• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kocaoğlu, 2019’da aday olmayacak

01 Ekim 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

Kocaoğlu, 2019’da aday olmayacak

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2019 yerel seçimlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında Başkan Kocaoğlu, İzmir’in aydınlık geleceği için önemli işlere imza attığını belirterek “İzmirliler beni 3 dönem boyunca başkan olarak seçti. 150 yılda en uzun süreli başkan olarak yer almak ben ve ailem için gururların en büyüğü. Bugün 31 Mart 2019 seçimlerinde aday olmama kararımı sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi.

“CHP bayrağını yükselttim”
     2004 yılında Ahmet Piriştina’nın ani vefatı sonrası hazırlıksız olarak Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu ifade eden Kocaoğlu, “Bu görevde ilk üç yıl boyunca hep emanetçi gözüyle bakılan bir başkan oldum. Birkaç istisna dışında2009’da aday gösterilmeyeceğim konuşuluyordu. Bende proje anlamında da beklenti yoktu. Ama böyle düşünenler beni hiç tanımamıştı. Yaşamımın en onurlu yılları olarak gördüğüm başkanlık döneminde büyük sorumluluğun hakkını verebilmek için insan üstü tempoyla geceli gündüzlü çalıştım. O dönemde çok önemli işler yapmış. Sağlam temeller atmıştım. Süreç beni bir anda CHP’nin doğal adayı haline getirdi. Yüzde 56 gibi rekor oyla ipi göğüsledim. 30 ilçenin 28’inde CHP bayrağını yükselttim” diye konuştu.
     2014 yıllında AK Parti’nin parti içindeki güçlü isimlerden biri olan Binali Yıldırım’ın aday gösterilmesi ile tekrar aday olduğunu dile getiren Kocaoğlu, seçimleri kazanarak ilk günkü heyecanla İzmir için çalışmaya, üretmeye devam ettiklerini söyledi.

“Model bir İzmir yarattık”
     14,5 yılda İzmir’de yapılan çalışmaları özetleyen Kocaoğlu, “İzmir sürdürülebilir büyüme yönünde işler yapılan ve yaşamak için can atılan kent haline geldi. Çağdaş değerlere olan inancını her geçen gün daha güçlü hissettiren katılımcılık yerel demokraside çıtayı yukarı taşıyan ve her zaman dik duran, önder, özel bir kenttir. Modası geçen değil model olan bir İzmir yarattık. Bunu başarırken, adaletten ayrılmadık, İzmir’in hassasiyetinden zerre kadar taviz vermedik. Hep ama hep dik durduk. Haksızlık önünde eğilmedik. İzmirlilerin başını önüne eğdirmedik. Hep doğruları söyledik. Yapamayacağımız şeylerin yapacaklarımızı engellemesine izin vermedik. Bütün bunlar kolay olmadı. Çok ama çok bedel ödedik. Cumhuriyetin en büyük operasyonu bize yapıldı. Kelimenin tam anlamıyla kumpasa geldik. ızdırap, gözyaşı ve kahırla geçti. Tüm suçlamalardan yüzümüzün akıyla çıktık çıkmasına da geç kalan adaletin adaletsizlik olduğunu anladık. Ama orada takılıp kalmadık. Yaşadıklarımızın ders olmasını, bunlardan pay çıkarmayı bilerek hep daha ileriye baktık ve bugüne geldik” ifadelerini kullandı.

Değişimde ısrarcıyım
     24 Haziran seçimlerinden kısa bir süre sonra partisinin genel merkezine yönelik değişim çağrısı yaptığını da hatırlatan Kocaoğlu, “Kamuoyu ve parti tabanının talebinin de bu yönde olduğunu hatırlatarak. Söz konusu değişimin genel başkanın öncülüğünde gelişmesi partimize büyük güç kazandıracaktır. Parti yönetiminde fırtınalara yol açan bu açıklamam aslında çok açık ve anlaşılır olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir kez daha altını çizmek istiyorum ki, o açıklamayı yaptığım gün ne düşünüyorsam bugün yine aynı noktadayım. Yani değişimde ısrarcıyım. Değişimin tehdit değil fırsat olarak görülmesi taraftarıyım. Kişilerle sorunum yok, sorun yönetim biçimi ve ilkelerdir. Yaşamım boyunca kimsenin adamı olmadım, sözlerimin arkasına başka şeyler koymadım. Ne söylediysem onu yaptım ve ne yaptıysam arkasında durdum. Önce devletim sonra partim için çalıştım. Böyle geldim böyle gideceğim. Gizli hesapları olmayan, çıkar peşinde koşmayan, partinin menfaatlerini her türlü kişisel çıkarın üzerinde tutarım. Aksi tavırda olanlarla sonuna kadar mücadele etmeyi de görev adderim” şeklinde konuştu.

İzmir’in en uzun süreli başkanı
     14,5 yıldır yoğun bir çalıma temposu içinde olduğunu belirten Kocaoğlu, “İzmirliler için çalışmaya, üretmeye konsantre olmuştum. Her defasında elimden gelenin daha fazlasını yapmaya çalıştım. İzmir’in aydınlık geleceği için önemli işlere imza attığımızı düşünüyorum. İzmirliler beni üç dönem boyunca başkan olarak seçti. 150 yılda en uzun süreli başkan olarak yer almak ben ve ailem için gururların en büyüğü. Bugün 31 Mart 2019 seçimlerinde aday olmama kararımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Altı ay önce açıklamamdaki asıl neden yeni arkadaşlarımıza seçimi hazırlamak için yeterli süreyi verebilmektir. Bana desteğini hiç esirgemeyen İzmirli hemşehrilerim başta olmak üzere mesai arkadaşlarıma mesai arkadaşlarıma meclis üyelerine genel başkandan sade üyesine kadar CHP’nin her kademesindeki değerli arkadaşlara, her fırsatta birlikte olduğumuz kader birliği yaptığımız iş insanlarına, akademisyenlere, değerli basın mensuplarına, üreticilere, memurlara, esnafa, öğrenci ve öğretmenlerimize elbette eşim ve evlatlarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Teşekkürler İzmir” diye konuştu.

İzmir’in ilk üç dönemlik başkanı
     14,5 yıldır yürüttüğü büyükşehir belediye başkanlığı görevine 31 Mart yerel seçimlerinde tekrar aday olmayarak veda edeceğini açıklayan Başkan Kocaoğlu, 21 Haziran 2004 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Piriştina’nın gerçekleştirilen Meclis Toplantısında oybirliğiyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmişti. 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri için tekrar CHP tarafından aday gösterilen Kocaoğlu, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP adayı olarak yüzde 54,99 oranında oy (1.133.022 oy) alarak 5 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediye başkanı seçildi. En yakın rakibi olan AK Parti adayı Taha Aksoy ise yüzde 31,10 oranında oy (640.737 oy) alabildi.  Böylece Ahmet Piriştina’nın ölümü sonrası devraldığı büyükşehir belediye başkanlığı görevini, 2009 yerel seçimi sonrası ilk kez kazanmış oldu. Kocaoğlu, 30 Mart 2014 seçimlerinde halktan aldığı 49,60 oranındaki güvenoyuyla tekrar başkanlık koltuğuna oturdu. 30 Mart seçimlerinde Başkan Kocaoğlu’nun en yakın rakibi olan AK Parti adayı Binali Yıldırım ise yüzde 35,92 oranında oy alabildi.  Başkan Kocaoğlu böylece İzmir’de ilk kez üst üste üç dönem büyükşehir belediye başkanlığı yapma unvanını kazandı.

 


+ Benzer Haberler
» Teknoloji odaklı proje yürüten gençlere 200 bin TL hibe
» Üreticideki fiyat düşüşü markete yansımadı
» Egeli hazır giyim ihracatçıları İsveç yolcusu
» TMO, 26 yıl sonra kabuklu kırmızı mercimek alacak
» ESİAD’dan AB sürecine vurgu
» “Farklı temalarda iyi fikirler çıktı”
» TAİDER, Anıtkabir’i ziyaret etti
» Şişecam Düzcam ‘Intersolar Europe 2019 Fuarı’na katıldı
» TİM ihracat meşalesini Ordu’da yaktı
» İhracatçılar Samsun’da


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
  Ticaret 15.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni