• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Koray Tarakçıoğlu ►KÖŞEGEN
12
14
16
18
10/07/2017 17:58
White sea (2)

     Kanuni  Süleyma’nın torunu, 2. Selim’in oğlu olan 3. Murat durgun ve kadınlara ilgi göstermeyen bir karaktere sahipti, çocuk sahibi olmuyordu. Halbuki hanedana veliaht gerekliydi. Bu sebeple başta annesi Nur Banu sultan olarak  padişaha pekçok cariye hediye edildi. Bu tedbir etki etmiş olacak ki, 3. Murat’ın 130 dan fazla çocuğu dünyaya geldi. O tarihlerde ki aşırı çocuk ölümleri sebebi ile 90 tanesi ölür ve  3. Murat öldüğünde yirmi erkek ve 20 kız çocuk hayatta kalır. Tahta geçen oğlu 3. Mehmet, geleneklere uyarak bir katliam yapar ve büyük tepki alır. Onun oğlu 1. Ahmet faciayı en yakından yaşayan kişi olarak tahta çıkınca idam geleneğini durdurur ve padişah öldüğünde “ ekber ve erşed” olan haneden üyesinin tahta çıkması  kaidesini yerleştirir. Ancak  kendisini emniyete almak için “kafes” sistemini getirir. Bu sisteme göre bütün şehzadeler buluğ çağına gelince adına “kafes” denen bir odaya kapatılırlar. Böylece sancağa çıkma usulü ebediyen son bulur. Ayrıca kafeste verilen eğitim de pek yetersiz ve zayıf olduğu anlaşılıyor. Bu usül Osmanlı’nın duraklama devrini başlatan olaydır.

     Kafeste ölüm korkusu ile senelerini geçirerek akli dengesini kaybedenler tahta çıkmıştır. Elli sene kafeste yaşamış ve kara cehalet içinde olan şehzadeler tahta çıkmıştır. Bu süre içinde çocuk yaşta olan şehzadeler tahta çıkmıştır. Devlet yönetimi valide sultanların eline kalmıştır. Ve cihan imparatorluğu Osmanlı dörtyüz sere süren bir çöküş dönemi yaşamıştır. Neden bu kadar uzun sürmüştür, çünkü çok büyüktü ve zamanın hiçbir ülkesi Osmanlıyı bir defada yutamazdı. Ayrıca coğrafi konum itibarı ile zamanın bütün güçlü devletlerinin ilgisi  Osmanlı topraklarının üzerinde toplanmıştı. Sonuç olarak koca imparatorluğun sonunu eğitimsiz, cahil ve devlet yönetiminden habersiz padişahlar getirmiştir. 2. Abdülhamit ve takiben İttihat ve Terakki zamanlarında şehzade eğitimi için alınan tedbirler, artık sonuç alabilmek için çok geçti. İstiklâl savayı sürerken, yani 1921 ve 1922 yıllarında İttihat ve terakki bu konuda halen çalışmalar yapıyor, komisyonlar kuruyor ve kararnameler çıkartıyordu.

     Devlet yönetimi ile ilgili bu kısa tarihçenin penceresinden  Türkiye Cumhuriyeti’ne baktığımızda da, pek de parlak bir tablo ile karşılaşmıyoruz.  
     Şu anda 12. Cumhurbaşkanımız görevdedir. Devleti yöneten bu oniki kişinin devlet yönetimi konusundaki altyapılarına baktığımızda  görülen şudur:
1- Mustafa Kemâl Atatürk : Asker kökenli. İstiklal Savaşını Yaparak ülkeyi düşman istilasından kurtaran. Cumhuriyet’in Kurucus. Keşke bütün asker kökenliler onun gibi olabilselerdi.
2- İsmet İnönü: Asker Kökenli. Atatürk ile beraber Kurtuluş Savaşına katılıp ülkenin kuruluşunda bulunan kişi an, Keşke bütün asker kökenliler onun meziyetlerine sahip olabilselerdi.
3- Celâl Bayar: Asker kökenli değildir, fakat yetiştiği dönemin önemli hadiselerini yaşamış, İstiklâl savaşını fiilen yaşamış, bakanlık ve başbakanlık yapmış, devlet yönetiminde tecrübesi olan bir kişidir. Ancak Adnan Menderes’e neden ayak uydurduğu naçizane görüşüme göre halen muammadır ve hiçbir haklı gerekçesi yoktur.
4- Cemâl  Gürsel: Asker kökenli. Devlet yönetimi konusunda deneyimsiz.
5- Cevdet Sunay: Asker kökenli, Devlet yönetimi konusunda deneyimsiz.
6- Fahri Korutark: Asker kökehli. Devlet yönetimi konusunda deneyimsiz.
7- Kenan Evren: Asker kökenli.Devlet yönetimi konusunda deneyimsiz.
8- Turgut Özal. Mühendis, iyi yabancı dil bilir. Çok iyi  tahsilli. Ekonomi konusunda özel eğitim almış.  Devlet Planlama teşkilâtı başta olmak üzere devletin muhtelif kademelerinde çalışmış. Nitekim Türkiye’yi farklı bir yola sokarak ihracat yapar duruma getirmiş olması yaptığı en büyük hizmetlerdendir.
9- Süleyman Demirel. Mühendis. Çok iyi eğitim almış, Yabancı dil bilir.
Pek çok devlet kademesinde hizmet yapmış, Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü gibi neredeyse bakanlık seviyesinde önemli bir mevkide senelerce çalışmış iyi bir bürokrat ve iyi bir devlet adamı.
10- Ahmet Necdet Sezer: Hiç şüphe yok ki çok iyi bir hukukçu. Anayasa mahkemesi  başkanlığı  çok önemli bir makam olsa, hukuk bilmek devlet yönetmek için çok önemli ve gerekli bir tahsil olsa da, cumhurbaşkanlığı  makamı biraz daha sosyal tarafı ağır basan, biraz  daha kıvrak bir yapı gerektirdiği düşüncesindeyim.
11- Abdullah Gül: İlk ikisi  hariç; ki onlar geri kalanların hiç biri ile kıyaslanamayacak kadar iyi yetişmiş ve yetenekli kişilerdir; geri      kalan sekiz kişi arasında en iyi eğitimi almış, devleti bilen, dinci  tarafı biraz ağız bassa da makamının hakkını veren bir kişidir.
12- Recep Tayyip Erdoğan: Muhasebe eğitimi almış. Belediye Başkanlığı dışında hiçbir devlet hizmetinde çalışmamış. Devlet yapısını tanımayan fakat zekâsına ve ataklığına güvenerek devleti yöneten  bir kişi.

     Devlet, sahip olduğu yüzölçümü, nüfusu, ziraatı, ormanları, yeraltı ve üstü kaynakları, sosyal hayatı, ekonomisi, maliyesi, sağlık hizmetleri, sanayisi, halkın eğitimi, iç siyaseti, dış siyasi ilişkileri, emniyet teşkilâtı, ar-ge çalışmaları, askeri gücü  ile  o kadar büyüktür  ve kendine özeldir ki, senelerce bu ortamda yaşamamış, ortamı hiç tanımayan, hiç olmaz ise ciddi bir tek konuda  yeterli tahsili olmayan kişilerin yönetebilecekleri bir oluşum, bir varlık değildir.
Devlet yönetimi, bisiklete biner gibi, yüzmeyi öğrenir gibi, işlemi yaparken öğrenilmez.
     Devleti yönetmek üzere eğitilen bütün şehzadeler gerek Selçuklu, gerek Osmanlı imparatorluklarında kendilerine tahsis edilen bir bölgede mali, ekonomik, iç siyaset, dış siyaset, savaş, para yönetimi, sosyal yaşam  gibi bütün konularda hocası eşliğinde yıllarca eğitim alıyorlardı. Şehzadeler gerçek anlamda küçük bir devleti yönetiyorlardı. O imparatorluklar bu sayede kuruldu; “White Sea” kültürü ile kurulmadı..

Önceki Yazılar :
Haberler
  21 Ocak 2018 Tarihli ve 30308 Sayılı Resmî Gazete

  Rusya’dan turistlere yeni ambargo

  Sarıeroğlu: SUT Fiyatlarında Reform Gerçekleştireceğiz

  Türk firmalar Expo Turkey by Qatar’da büyük ilgi gördü

  Havayolu yatırımlarına destek

  Çin-Avrupa Birliği turizm yılı açıldı

  Geleceğin ustaları karne heyecanı yaşadı

  Hotpoint’le ızgaralar 3 kat daha az yağlı

  EİB Moda Tasarım Yarışması’nda finalistler belli oldu

  EY Türkiye, İzmir Ofisi ile büyümeye devam ediyor

  MS hastaları, Fisioterapia’da sağlığına kavuşuyor

  Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Şubat’ta Fuar İzmir’de

  Konut satışları yüzde 5,1 artış gösterdi

  Geçmeyen omuz ağrısına dikkat

  “İzmir bizi heyecanlandırıyor”

  BELGEM’in Eğitime verdiği destek sürüyor

  Palandöken, “Esnafın e-ticarette daha fazla yer alması gerek

  Kapanan şirket sayısı arttı

  Avrasya Kapı, Pencere ve Cam fuarı 2018 için gün sayıyor

  Deniz kabarmasına çözüm “Körfez taraması

  Bornova Stadı ikinci yarıya hazır

  “Yeni ekonomide inovasyon süreci”

  Mitsubishi Electric CES 2018’de yeni teknolojilerini sergiledi

  Fotoğraflarla anılardaki Karşıyaka

  Karabağlar Belediyesinden çocuklara en güzel karne hediyesi

  Eczacı istihdam teşviki istiyor

  “Yaşamın şifreleri genlerimizde saklı”

  Her 10 kişiden biri kör olma riski taşıyor

  Annelere bitkisel yağ uyarısı

  “Lujo Hotel, Bodrum için Büyük Düşündü”

  İzmir Amerikan Koleji 2100 fidana can verdi

  Başkan Atila, okul aile birlikleriyle buluştu

  Rafet Paşa Mahallesi’ndeki park yenilendi

  Foça Belediyesi Çocuk Evi’nde tatil sevinci

  SU ÜRÜNLERİ HAL FİYATLARI

  SEBZE-MEYVE HAL FİYATLARI

  BORSALARDA ALIM-SATIM

  20 Ocak 2018 Tarihli ve 30307 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  İHALENİN TARİHİ ve SAATİ ► 15.02.2018 - 10:00

  İHALENİN TARİHİ ve SAATİ ► 13.02.2018 - 10:30

  İHALENİN TARİHİ ve SAATİ ► 15.02.2018 - 10:00

  MÜTEFERRİK

  İLAÇ-TIBBİ MALZEMELER

  İAŞE

  ELEKTRİK-ELEKTRONİK-SU

  BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

  YAKIT-AKARYAKIT

  HARİTA-PLAN-PROJE

  İNŞAAT

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2018
  Ticaret 20.01.2018
  Ticaret 19.01.2018
  Ticaret 18.01.2018
  Ticaret 17.01.2018
  Ticaret 16.01.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni