• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Körfez Festivali İzmir’in denizle bağını güçlendirecek”

10 Eylül 2019 Salı 16:00
12
14
16
18

“Körfez Festivali İzmir’in denizle bağını güçlendirecek”

   ► İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir körfez festivaline katılan yarışçıların her yıl arttığını ifade etti.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Arkas Holding ve Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK) iş birliğiyle düzenlenen 27-29 Eylül tarihleri arasında yapılacak 3. İzmir Körfez Festivali’nin detayları düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı. İzmir’i festivaller şehri yapmak ve bu sayede kültür ve sanatta bir dünya markası haline getirmek istediklerini dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Körfez festivallerinin sayısını ve kapsamını arttıracağız. İzmir’i festivalleri ve mutlu insanlarıyla bilinen bir kent yapacağız” dedi.

“İzmir’i festivaller şehri yapacağız”
     Her yıl daha da büyüyen İzmir deyince akla gelen etkinliklerden biri olan körfez festivalinin denizle birlikte yaşamaya alışmış İzmirlilerin ruhunu ve yaşam tarzını çok iyi anlattığını söyleyen Soyer, “Biz denizsiz olamayız, İzmir Egelidir bir deniz şehridir. Biz İzmir için yeni proje geliştirirken kentimizin denizle bağını hiç unutmuyoruz. Ben İzmir tarif ederken hep onun bir kalp olduğunu söylüyorum. Kalp nasıl kan popalarsa İzmir Anadolu’dan aldığını batıya, batıdan aldığını doğuya pompalar. İzmir bir liman kenti olarak batının en doğusu, doğunun en batısıdır. Yapacağımız tüm çalışmalar İzmir’in doğal bir liman olma karakterine yaslanacak, şehrin özünden beslenecek dedik, öyle de yapıyoruz.

     Bu yıl körfez festivali de İzmir’in denizle bağını güçlendiren, kalbin daha canlı çalışmasını sağlayan bir etkinlik. Bir kap mesajı adeta. Bu İzmirlilerin sadece hoşça vakit geçirdiği, körfezde yarışan tekneleri izlediği bir etkinlik değil İzmir’i festivaller şehri yapmak istediğimizi, bu sayede kültür ve sanatta bir dünya markası haline getirmek istediğimiz hep söyledik. Bu festivalle bu söylemleri somutlaştırmış önemli bir adım atmış oluyoruz” diye konuştu.
     Soyer sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de ve uluslararası arenada İzmir’in yerini pekiştiren şehrimiz ilgi odağı yapan bu festivalleri artırarak ancak hedefimize ulaşabileceklerini dile getiren Soyer, “Körfez festivaline katılan yarışçıların her gün artması da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Körfez festivallerinin sayısını ve kapsamını arttıracağız. İzmir’i festivalleri ve mutlu insanlarıyla bilinen bir kent yapacağız.”

“Denizde yük gemilerini değil yelkenliler görülmeli”
     Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, “Bu sene üçüncüsünü düzenlemek nasip olan körfez festivali dahilinde körfez yarışı için çok heyecanlıyım. Hep gelecekte görmek istediğimiz İzmir’i birkaç günlüğüne burada yaşıyoruz yelkenlileri görüyoruz, denizde spor yapanları kanoları görüyoruz. Benim jenerasyonum körfezi yaşayamadı, hayalim çocuklarımın ve onların çocuklarının Avrupa’da olduğu gibi körfezle iç içe yaşamaları. Kordonda yürüyen insanların kafasını kaldırdığında yük gemilerini değil yelkenlileri ve kanoları görmesi. Bunun mümkün olduğunu hatırlatmak adına bu festival çok önemli” açıklamalarında bulundu.

“Amacımız İzmir’de her zaman yelken yapılmasını sağlamak”
     Ege Açıkdeniz Yat Kulübü Başkanı Akif Sezer, “Ege Açık Deniz ve Yat Kulübü 2000 senesinde kuruldu. Daha önceki dönemde kulübümüz İzmir körfezinde yarışlar düzenledi ancak bu yarışlar kurumsal olarak destek görmediği için devam etmedi. 3 senedir İzmir körfezini yeniden yelkenlilerle buluşturduk. Körfezi bugünlere kadar getirmek için elinden geleni yaptılar. Esas amacımız İzmir’de her zaman yelken yapılabilirliğini sağlamak. Körfezin geldiği noktayı biliyoruz daha da iyi olacağını göreceğiz. Üniversite öğrencilerini devlet ve vakıf üniversiteleri işin içine çekerek gençlere yat yelken dersi aldırdık. Bu arkadaşlarımız bir seviyeye geldi. İzmir’deki bütün üniversitelerin katılımla bir takım oluşturduk bir yelkenli yat ile yarışların içerisinde olacaklar. Önümüzdeki dönemde bu üniversiteli gençleri bir veya iki yelkenle göreceğiz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Alışveriş hacmi 3 yılda 2 kat arttı
» “Kalkınmanın ve turizmin anahtarı coğrafi işaret”
» TCMB’den zorunlu karşılıklara ilişkin değişimlik
» Özel sektörde 2020 yılı ücret artışı beklentisi yüzde 16
» FAO Genel Direktörü ve Bakan Pakdemirli Gıda ve Tarım Küresel Forumu’nda görüştü
» Altının kilogramı 294 bin 600 TL’ye yükseldi
» Çin ekonomisi 2019’da %6 büyüdü
» Türkiye’den en çok Iraklı vatandaşlar konut aldı
» Sudan 1 milyar dolar ihracat yaptık
» Çin’in hizmet alanındaki offshore dış kaynak kullanımında artış


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.01.2020
  Ticaret 17.01.2020
  Ticaret 16.01.2020
  Ticaret 15.01.2020
  Ticaret 14.01.2020
  Ticaret 13.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni