• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Korona aşısı için 6 üniversiteye çağrı

23 Mart 2020 Pazartesi 22:00
12
14
16
18

Korona aşısı için 6 üniversiteye çağrı

   ► Yerli solunum cihazının seri üretimine başlanacağını bildiren Bakan Koca, bu konuda bir protatip geliştiren bir startup firması başta olmak üzere 3 firma ile temas halinde olduklarını açıkladı.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) mücadele kapsamında 300 bin kit geleceğini, 1 milyon kit içinde bağlantısı yaptıklarını söyledi.
     Sağlık Bakanlığı’nın Bilkent Yerleşkesi'nde düzenlenen Bilim Kurulu Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Bakan Koca, Çin’den 50 bin tarama kitinin geldiğini kaydetti. Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandıklarını ifade eden Bakan Koca, “Kaybettiğimiz bütün hastalar ileri yaştaydı ve Kovid-19’un yanında başka hastalıkları da bulunuyordu. Testlerin hızla yapılmasında, tanı konan hastaların izole edilip tedavi altına alınmasında titiz davranıyoruz. Dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz. Yaşlılarımız;  bu süreçte lütfen evde kalsın. Herkes kendi OHAL’ini ilan edebilir” dedi.

"KİT AÇISINDAN SORUNUMUZ YOK"
     Koronavirüs tanı kit açısından sorun olmadığını anlatan Bakan Koca, “Önümüzdeki günlerde kit sayısı daha da artmış olacak. Hiçbir kitten, hiçbir laboratuvar testinden ücret almıyoruz, almayacağız, alanlara da izin vermeyeceğiz. Biz bütün kitlerin parasını kendimiz ödeyerek alıyoruz” dedi.
     Koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmaları için 6 üniversite ve 1 merkeze çağrı yapıldığını bildiren Bakan Koca, “Aşı konusunda Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi , Erciyes Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsü, TÜBİTAK MAM ve bakanlığımıza bağlı Halk Sağlığı Laboratuvar ile çalışıyoruz. Kısıtlamaya gitmeden hepsine destek sağlayacağız. Aşıda kimde ne bilgi varsa bekliyoruz. Kim neyi nasıl yapabiliyorsa bunu bizimle paylaşsın istiyoruz” dedi. Bakan Koca ayrıca “Önümüzdeki günlerde iyileşen vakalarımızı günbegün açıklayacağız. İyileşen vakalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANININ 3 AY EK ÖDEMELERİ YÜZDE 100 TAVANDAN
     Bu dönemde sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içinde olduklarını ve bu bağlamda sağlık kadrosuna 32 bin yeni personel aldıklarını bildiren Bakan Koca, “Üniversite hastanelerimize, tüm hastanelerimize bütün malzemeler sağlanmaktadır, sağlanmaya devam edilecek. Sağlık personelimizin ek ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde, tavan yüzde 100 oranında olacak. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan onay çıktı. Sadece bu ek ödemeler için 1,5 milyar TL bütçe ayrıldı. Ayrıca bu dönemde yeni sağlık personeli alımında üniversitelerden Sağlık Bakanlığına geçişe bu dönemde izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

"YERLİ SOLUNUM CİHAZI ÜRETİMİNE BAŞLIYORUZ"
     Yerli solunum cihazının seri üretimine başlanacağını ifade eden Bakan Koca, bu konuda bir protatip geliştiren bir startup firması başta olmak üzere 3 firma ile temas halinde olduklarını kaydetti. Bu konuda alım garanti verileceğini ifade eden Bakan Koca, bu üretimin sonrasında yurtdışından gelen taleplere de cevap vermesini istediklerini kaydetti. Koca, ilk etapta 5 bin adetlik bir sözleşme yaptıklarını ifade etti.
     Koca, ayrıca süreci suistimal eden maske üreticilerine katı yaptırımlar uygulanacağını da belirterek, “Türkiye’de üretilen maskeler yurt dışında satılamayacak. Türkiye sağduyulu politika izledi. Tedbirleri hakim kılarsak, biz başka bir ülke olmayacağız. En güvenilir çözümün evde kalmak olduğunu unutmayalım. Hayat eve sığar” değerlendirmesinde bulundu.

"ÇİN'DEN YENİ İLAÇ GETİRİLDİ"
     Çin'den olumlu sonuç veren ilacın Pazartesi sabahı geldiğini de belirten Bakan Koca, “Yoğun bakım şartlarında tedavisi devam edenlere uygulanmaya başladı” dedi. 
     Sağlık personeli arasında da koronovirüs testi pozitif olan olanların olduğunu ifade eden Bakan Koca, ayrıca “Başta vakaların hepsi yurt dışı ağırlıklıydı, artık yurt dışı temaslı, temaslının temaslısı olmaya başladı” dedi.  Bakan Koca, Bilim Kurulu’nda çarşamba günü eğitim konusunu gündeme alacaklarını sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» Şubat’ta ihracat %2,3, ithalat %9,8 arttı
» “Covid-19 salgını süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı”
» Yılın ikinci yarısında EİB’in ajandası yoğun
» İzmir’de ki eczanelerin çalışma saatleri değişti
» Merkez Bankası, koronavirüsle ilgili ilave tedbirler aldı
» KOSBİ-KESİAD işbirliği devam edecek
» Konak Belediyesi’nden sosyal destek adımları
» Kemalpaşa’da sokak ve caddeler dezenfekte ediliyor
» Başkan Soyer’den iki hafta sokağa çıkma yasağı önerisi
» İZSU’dan yaşlı ve engelli aboneler için “gezici hizmet”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni