• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Köpekli sporlara yönelen gençler profesyonelleşemiyor

11 Haziran 2019 Salı 17:00
12
14
16
18

   ► Bakaçhan, “Sektöre giren yeni eğitmenler, kendilerini daha çok ‘sosyal medya’da göstermeyi tercih ediyor” dedi.

     Köpek sporlarının ülkemizde gelişmesi, iyileşmesi, yeni köpek sporcularının yetiştirilmesi ve desteklenmesinde önemli rol üstlenen ‘Cem Bakaçhan Köpek Eğitim Hizmetleri’ ve ‘Von Bakaçhan Köpekli Sporlar Kulübü’nde uygulanan yeni eğitim teknikleri ile Türkiye’nin bu alanda uluslararası arenada daha saygın yerlere gelmesini sağlıyor.
     1994 yılında ‘Cem Bakaçhan Köpek Eğitim Hizmetleri’ ve 2000 yılında‘Von Bakaçhan Köpekli Sporlar Kulübü’nü kuran Cem Bakaçhan, ağırlıklı olarak aile köpeklerine eğitim verildiğini ve köpeği Opal ile uzun yıllardır gönül verdiği iz takibi, itaat ve koruma rutinlerinden oluşan IGP köpek sporuna devam ediyor.
     İş köpekleri ve köpekli sporlar anlamında aslında gençlerin eskiye nazaran bir nebze daha ilgili olduğunu ifade eden Bakaçhan, “Bu alanda ilgili olan gençlerden çok azı sektörde ilerleme kaydedebiliyor.  Sektöre yeni eğitmenler giriyor ancak kendilerini daha çok sosyal medyada göstermeyi tercih ediyorlar. Ülkemizde faaliyet gösteren federasyon ve derneklerin eğitim sınavlarına katılım gerekenden az oluyor. Bunca genç nüfusun yaşadığı bir ülkede böyle olmamalı” dedi.

Von Bakaçhan’ın faaliyetleri nelerdir? Müşteri portföyünüzün geniş olduğunu görüyoruz... Sizi neden tercih ediyorlar?
     Von Bakaçhan şu an ağırlıklı olarak köpek sahiplerine yavru eğitimi, temel- ileri itaat ve koruma hizmetleri sunuyor. 94 yılından beri sektörde olduğumuz için sizin de belirttiğiniz gibi geniş bir referans listemiz oluştu. Bizi seviyorlar galiba.
     Zannedersem bunda köpek eğitimini yüzlerce köpeğin hizmet aldığı köpek çiftliği mantığından çıkartıp az köpek - köpek sahibi ile çalışarak ve köpekle yapılan çalışmalardan sonra sahipleri ile yapılan adaptasyon çalışmalarına önem vererek sağladık. Çalışmalarımızı hiç bir zaman tamamlamış olarak görmedik. Hala seneler önce çalıştığımız müşterilerimizle iletişim halindeyiz.

Köpek eğitiminde gerçekleştirilen uygulamalar içerisinde en önemli madde nedir?
     Sistem çok önemli, bir sisteminiz olmalı. Nasıl başlayacağınızı ve sonunda ne olacağını bilmek zorundasınız. Eğer bu yoksa köpek deneme tahtasına döner.
Avrupa’da bir şehir planlanırken her şey önceden hesaplanır alt yapıdan başlanır yukarı doğru çıkar. Bizde ise altı ayda bir sağı solu kazıp hesaba katmadıkları şeyleri başka şeyleri bozarak ve günlük hayatı zora sokarak tekrar yapmaya çalışırlar. Sonuç hep hüsrandır.

İş ve spor köpeklerinin belli ırkları var mıdır?
     Bir köpeğin bir iş branşı ya da köpekli sporlardan birini yapabilmesi için güdüsel, anatomik ve sinirsel olarak o işe yatkınlığının bulunması gerekir. Border Collie, Australian Shepherd, Alman Çoban Köpeği, Doberman, Rotweiller, Belgium Shepherd, Boxer en çok kullanılan ırklardır.

Türkiye’de ne kadar iş köpeği var, rakamsal olarak söyleyebilir misiniz?
     Muhtelif Devletin kurumlarının her sene mezun ettiği ortalama 600 kadar iş köpeği mevcut. Bunlar şu an için emeklilik bekleyen görevdeki köpeklerle birlikte 900 civarında.

Köpekler hangi işlerde görev alıyor, alanları nelerdir? Türkiye’de köpekler en fazla hangi alanda çalışmaktadır?
     İş Branşları; Arama-kurtarma, bomba-dedektör, operasyon, uyuşturucu-patlayıcı madde arama, yangın alarm ve mayın. Spor Branşları; Agility, freezby, dog dancing ve IGP’dir.

Resmi görevler için köpek eğitiyor musunuz?
     Biz şu an sadece aile köpekleri ağırlıklı çalışıyoruz. Branş köpekleri ile (bomba dedektör mayın) şu an için herhangi bir çalışmamız yok. Yalnız iz takibi, itaat ve koruma rutinlerinden oluşan IGP isimli köpek sporuyla alakalı çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Ben de aynı zamanda köpeğim Opal ile müsabık olarak yarışmaktayım. 27 Nisan’da ülkemizdeki resmi Alman çoban köpekleri derneği olan ACKISD’nin Dünya şampiyonası elemelerinden 94/96/98 li puanlarla geçip bu sene İtalya’da düzenlenecek olan Dünya İş Köpekleri yarışmasında (WUSV IGP WM 2019) ülkemizi temsil etme hakkı kazandık. Tek kişilik milli takım.

İş köpekleri sektörünün Türkiye’deki yer nasıldır? Dünya ile kıyasladığınızda neler söylersiniz?
     Sektör ülkemizde hızla büyüyor. Yalnız bu büyüme maalesef bol bol pet-shop, köpek oteli ve veteriner açılması anlamında bir büyüme. Dengesiz ve tatsız bir rekabet var gibi görüyorum ben. İş köpekleri ve köpekli sporlar anlamında aslında gençlerin eskiye nazaran bir nebze daha ilgili ve hevesli olduklarını söyleyebilirim yalnız içlerinden pek azı profesyonel anlamda ilerleme gösterebiliyor. Sektöre sürekli yeni eğitmenler giriyor ama kendilerini daha çok sosyal medyada göstermeyi tercih ediyorlar. Ülkemizde faaliyet gösteren federasyon ve derneklerin eğitim sınavlarına katılım gerekenden çok az. Bunca genç nüfusun yaşadığı bir ülkede böyle olmamalı.

“Denetim mekanizmaları çalışmıyor”
Sektörün sorunları ve çözüm önerileriniz nelerdir?
     Sektördeki en büyük sorun devletin denetim mekanizmalarının çalışmaması. Her köpek oteli, eğitim çiftliği ve pet-shop kanunlarımıza göre ruhsatlı olmak zorunda ama maalesef yüzde 90’ı öyle değil ve bu da ciddi bir dengesizlik haksızlık yaratıyor. Ayrıca  köpekler ve sahipleri de ciddi mağduriyetler yaşıyor.

“Pet-shoplarda da canlı hayvan satışının yasaklanmalı”
     Diğer bir konu da üretim. Irkın üretimde kullanılan anne babalarının kalça röntgenleri, üretim sınavları yoksa yavrular bağlı bulunduğu derneğin seleksiyon sorumlusu tarafından kontrol edilmeyip soy ağacı çıkartılmıyorsa bir standart oluşturulması mümkün değil. Aslında günümüzde çoğu ırkın derneği açıldı ve federasyonumuz altında toplandı. Fakat her işte olduğu gibi burda da merdiven altı üretim yoğun bir şekilde devam ediyor. Sonuçta kötü üretim sağlıksız ve karakteri bozuk yavruyu doğuruyor bu da eğitmeni ve veterineri zorluyor. En sonunda da davranış bozuklukları ve hastalıklardan dolayı köpekler sokağa atılıyor. Kısır döngü.. Üretim tesislerinin de ruhsatlandırılması, üretimlerin derneklerin üretim yönetmeliğine uygun yapılması gerekiyor. Ayrıca pet-shoplarda da canlı hayvan satışının yasaklanması gerekli. Ortam doğru şekilde sosyalleşmeleri ve büyümeleri için hiç uygun değil.

Köpek eğitmenliğine Türkiye’de talep nasıl?
     Son dönemde çok arttı. Özellikle beyaz yakalılar kendi sektörlerinden bunalmış durumda. Plazalardan ve iş merkezlerinden haklı olarak kurtulmaya çalışıyorlar.

“Sevginizi iki disiplin arasına alın”
Son olarak köpek sahiplerine ne söylemek istersiniz?
     Köpek almadan önce size uygun ırkı belirlemeniz için bir uzmandan destek alın. Çocuğunuz rengini beğendi diye köpek almayın. Yaşantınıza hiç uygun olmayan bir ırk olabilir.
     Köpeğinizin eğitimi yavruyken başlar. Çocuklarımızı 15 yaşına kadar bekletip toplum içinde yaşayamaz hale gelince okula yazdırmıyoruz. Köpek de yavruyken ilerde herhangi bir davranış bozukluğu yaşamadan önce iyi bir eğitimi hak ediyor. Tabii bu konuda tecrübeli olduğunuzu düşünüyorsanız bunu kendiniz de verebilirsiniz. Bir eğitmenle çalışmayı düşünüyorsanız onu seçerken acele etmeyin. Yeterliliğini, referanslarını ve tecrübesini araştırın. Köpekler çabuk yetişkin hale gelir ama yavruluk ve gençlik çağı geri gelmez.
     Çalışırken bildiklerinizi unutun ve yapılan çalışmaya inisiyatif kullanmadan dahil olmaya çalışın. Bu konuda üretilmiş şehir efsaneleri hiç bir meslekte yoktur buna emin olun.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
     Köpeklerinizi sevdiğinizi gerçekten anlıyoruz ve onları biz de çok seviyoruz ama bu disiplinli bir çalışma olmadan fayda sağlamıyor. Sevginizi iki disiplin arasına alın. Disiplin - Sevgi – Disiplin.

Tek kişilik milli takım

     İz takibi - itaat ve koruma rutinlerinden oluşan IGP isimli köpek sporuyla alakalı çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Bakaçhan, “Köpeğim Opal ile müsabık olarak yarışmaktayım. 27 Nisan’da ülkemizdeki resmi Alman çoban köpekleri derneği olan ACKISD’nin Dünya şampiyonası elemelerinden 94/96/98 li puanlarla geçip bu sene İtalya’da düzenlenecek olan Dünya İş Köpekleri yarışmasında (WUSV IGP WM 2019) ülkemizi temsil etme hakkı kazandık. Tek kişilik milli takım diyebiliriz” diye konuştu.

Cem Bakaçhan kimdir?

     1994 yılında “Cem Bakaçhan Köpek Eğitim Hizmetlerini”, 2000 yılında “Von Bakaçhan Köpekli Sporlar Kulübünü”, 2014 yılında ”ISKODER İş ve Spor Köpekleri Eğitmenler ve Üreticiler Derneğini” kuran Cem Bakaçhan, 2000 yılında WUSV ve ACKB üyesi oldu. Bakaçhan Akademi’de geleceğin eğitmenlerine mesleki kariyerlerini geliştirmelerinde yardımcı olmuş ve sektöre kazandırdı. Alman Çoban Köpekleri Derneği organizasyonlarında başta eğitim sorumluluğu olmak üzere çeşitli görevler aldı. Bakaçhan Team ve Bakaçhan Akademi’yi kurarak, köpekleri ile federasyon ve dernekler bazında ülke içi ve dışında sayısız sınava katıldı. 6 Dünya İş Köpekleri Şampiyonasında milli müsabık sporcu olarak ülkemizi temsil etti. Halen ACKISD ulusal eğitim sorumlusu ve ACKISD iş köpekleri hakemliği görevlerini sürdüren Cem Bakaçhan aynı zamanda köpeği Opal el Califa ile uzun yıllardır gönül verdiği IGP köpek sporuna devam ediyor.


+ Benzer Haberler
» “Hazır yemek sektöründe 150 bin kişi işsiz kalabilir”
» “Salgın süreci sonunda kreşlerin yüzde 40’ı kapanacak”
» ‘Altın’da vergi artışı kayıt dışını tetikleyebilir
» “Düğünler bayram olsun”
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni