• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Konutta kronikleşen talep sürüyor

18 Eylül 2020 Cuma 10:00
12
14
16
18

Sektör temsilcileri, yerli ve yabancı yatırımcılardan gelen talebin stok erime hızını artıracağını ön görüyorlar

Konutta kronikleşen talep sürüyor

   ► Ağustos ayında yabancı yatırımcıların da harekete geçtiğini değerlendiren konut sektörünün kanaat önderleri, pandeminin yarattığı imkânsızlıklar nedeniyle beklemede kalan yabancı yatırımcının gayrimenkul turuna çıktığını belirtiyor.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK / ÖZEL     
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos 2020 istatistiklerin göre; Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,2 artarak 170 bin 408 oldu. Ocak-Ağustos döneminde 1 milyon 24 bin 534 konut satışı gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42,6 artış gösterdi.
     Artan konut satışlarını değerlendiren sektörün önde gelen isimleri, konut satışlarındaki rekor artış trendi ile yılı hedeflenenin üstünde bir rakamla kapatmayı ön görüyor. Sektör temsilcileri, Ağustos ayında yabancı yatırımcıların da harekete geçtiğini, buna bağlı olarak gerek yerli gerekse de yabancı yatırımcılardan gelen talep karşısında stok erime hızının artacağına dikkat çekiyorlar.

Tandoğan: Faizlerin yükselmesi artan talebi dengeledi
     Bir önceki yıla göre konut satışlarında yüzde 54,2 artış görülürken; geçtiğimiz Temmuz ayına kıyasla ise yüzde 26 gerileme olduğunun altını çizen Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ticari İşlerden Sorumlu Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, “Bunun nedeni ise kamu bankalarının tarihi düşük seviyelere çektiği konut ve diğer tüketici faiz oranlarını bu dönemde artırması. Mevduat ve diğer faiz oranlarındaki artış sonrası 15 yıl vadeli ve yüzde 0,64 olan sıfır konutlar için faiz oranı yüzde 0,87 ve vade ise 12 yıla çekildi. İkinci el konutlar için ise 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faizli kredi imkanı da önce 0.79’a ardından yüzde 0,87’ye yükseldi. İkinci elde vade de 10 yıla indirildi. Ayrıca kamu bankaları, yeni bir kararla, konut kredilerinde 12 ay geri ödemesiz uygulamayı sıfır konutlar için de kaldırdı. Faizlerin tekrar yükselmesi de konut alıcılarını önemli ölçüde etkiledi ancak yüksek talep bir anlamda normal seviyesine ulaştı diyebiliriz. Geçtiğimiz yıla göre değerlendirdiğimizde talebin yüksekliği devam ediyor. Üstelik genel olarak baktığımızda Ağustos ayı normallerinin üzerinde. Bundan sonraki süreçte de ekonomi stabil gittiği ve faiz oranları kabul edilebilir seviyelerde olduğu sürece Ağustos ayında da gördüğümüz gibi yüksek talep devam edecektir” diye konuştu.

Özyurt: Yatırımcı bereketi yaşadığımız tarihi bir dönemdeyiz
     Gayrimenkul ve inşaat sektörüne kazandırılan destek paketinin kazanımlarının sürdüğünü ifade eden Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Satışlarda Haziran’dan başlayan artış trendi, Ağustos’ta yeni bir boyut kazandı. Satışlardaki yüzde 54,2’lik artış, yüksek satış performansının kronikleştiğini gösteriyor. Aynı tanımlamayı kredili satış oranı için de yapabiliriz. Satışlarda haziranda başlayan artış trendine paralel olarak kredili satışlarda rekor artış yaşanıyor. Açıklanan rakamlara göre, kredili satışlar, Ağustos ayında yüzde 122,6 oranında artarak artış trendindeki yerini aldı. Çünkü hemen her kesimden yatırımcı, yükselişe geçen altın ve döviz fiyatları karşısında, sektörümüzü her zamanki gibi en çok güvendiği yatırım aracı olarak gördü. Destek paketinin sunduğu imkânları hangi koşulda olursa olsun değerlendirmek için harekete geçti. Sektörümüzde yatırımcı bereketi yaşadığımız tarihi bir dönemin içerisindeyiz” ifadelerinde bulundu.

     Ağustos ayı itibariyle yatırımcı profiline yabancı yatırımcıların da katıldığını aktaran Özyurt, “Yabancı yatırımcı, satın alma için gerekli fiziksel koşulların oluşmasıyla harekete geçti. Yabancı yatırımcı oranında Ağustost’a yüzde 8 ile yükseliş başladı. Kurdaki artış, uçuşların başlaması ve turizm sektöründeki hareketlilik, yabancı yatırımcı taleplerini satışa dönüştürdü. Konut geliştiriciler açısından son 3 aylık dönem, zorlu geçen 2 aylık dönemin yaralarının sarıldığı ve projelerin satışlarının tamamlanmaya başlandığı bir dönem oldu. Sektörümüzde sıkça tartışılan arz- talep dengesinde, ibre tersine döndü. Konut satışları, yılın ilk yarısında, bir önceki yılın aynı dönemine göre, 23,5’lik bir artış gösterdi. 2020 yılının ilk yarısında 226 bin adede ulaşan ipotekli konut satışında, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 221’lik artış yaşandı. Stokların erime hızındaki artışın yılsonuna kadar devam edeceğini düşünürsek, yeni konut ihtiyacı kaçınılmaz bir hal alacak diyebiliriz. İçerisinde bulunduğumuz dönem, önümüzdeki 2 yıllık planların yapıldığı, ötelenen projelerin yeniden masaya yatırıldığı bir dönem olacak” diye konuştu.

“Satışlardaki rekor artış trendi, yıl sonu hedefini ileriye taşıyacak”
     Haziran’da satışlarda başlayan rekor artış trendinin Ağustos’u da etkisi altına aldığını vurgulayan Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Adeta bir yatırımcı akını ile karşı karşıyayız. Destek paketinin yanı sıra, normalleşme süreciyle sosyal hayatın yeniden canlanmaya başlamasının da etkisi hayli büyük. Haziranda başlayan rekor artışı, Temmuz ve Ağustos rakamlarıyla birlikte değerlendirdiğimizde, sektörümüzde satış trendi kemikleşti diyebiliriz. Toplumun her kesiminden gelen bir taleple karşı karşıyayız. Bu talebi kredili satışlardaki artışta çok net görüyoruz. Ağustos ayında yüzde 122,6 oranında artan kredili satışlar, yatırımcı iştahının hız kesmeden sürdüğünün kanıtı niteliğinde” ifadelerinde bulundu.

     Türk gayrimenkul sektörünü markajına alan, ancak pandeminin yarattığı imkânsızlıklar nedeniyle beklemede kalan yabancı yatırımcının gayrimenkul turuna çıktığını söyleyen Akkuş, “Ağustos ayında yabancı yatırımcı satışlarına yansıyan yüzde 8’lik artışı henüz başlangıç olarak görüyoruz. Yatırımcılar yatırım planlarını içerisinde bulunduğumuz dönemde olgunlaştırıyor. Önümüzdeki dönemde bu oranların çok üstünde rakamları göreceğiz. Gerek yerli gerekse de yabancı yatırımcılardan gelen talep karşısında stok erime hızı da hız kazandı. Mevcut projelerin satışları çok hızlı ilerliyor. Dolayısıyla sektörümüzün yeni konut ihtiyacı planlanandan çok daha önce oluşacak. Pandemi nedeniyle ötelenen projelerin çok daha erken yatırımcıyla buluşacağını söyleyebiliriz. İnşaat firmaları mevcut projelerin satışlarına devam ederken öte yandan yeni proje geliştirme ve arazi arayışı içerisindeler. Pandemi sektörümüze çok büyük bir değişim yarattı. Konutta aranan unsurlar değişiklik gösterdi. 2021 yılında bu değişime cevap verebilen projelerin kazançlı çıktığı bir dönem olacak. Yatırımcı beklentisini doğru okuyan projelerle yeni bir dönem bizi bekliyor. Rakamlar, yılın son 5 ayında yerli ve yabancı yatırımcı taleplerindeki artışın hız kesmeden süreceğini gösteriyor. Satışlardaki rekor artış trendi ile yılı hedeflenenin üstünde bir rakamla kapatacağız” diye konuştu.

Bahadır: 2021, yeni projelerin başrol oyuncusu olacak
     Ağustos satışlarındaki yüzde 54,2’lik artışın rekor satışların süreceğinin habercisi olduğunu ifade eden Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Destek paketi, toplumun her kesiminden yatırımcıyı harekete geçirdi. Paketin devam ediyor olması da sektörümüze yatırımcı çekmeyi sağlıyor. Kredili satışlardaki artış oranı Ağustos’ta yüzde 122,6 oldu. Kredi faizlerindeki sert düşüş ve ertelenen talebin devreye girmesi artışı tetikledi. Öte yandan normalleşmenin etkisiyle birlikte yabancı yatırımcı için de bir yatırım trendi baş gösterdi. Yabancı yatırımcıda talep sürüyor ancak pandemi nedeniyle sıcak satışa dönüşemiyordu. Ağustos ayı, talebin satışa dönüştüğü bir ay oldu. Uzun bir aradan sonra satışlarda artıyı görmeye başladık. Ağustos ayında yüzde 8 ile başlayan kısmi bir hareketlilik, önümüzdeki dönem için artış sinyali veriyor” dedi.

     Yerli ve yabancı yatırımcı özelinde ertelenen yatırım planlarının satışa dönüştüğü bir trend oluştuğunu dile getiren Bahadır, “Pandemi nedeniyle beklemeye geçerek finans kaynağını garanti altına alan yatırımcılar, dönemin koşullarını doğru okudu. İçerisinde bulunduğumuz dönemin tarihi bir fırsat dönemi olduğunu gördü. Gayrimenkul yatırımcısı, yatırım için tüm etkenler oluştuğunda hızla harekete geçer. Bu her dönem böyle olmuştur. Burada en önemli nokta, faiz oranları. Yüzde 1’in altına düşen faiz oranı, yatırımcının satın alma hareketinde belirleyici bir unsur. Artan yatırımcı ilgisi, mevcut konutlardaki stokların hızla erimesini de beraberinde getiriyor. Konut üreticilerinin satış ofislerinde yaşanan hareketlilik, genel merkezlerinde de ciddi bir trafik yaşattı. Önümüzdeki 2 yılın projelerinin hızla olgunlaşma süreci başladı.  Yatırımcı açısından ertelenen yatırım planlarının satışa dönüştüğü trend, konut geliştiriciler açısından ertelenen yatırımların hayata geçtiği bir trendi zorunlu kılacak. Yıl sonu hedefini beklenenin çok üstünde tamamlayan sektörümüzde 2021, yeni projelerin başrol oyuncusu olduğu bir dönem olacak” diye belirtti.

Çulhalık: Konut güvenilir yatırım aracı olma misyonunu koruyor
     Satışların Ağustos ayında yüzde 54.2 oranında artarak, son 3 aylık bilançoya büyük katkı sağladığını aktaran İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Destek paketinin yürürlüğe girdiği günden bu yana, 3 ayda kredili satışlardaki yükseliş de dinamizmini koruyor. Ağustos ayında kredili satışlardaki artış yüzde 122,6 seviyesine ulaştı. Pandeminin etkisini en son hisseden sektörümüz, 2 aylık gerilemenin ardından ekonominin yıldızı oldu. Yükselen altın ve döviz fiyatları karşısında, gücünü artırdı. Çünkü gayrimenkule yatırım yapanlar, her dönemde kazançlı çıkıyor. Gerek yatırım gerekse de oturum amaçlı konut satın alanlar için her açıdan güvenilir bir yatırım aracı olma misyonunu koruyor” dedi.

     Destek paketiyle satışlarda yaşanan artış trendinde her kesimden yatırımcı profilinin katkısı bulduğunu belirten Çulhalık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Açıklanan rakamlara göre, yabancı yatırımcı da bu satış trendine, bir aktör olarak eklendi. Yabancı yatırımcı, döviz kurlarındaki hareketliliği de fırsat olarak gördü. Ağustosta yabancı yatırımcı oranı yüzde 8 ile artıya geçti. Yabancı yatırımcı açısından henüz daha yolun başındayız. Önümüzdeki aylardaki artışın daha da yükseleceğini söyleyebiliriz. Genel olarak bakıldığında; artan talep, konut stokunun hacmini daralttı. Bu durum 2021 ve sonrası için yeni konut ihtiyacı yaratıyor. 3 aylık satış grafiğine baktığımızda, satışlardaki artışın yılın tamamını etkisi altına alacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla bugünden, yeni proje üretmek noktasında harekete geçmemiz gerekiyor. Yıl sonuna kadar geçen süre, hem stokların hızla eridiği hem de yeni yatırım projelerinin masaya yatırıldığı bir dönem olacak. 2021 yılında ise eriyen stoklara karşılık yatırımcılarla buluşturduğumuz yeni projeleri konuşacağız.”


+ Benzer Haberler
» Suudi Arabistan’ın alternatifi Afrika
» “Altın fiyatlarındaki yükseliş sürecek”
» Türkiye’nin ticaretinde 100. yıla doğru
» Türkiye’nin kalkınmasında itici güç sanayi oldu
» Cumhuriyetle gelen tarımsal gelişme hedefi terk edildi
» Cumhuriyet’in ilanı sanatı özgür kıldı
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni