uygulamalarını en üst seviyede kullanmak istiyoruz. Kampüs Projesi’nin, ulusal ve prestijli bir mimari tasarım yarışmasıyla belirlenmesi konusunda çalışmalarımızı başlattık. En kısa sürede yarışma duyurusuna da çıkacağız” sözlerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» İzmir sevdalıları Konak’ta anıldı
» Karşıyakalı minikler ‘Şubadap Çocuk’ ile buluştu
» İzmir’de kadınlar “temsilde eşitlik” için yürüyecek
» Güveli Barajı tamamlandı
» Elektrik üretiminde en büyük pay rüzgar enerjisinin
» Çiftçinin kuraklık kaybı 20 bin TL
» İzmir’in bisikletli ulaşım projeleri ödül kazandı
» Pamukkale Belediyesi A0 tarayıcı satın alacak
» Türk Telekom ile engelsiz yaşam
» Pamukkale Belediyesi çiçek satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni