• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Konutta yabancı yatırımcı umudu

20 Eylül 2021 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

Sektör temsilcileri, yabancı yatırımcıların gayrimenkul sektöründe Türkiye pazarına güven duyduğunu ifade ediyor

Konutta yabancı yatırımcı umudu


   ► Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,7 artan yabancılara konut satışlarını değerlendiren sektörün önde gelen temsilcileri, yabancıların artan bir ivmeyle Türkiye’ye yatırım yaptığını belirtiyor.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Ekonominin kilit sektörleri arasında yer alan gayrimenkul sektöründe Ağustos ayında iç satışlarda durgunluk yaşanırken, yabancıya satışlarda hareketlilik oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı 2021 Ağustos ayı konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17 azaldı. Yabancılara yapılan konut satışları ise Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,7 artarak 5 bin 866 oldu. Konut sektörünün önde gelen temsilcileri, yabancılara yapılan konut satışlarının sektöre ümit verdiğini belirtti.

ÖZYURT: TÜRKİYE YABANCI YATIRIMCI İÇİN GÜVENLİ LİMAN
     Ağustos ayındaki yabancıya satış rakamlarının şaşırtmadığını ve sektöre ümit verdiğini ifade eden Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Her dönemde güvenli liman olarak kabul gören Türk gayrimenkul sektörü, daima öncelikli olarak yatırım çeken bir iş kolu olmuştur. Yabancı yatırımcı hala Türkiye’yi güvenli liman olarak görüyor. Ancak yine inşaat maliyetlerindeki artışın iç piyasada sıkıntı yarattığını hatırlatmakta fayda var. Bundan sonra da maliyetlerde artışın sürmesi sürpriz olmayacak. Bu sıkıntıların etkisi kaldırmak için yeni finansman modellerine ihtiyaç bulunuyor. Bu dönemde konuta yatırım yapmayan yatırımcı 2022 yılı ve sonrasında fiyat artışlarıyla karşılaşabilir. Konut almak isteyen ancak fiyatlar düşer beklentisine girenleri buradan uyarmak isterim” ifadelerinde bulundu.

AKKUŞ: VATANDAŞLIK HAKKI YATIRIMI BELİRLEYEN TEK FAKTÖR DEĞİL
     Yabancı yatırımcılardan ciddi talep olduğunu dile getiren Akkuş Group Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Yabancı yatırımcı Türkiye pazarına güven duyuyor. Bu rakamları bu şekilde okumak lazım. Yapılan araştırmalar; Türkiye’de gayrimenkul alan yatırımcıların yüzde 92,7’si gayrimenkullerini elinde tuttuğunu gösteriyor. Yani oturmak için ev alıyorlar. Ortalama mülkiyet süresi ise 5,7 yıl civarında. Türkiye’ye yatırım yapan dört yabancıdan sadece 1’i vatandaşlık hedefliyor. Bu veriler, yabancıların her şeye rağmen, Türkiye’de gayrimenkule güvenle yatırım yaptığını, vatandaşlığın ise yatırım kararını belirleyen tek faktör olmadığını gösteriyor” diye konuştu.BAHADIR: FİNANSMAN TRANSFERİ KOLAYLAŞIRSA DAHA ÇOK KONUT SATARIZ
     Rakamların yabancı yatırımcı açısından Türkiye’de yaşamanın ve yatırım yapmanın güven ve konfor sağladığını gösterdiğini söyleyen Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Yerleşik yabancı sayısının artmasıyla konut satışlarında da artış devam ediyor. Salgına rağmen yabancılar artan bir ivmeyle Türkiye’ye geliyor ve yatırım yapıyorlarsa demek ki bir potansiyel görüyorlar. Ancak daha fazla yatırım yapmalarının önünde finansman transferi sorunu bulunuyor. Kredi kullanma oranları çok düşük, faizler yüksek. Yurt içi satışların düşüklüğüde kredi faizlerinin yüksek oluşundan kaynaklanıyor. Banka ve kredi kuruluşları yabancılara kredi verme konusunda daha esnek olurlarsa sektörün ekonomiye katkısı ciddi şekilde artacaktır. Öte yandan birçok ülke, konut satışında kripto parayı kullanıyor. Eğer bu konu yasal bir zemin oluşturulursa sektörümüzde banka kredisinden çok yararlanamayan, para transferinde de sorun yaşayan yabancı yatırımcıların kripto para ile ödeme talepleri yerine getirilmiş olur. Bu durum sektörümüzü çok yukarılara taşıyacaktır” diye belirtti.

ÇULHALIK: KONUT YATIRIMCILARININ YÜZDE 10’U GURBETÇİ
     Gayrimenkul sektörünün dünyanın en güvenli yatırım aracı olduğunu belirten İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Ülkemiz için de hem çok büyük bir döviz girdisi sağlıyor hem de cari açığın kapatılması için çok önemli. Bu nedenle yabancı gayrimenkul yatırımcılarının arazi, konut ve ticari alan yatırımı hangisi olursa olsun Türkiye’ye gelmesi çok büyük önem taşıyor. İç piyasada maliyetler nedeniyle konut fiyatlarının artmış olması ve kredi faizlerinin yüksekliği yerli yatırımcıyı beklemede tutuyor olsa da yabancı yatırımcı ve gurbetçilerin ilgisi sevindirici. Bizim ‘Ondörtüç Pendik’ projemize gelen taleplerde de gurbetçi yatırımcıların ağırlığı hissediliyor. Özellikle gurbetçilerin yurda giriş yaptığı dönemlerde gelecekle ilgili iyimser olmak gerçekçi bir tavır olur. Yabancı konut alıcıları artık konut yatırımı için daha fazla bütçe ayırıyor. Bize konut almak üzere gelen yatırımcıların yüzde 10’u gurbetçilerden oluşuyor” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek
» Tekstilde zam dalgası kapıda
» Pahalı ilaca göç uyarısı
» Pamukçunun gözü dünya piyasalarında
» Sıfır araç ‘bantta’ satıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2021
  Ticaret 15.10.2021
  Ticaret 14.10.2021
  Ticaret 13.10.2021
  Ticaret 12.10.2021
  Ticaret 11.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni