• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Kocaoğlu, “Kültürpark satılamaz birilerine peşkeş çekilemez”

30 Kasım 2017 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Kocaoğlu, “Kültürpark satılamaz birilerine peşkeş çekilemez”

   ► İTO meclisine İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia da katıldı.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Yerli otomobil üretiminde 2019’da prototipin tamamlanacağını, 2021’de de satışa başlanacağını söyleyen Demirtaş, “Üretimin İzmir’de olmasını hepimiz istiyoruz. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanının bu konudaki girişimini sonuç alıcı bulmuyoruz. Bir kurul oluşturuldu. Gazetelerin İzmir eklerine haber oldu, ama bu ses Belkahve’yi geçmez. Umarız etkin çalışma yaparlar. Bunun yolu, Ankara’ya, Cumhurbaşkanımıza ulaşmak ve nezdinde etkin lobi yapmaktır” dedi. İTO meclisinde üyelere hitap eden İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu ise meclis üyelerinin Kültürpark’ın geleceği ve yapılması planlanan projesi ile ilgili sorusu üzerine fuar üzerinde birçok polemiğin kentin psikolojisine zarar verdiğini, Kültürpark’ın satılmayacağını, birilerine peşkeş çekilmeyeceğini söyledi.

     İzmir Ticaret Odası(İTO) kasım ayı meclisi gerçekleştirildi. İTO meclisine İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia da katıldı.
     Meclis toplantısında 2017 yılının ekonomik verileri ele alan ve  İzmir iş dünyasında heyecan yaratan yerli otomobil üretim yeri hakkında konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, SSSS“Yerli otomobilimizi üretecek firmalar belli oldu. Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding. Kendilerini tebrik ediyoruz. Ortak girişim grubunun çalışmaları ile 2019’da prototip tamamlanacak, 2021’de de satışa başlanacak. Üretimin İzmir’de olmasını hepimiz istiyoruz. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanının bu konudaki girişimini sonuç alıcı bulmuyoruz.
     Bir kurul oluşturuldu. Gazetelerin İzmir eklerine haber oldu, ama bu ses Belkahve’yi geçmez. Umarız etkin çalışma yaparlar. Bunun yolu, Ankara’ya Cumhurbaşkanımıza ulaşmak ve nezdinde etkin lobi yapmaktır” dedi.

İTO meslek okulu kurulacak
     2017’nin ilk yarıdaki yüksek büyüme rakamlarına rağmen, işsiz sayısının bir önceki yıla göre değişmediğini söyleyen Ekrem Demirtaş, “3.4 milyon işsiz var. Özellikle üniversite mezunu işsiz çok. Onlara, Meslek Okulumuzda meslek kazandıracağız. Eğitimleri sırasında staj olanağı, bitirmelerinde CV bankası kurarak iş bulmalarına yardım edeceğiz. Bu proje, Odamızın 2018’in en önemli projesi olacak. İş dünyası olarak nitelikli elemanlara ihtiyacımız var. Bu amaçla İzmir Ticaret Odası Meslek Okulu çalışmalarına hızlı bir şekilde başladık. Okulumuzda sektörlerimize yönelik mesleki eğitimler düzenleyeceğiz. Bu sayede hem üyelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda genç iş gücünü yetiştirecek hem de işsiz gençlerimizi ekonomimize kazandıracağız. Meslek Komiteleri tarafından en fazla talep edilen eğitim konusu 17 Meslek Komitesi ile ‘satış ve pazarlama’ oldu” diye konuştu.

     KOBİ’lere nefes aldırmak için geçtiğimiz yıl verilen “Nefes Kredisi” projesinin yeniden başlatılmasına yönelik bilgi de veren Demirtaş, “TOBB, geçtiğimiz günlerde, KOBİ’lerin düşük faizli kredi kullanmalarını sağlayan görüşlerimizi sordu. Biz de, “Nefes Kredisi” kampanyasını KOBİ’lerin finansman sorunlarının giderilmesi açısından yararlı bulduğumuzu ve tekrar başlatılmasını üyelerimiz adına memnuniyetle karşılayacağımızı bildirdik. Yeni başlatılacak “Nefes Kredisi” kampanyasında; Kredilerin ödeme planında 3 ay ve/veya 6 ay taksit erteleme seçeneklerinin sunulması, 36 aya kadar vade imkanı tanınması, Faiz oranlarının yine yüzde 1’in altında tutulması ve Kredi sicili konusunda sıkıntı yaşayan firmalar için Kredi Garanti Fonu’nun daha esnek şartlar sunması şeklindeki önerilerimizin dikkate alınmasını istedik Önümüzdeki dönemde yürürlüğe girecek yeni kredi protokollerimiz ile üyelerimizin finansmanına katkı sağlayacağız” dedi.

“Kültürpark’ı satmıyoruz”
     İTO meclisinde üyelere hitap eden İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu, meclis üyelerinin Kültürpark’ın geleceği ve yapılması planlanan projesi ile ilgili sorusu üzerine fuar üzerinde birçok polemiğin kentin psikolojisine zarar verdiğini ifade ederek “Kültürpark’ı satmıyoruz satacak delikanlı yok, Kültürpark satılamaz birilerine peşkeş çekilemez. Biz yeşili artırmak fonksiyon katmak işlevsel hale getirmek için çalışıyoruz. Kurulda işi karıştıranların amacının ne olduğunu bilmiyorum ama sonuçlarını biliyorum İzmir’e zarar vereceklerini biliyorum Proje yol alınacaktı şimdi uğraşıyoruz mutlaka kısa zamandı çözüm bulunur Basmane’yi Folkart aldı.

     Çukur yıllardır duruyor. Yapılan antlaşmalar, belediyen hissesi yüzde 12, Burada ‘kanun hakkı yeniliyor söylemi var’ gittik EGS yöneticileri ve Kemal Zorlu ile görüştük, bu hisseyi yüzde 30 çıkardık. Hissemizi yüzde 30 çıkardık. Türkiye belediyecilik tarihinde görülmemiş bir şey onlarında iyi niyeti. Folkart,  TMSF’den 80 milyon dolara yüzde 70 aldı binamızı kat karşılığı verecek. Biz mümkün olduğu kadar kat sayısını alçaltmaya çalışıyoruz ama kucağımda bomba bir cenaze bende bu cenazeyi kurtarmaya çalışıyorum. Memlekete bugüne kadar verdiği psikolojik zara onun kalkması bile kentte değer katar. Fuar projelerimiz bitirmek üzere devam ediyoruz ama Kültürpark konusunda spekülasyon yapanlar zara veriyor” diye konuştu.
     İzmir’in ulaşım konusunda da meclis üyelerini bilgilendiren Kocaoğlu, “2004 yılında 11 kilometrelik raylı sistem ağımız vardı ve 70 bin kişi taşıyorduk. Şimdi 164 kilometre raylı sistemle 650 bin yolcu taşıyoruz. Yılbaşından sonra ağ uzunluğumuz 178 kilometre olacak; o zaman da 800 bin kişi taşıyacağız. Borcumuz var, yatırım yapma potansiyelimiz var. Borcumuzu ödeyerek, projelerimizi de hayata geçireceğiz” dedi.

“Sağlık İzmir’in kaldıracı olacak”
     Kocaoğlu, son yıllarda İzmir’in üzerindeki tozu attığını söyleyerek, “İzmir hızla büyüyor. İzmir’in tozunu silkeledik, ayağa kaldırdık . Bu konuda girişimcilerin payı büyük. İzmirliler olarak kenti kalkındıramaya ve bundan sonra da hızlı kalkınma sürecine girdik, birlik içinde olmalıyız. İzmir için ülke için bir şeyler yapmaktan geçiyor. Şu an borcumuz var yatırım yapma potansiyelimiz var. Proje üretip hayata geçirme potansiyelimiz var bu dengeyi bozmadan bir taraftan borç ödeyerek diğer taraftan da yatırımlarımızı devam ettireceğiz. İnciraltı’nı sağlık turizmine açılması kente katkı sağlayacak taslak hazırladık, Başbakana sunduk. Biran evvel İnciraltı’nın plana lamsı hiç para harcamadan İzmir’in mİlli hâsılasının  önümüzdeki 10 sene içinde yüzde 20 oranında büyümesidir. İnciraltı sağlık sektörü dışında bu kaldıraçı yapmak mümkün değil Ege bölgesi ve İzmir’in kaldıracı olacak proje” dedi.

Yunanistan ve Türkiye ortak turizm paketleri hazırlamalı
     Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia da İzmir’de görev yaptığı 19 aylık görev süresince verdikleri vize sayısının 100 bini aştığını ifade ederek, “2017 yılda vize sayısı 60 bini geçecektir ve 2016’yı kıyasla yüzde 20, 2015’i kıyasla yüzde 30 artış kaydedilecektir. Genel olarak 2016-2017 iki yıllık süreç, 2013-2015 yılları arasındaki üç yıllık döneme göre kümülatif olarak çok daha yüksektir. 2017 verilerine göre kıyıda yaşayan Türkler Selanik ve Atina destinasyonuna ilgi gösterdi, Yunanlılar ise Efes ve Ayvalığı ziyaret etti.” dedi.
     Ege’nin her iki yakasının ortak çıkarları doğrultusunda işbirliğinin yapılabileceğini aktaran Papoulia, “Büyük uluslararası pazarlara açılmak için iki ülke arasında ortaklıklar yapılabilir, Yunanistan ve Türkiye, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çine yönelik gelir düzeyi yüksek turistlere hitap eden ortak turizm paketleri hazırlanmasında işbirliği yapabilirler.” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» İZBAN’da grev hazırlığı
» Sağlığa 217 yeni yatırım ile 7 bin yeni yatak
» Türk çeliğine İran tehdidi
» Terzioğlu mobil dünyanın zirvesinde
» “İzmir sanayicisinin sesini duyun”
» Palandöken, “1 kuruştan sonra 5 ve 10 kuruşlar da verilmiyor”
» Türk bilim insanlarına “yurda dön” çağrısı
» Konkordatolara denetim geliyor
» ‘Dijital Anadolu’da Yol Haritası Bursa için çizildi
» Serter: “Güçlü STK güçlü iletişimle mümkün”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni