• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kooperatiflere süt alımı için barter şartı

05 Nisan 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Kooperatiflere süt alımı için barter şartı

           HABER MERKEZİ      
     Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, çiğ süt alımlarına ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan haber ve iddialarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, yetiştiricilerin mağduriyetini önlemek amacıyla kooperatiflere, barter usulü yem karşılığı alınmasının teklif edildiği belirtildi.
     İzmir S.S. Tire Süt Müstahsilleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile Aydın ÖR-KOOP Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne süt arzının fazla olduğu bu dönemde yetiştiricilerin mağduriyetini önlemek amacıyla kurumun ihtiyacı olmamasına rağmen “barter” usulü yem karşılığı alınmasının teklif edildiği yer verilen açıklamada, “Bu teklif ilgili iki kooperatif tarafından süt satış sözleşmesi yaptıkları diğer sanayi kuruluşlarından yem alma mecburiyetleri olduğu gerekçesi ile kabul görmedi. Bu durum aslında ülke genelindeki tüm süt kooperatifleri ve yetiştiricilerinin yaşadığı en önemli problem. Bu bağlamda, süt sanayicileri ve irili ufaklı mandıraların her birinin aynı zamanda da yem bayiine dönüşerek yetiştiricilerimizin mağdur olmaları gerçeğinin kamuoyunda tartışılmasına vesile olması açısından olumlu buluyoruz. Yem üretiminde yıllık 1,29 milyon ton ile sektör lideri olan kurumumuzun ülkemizdeki toplam süt alımının ise sadece binde dördünü aldığı gerçeği, kurumumuz üzerinde yapılan bu tartışmanın gerçekçi olmadığının göstergesidir” ifadeleri kullanıldı.

     Bitkisel ve hayvansal üretimin aracısız olarak tüketici ile buluşturulması amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında, üreticilerin üretmiş oldukları çiğ sütün değerlendirilmesi faaliyetlerine hız verildiği yer verilen açıklamada, “Bu kapsamda, üreticilerimizin üretmiş oldukları çiğ sütler Ulusal Süt Konseyinin belirlemiş olduğu tavsiye satış fiyatının altında kalmayacak bir fiyattan toplanmakta, böylece de üreticilerimizin ürettikleri çiğ sütün pazar sıkıntısı yaşanmadan tedarik edilmesi ile birlikte üreticilerimizin ekonomik menfaatlerinin korunmasına katkıda bulunulmaktadır” ifadelerine yer verildi.
     Ülke genelinde birçok noktadaki çiftçiden süt alımı yapıldığı anımsatılan açıklamada, “2020 yılında 4 bölge birliğimize bağlı 12 kooperatifimiz tarafından 39 bin 515 ton çiğ süt 94 milyon 354 bin 962 TL bedelle alındı. 2020 yılının ilk üç ayında 6 bin 229 ton çiğ süt 14 milyon 730 bin 139 TL bedelle alınırken, 2021 yılı ilk üç ayında miktar bazında yüzde 68 artışla 10 bin 519 ton çiğ süt 28 milyon 464 bin 217 TL bedelle 3 bölge birliğimize bağlı 10 kooperatifimizce alımı yapıldı. Sütlerin alımı, söz konusu tarihlerde Ulusal Süt Konseyince belirlenmiş olan fiyattan gerçekleştirildi. TÜİK verilerine göre 2020 yılında ülkemizde 9 milyon 841 bin 522 ton inek sütü toplanmış olup, kurumumuzca toplanan süt miktarı yüzde 0,4 (binde dört) seviyelerindedir” denildi.

     Şirketlerin ihtiyaçları çerçevesinde üretim planlamasına bağlı olarak kooperatiflerin süt alımlarının devam ettiği vurgulanarak, üreticilerden süt alımlarının durdurulması gibi bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığı belirtildi. 2021 Mart ayı sonu itibariyle 205’inci şubesini açan ve yılsonuna kadar 500 şubeye ulaşmayı hedefleyen Tarım Kredi Kooperatif marketlerin ihtiyaçları doğrultusunda üreticilerden süt alımlarının artarak devam edeceği kaydedildi.
     Tarım Kredi Yem şirketi bünyesindeki 12 yem fabrikasının ülke tarımı ve üreticiler için çalışmalarını sürdürdüğü ifade edilerek, “2020 yılı için 1 milyon 290 bin ton satış gerçekleştiren Tarım Kredi Yem, artan üretimiyle yem sektöründeki regülasyon görevini daha iyi şekilde yerine getirmekte, üreticimiz için daha öngörülebilir ve uygun maliyetlerle kaliteli yem temin ederek et ve süt üretimine destek sağlamaktadır” denildi.

     Kurumun süt alımı ile ilgili ortaklarına yem alım ön şartı bulunmadığı vurgulanarak, 2020 yılında 215 bin tonu İzmir bölge birliğinde olmak üzere 1 milyon 290 bin ton yemi hiçbir dayatma olmaksızın çiftçilere ulaştırdığı ve sütü alınan ortakların da yem siparişi vermeleri durumunda ihtiyaçları karşılandığı belirtildi. Ayrıca, S.S. Tire Süt Müstahsilleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 2018 yılında imzalanan yem alım-satım sözleşmesi gereğince herhangi bir dayatma olmaksızın, aylık ortalama 100 ton yem verildiği, bunun dışında muhtelif gıda maddeleri ihtiyaçlarının da tedarikinin sağlandığı ifade edildi.
     Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiğ süt alım faaliyetlerine yönelik gündeme getirilen ‘yemi benden almazsan sütünü almam’ şeklindeki yaklaşımın kesinlikle söz konusu olmadığı vurgulanarak, “Bu tür iddialar; 150 yılı aşan köklü geçmişiyle güven ve itibar müessesesi olan, ülke tarımı ve çiftçimizin iftihar kaynaklarından biri haline gelen ve misyonu gereği ülkemiz çiftçisini ve tarımını her koşulda destekleyen Tarım Kredi Kooperatifleri hakkında olumsuz algı ve imaj oluşturmaya yönelik haksız girişimlerdir” denildi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 61.028
» Hububatçılar pandemi dinlemedi
» ESİAD’dan ihracatı durduran konteyner krizine çözüm çağrısı
» EGİAD’tan iş dünyasına pandemi ekonomisi için öneriler
» Pandemide perakende e-ticaretinde %40 artış
» Satılık konutta deniz kenarı değerleniyor
» Hazine ve Maliye Bakanlığı 9.1 milyar TL borçlandı
» Rekabet Kurulu 32 firmaya soruşturma açtı
» Çimento sektöründeki 9 teşebbüs hakkında soruşturma
» Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin eğitim rehberi hazırladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni