• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Koray Tarakçıoğlu ►KÖŞEGEN
12
14
16
18
10/07/2017 17:58
White sea (2)

     Kanuni  Süleyma’nın torunu, 2. Selim’in oğlu olan 3. Murat durgun ve kadınlara ilgi göstermeyen bir karaktere sahipti, çocuk sahibi olmuyordu. Halbuki hanedana veliaht gerekliydi. Bu sebeple başta annesi Nur Banu sultan olarak  padişaha pekçok cariye hediye edildi. Bu tedbir etki etmiş olacak ki, 3. Murat’ın 130 dan fazla çocuğu dünyaya geldi. O tarihlerde ki aşırı çocuk ölümleri sebebi ile 90 tanesi ölür ve  3. Murat öldüğünde yirmi erkek ve 20 kız çocuk hayatta kalır. Tahta geçen oğlu 3. Mehmet, geleneklere uyarak bir katliam yapar ve büyük tepki alır. Onun oğlu 1. Ahmet faciayı en yakından yaşayan kişi olarak tahta çıkınca idam geleneğini durdurur ve padişah öldüğünde “ ekber ve erşed” olan haneden üyesinin tahta çıkması  kaidesini yerleştirir. Ancak  kendisini emniyete almak için “kafes” sistemini getirir. Bu sisteme göre bütün şehzadeler buluğ çağına gelince adına “kafes” denen bir odaya kapatılırlar. Böylece sancağa çıkma usulü ebediyen son bulur. Ayrıca kafeste verilen eğitim de pek yetersiz ve zayıf olduğu anlaşılıyor. Bu usül Osmanlı’nın duraklama devrini başlatan olaydır.

     Kafeste ölüm korkusu ile senelerini geçirerek akli dengesini kaybedenler tahta çıkmıştır. Elli sene kafeste yaşamış ve kara cehalet içinde olan şehzadeler tahta çıkmıştır. Bu süre içinde çocuk yaşta olan şehzadeler tahta çıkmıştır. Devlet yönetimi valide sultanların eline kalmıştır. Ve cihan imparatorluğu Osmanlı dörtyüz sere süren bir çöküş dönemi yaşamıştır. Neden bu kadar uzun sürmüştür, çünkü çok büyüktü ve zamanın hiçbir ülkesi Osmanlıyı bir defada yutamazdı. Ayrıca coğrafi konum itibarı ile zamanın bütün güçlü devletlerinin ilgisi  Osmanlı topraklarının üzerinde toplanmıştı. Sonuç olarak koca imparatorluğun sonunu eğitimsiz, cahil ve devlet yönetiminden habersiz padişahlar getirmiştir. 2. Abdülhamit ve takiben İttihat ve Terakki zamanlarında şehzade eğitimi için alınan tedbirler, artık sonuç alabilmek için çok geçti. İstiklâl savayı sürerken, yani 1921 ve 1922 yıllarında İttihat ve terakki bu konuda halen çalışmalar yapıyor, komisyonlar kuruyor ve kararnameler çıkartıyordu.

     Devlet yönetimi ile ilgili bu kısa tarihçenin penceresinden  Türkiye Cumhuriyeti’ne baktığımızda da, pek de parlak bir tablo ile karşılaşmıyoruz.  
     Şu anda 12. Cumhurbaşkanımız görevdedir. Devleti yöneten bu oniki kişinin devlet yönetimi konusundaki altyapılarına baktığımızda  görülen şudur:
1- Mustafa Kemâl Atatürk : Asker kökenli. İstiklal Savaşını Yaparak ülkeyi düşman istilasından kurtaran. Cumhuriyet’in Kurucus. Keşke bütün asker kökenliler onun gibi olabilselerdi.
2- İsmet İnönü: Asker Kökenli. Atatürk ile beraber Kurtuluş Savaşına katılıp ülkenin kuruluşunda bulunan kişi an, Keşke bütün asker kökenliler onun meziyetlerine sahip olabilselerdi.
3- Celâl Bayar: Asker kökenli değildir, fakat yetiştiği dönemin önemli hadiselerini yaşamış, İstiklâl savaşını fiilen yaşamış, bakanlık ve başbakanlık yapmış, devlet yönetiminde tecrübesi olan bir kişidir. Ancak Adnan Menderes’e neden ayak uydurduğu naçizane görüşüme göre halen muammadır ve hiçbir haklı gerekçesi yoktur.
4- Cemâl  Gürsel: Asker kökenli. Devlet yönetimi konusunda deneyimsiz.
5- Cevdet Sunay: Asker kökenli, Devlet yönetimi konusunda deneyimsiz.
6- Fahri Korutark: Asker kökehli. Devlet yönetimi konusunda deneyimsiz.
7- Kenan Evren: Asker kökenli.Devlet yönetimi konusunda deneyimsiz.
8- Turgut Özal. Mühendis, iyi yabancı dil bilir. Çok iyi  tahsilli. Ekonomi konusunda özel eğitim almış.  Devlet Planlama teşkilâtı başta olmak üzere devletin muhtelif kademelerinde çalışmış. Nitekim Türkiye’yi farklı bir yola sokarak ihracat yapar duruma getirmiş olması yaptığı en büyük hizmetlerdendir.
9- Süleyman Demirel. Mühendis. Çok iyi eğitim almış, Yabancı dil bilir.
Pek çok devlet kademesinde hizmet yapmış, Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü gibi neredeyse bakanlık seviyesinde önemli bir mevkide senelerce çalışmış iyi bir bürokrat ve iyi bir devlet adamı.
10- Ahmet Necdet Sezer: Hiç şüphe yok ki çok iyi bir hukukçu. Anayasa mahkemesi  başkanlığı  çok önemli bir makam olsa, hukuk bilmek devlet yönetmek için çok önemli ve gerekli bir tahsil olsa da, cumhurbaşkanlığı  makamı biraz daha sosyal tarafı ağır basan, biraz  daha kıvrak bir yapı gerektirdiği düşüncesindeyim.
11- Abdullah Gül: İlk ikisi  hariç; ki onlar geri kalanların hiç biri ile kıyaslanamayacak kadar iyi yetişmiş ve yetenekli kişilerdir; geri      kalan sekiz kişi arasında en iyi eğitimi almış, devleti bilen, dinci  tarafı biraz ağız bassa da makamının hakkını veren bir kişidir.
12- Recep Tayyip Erdoğan: Muhasebe eğitimi almış. Belediye Başkanlığı dışında hiçbir devlet hizmetinde çalışmamış. Devlet yapısını tanımayan fakat zekâsına ve ataklığına güvenerek devleti yöneten  bir kişi.

     Devlet, sahip olduğu yüzölçümü, nüfusu, ziraatı, ormanları, yeraltı ve üstü kaynakları, sosyal hayatı, ekonomisi, maliyesi, sağlık hizmetleri, sanayisi, halkın eğitimi, iç siyaseti, dış siyasi ilişkileri, emniyet teşkilâtı, ar-ge çalışmaları, askeri gücü  ile  o kadar büyüktür  ve kendine özeldir ki, senelerce bu ortamda yaşamamış, ortamı hiç tanımayan, hiç olmaz ise ciddi bir tek konuda  yeterli tahsili olmayan kişilerin yönetebilecekleri bir oluşum, bir varlık değildir.
Devlet yönetimi, bisiklete biner gibi, yüzmeyi öğrenir gibi, işlemi yaparken öğrenilmez.
     Devleti yönetmek üzere eğitilen bütün şehzadeler gerek Selçuklu, gerek Osmanlı imparatorluklarında kendilerine tahsis edilen bir bölgede mali, ekonomik, iç siyaset, dış siyaset, savaş, para yönetimi, sosyal yaşam  gibi bütün konularda hocası eşliğinde yıllarca eğitim alıyorlardı. Şehzadeler gerçek anlamda küçük bir devleti yönetiyorlardı. O imparatorluklar bu sayede kuruldu; “White Sea” kültürü ile kurulmadı..

Önceki Yazılar :
Haberler
  ‘Ekmek’te kriz yaşanabilir

  Merkez Bankası, faiz oranlarını değiştirmedi

  Hedef; IPARD Programı’nın yaygın kullanılması

  Kocaoğlu: Sorumluluktan kaçmayacağım

  Türkiye’de 2018’de 1 milyon 375 bin 398 konut el değiştirdi

  “İzmir’i teknik tekstil merkezi yapmak istiyoruz”

  Aslan’dan ilk proje ’Kümelenme’

  Turkcell’den 1 yılda 58 milyon TL’lik enerji tasarrufu

  GEA, Türkiye’deki 20’nci yılını kutladı

  EBSOV kadınları gençler için sahne aldı

  Türkiye 2018’de, ev dekorasyonu alışverişini %63 artırdı

  Enza Home, Sinema Oturma Grubu’nda buluştu

  CNRİMOB için geri sayım başladı

  LİYAKAT Sohbetleri gençlerin eğitimi için Uğur Dündar’ı ağırladı

  İstanbul’daki yeşil alan oranı yüzde 2,2

  BATÜDER’den Kuzey Makedonya’ya destek

  Sony, EXTRA BASS™ kablosuz hoperlör yelpazesini yeniliyor

  ING Bank’tan bir ilk: Cep’ler POS’a dönüşüyor

  Nazım’ı Anma Gecesi’ne yoğun ilgi

  E-ticaretteki hızlı büyüme, GLAMI’yi Türkiye’ye getirdi

  Kahvenin online siparişlerdeki yükselişi

  Qingdao Haier, Candy Hoover Group’u satın alma sürecini tamamladı

  Türkçe dil seçeneğiyle eğitim robot teknolojisinde bir ilk

  LG’nin tanıttığı yeni Styler modeller

  Başkan Pekdaş: Elektrik fabrikasına talibiz

  Kara kışla amansız mücadele

  Deniz resimleri çocukların hayallerini süslüyor

  Yağmurun vurduğu Mersinli’ye yardım eli

  Nazım Hikmet şiirleri Buca’da yankılandı

  Buca’da açılış şenlikleri devam ediyor

  Karşıyakalı çocuklara yarıyıl müjdesi

  İyiki doğdun Nazım!

  TMO’nun nohut ve mercimeği ePTTavm’de satılacak

  Başkan Atila 5 yıl boyunca Bornova‘nın her yerindeydi

  Yetenek avcıları iş başında

  BAKIM VE ONARIM HİZMETİ ALINACAKTIR

  TIBBİ MALZEME SATIN ALINACAKTIR

  İhale Özetleri

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Borsalarda Alım-Satım

  Döviz / Altın

  16 Ocak 2019 Tarihli ve 30657 Sayılı Resmî Gazete

  15 Ocak 2019 Tarihli ve 30656 Sayılı Resmî Gazete - 2. Mükerrer

  15 Ocak 2019 Tarihli ve 30656 Sayılı Resmî Gazete - Mükerrer

  Karayollarında Durum

  İşsizlik oranı %11,6 seviyesinde gerçekleşti

  2018 yılı bütçe açığı 72,6 milyar TL

  Geleceğin teknoloji yıldızları Deneyap ile yetişecek

  Orion Fuarcılık 14. Agroexpo’ya hazır

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
  Ticaret 11.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni