• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlere olan talep arttı

30 Mayıs 2020 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlere olan talep arttı

   ► Arma Kontrol akıllı şehirler için teknoloji yatırımlarını hızlandırdı

           HABER MERKEZİ     
     Eğitimden enerjiye, sağlıktan akıllı binalara kadar insanların hayatını kolaylaştıran akıllı şehir teknolojilerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Koronavirüs döneminde akıllı şehirlerin, insan-ların ve şehirlerin güvenliğine olan etkilerinin anlaşılmasıyla birlikte yeni yatırımlar da hız ka-zandı. Dünyanın birçok şehrindeki akıllı şehir uygulamalarına ürünleriyle yer alan Arma Kontrol, 2020 yılında Ar-Ge yatırımlarını yüzde 50 artıracağını açıkladı.
     Günümüz yapay zeka teknolojileriyle donatılan ve koronavirüs günlerinde sağladığı güvenlikle ön plana çıkan akıllı şehir teknolojileri, tüm dünyada yoğun talep alıyor. Dünyanın birçok ülkesindeki akıllı şehirlerde temiz enerji, aydınlatma, eğitim gibi birçok alanda akıllı teknolojilere ihtiyaç du-yuluyor. Sağlıktan eğitime kadar her alanda hizmet ve çözümler sunan teknoloji firmaları bu ihti-yaçları karşılamak için yatırımlarına hız veriyor. Tamamı Türk mühendislerden oluşan ve bu za-mana kadar sel bariyerleri, yayalaştırma projeleri ve mobil uygulamaları ile akılı şehirlere çö-zümler sunan Arma Kontrol, akıllı şehir teknoloji yatırımlarına hız veriyor.

“Ülkemizi akıllı şehirlerin inovasyon merkezine dönüştüreceğiz”
     Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Arma Kontrol CEO’su Koray Kartal, “Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlerin güvenlik alanında sağladığı faydayla, akıllı şehirlere ve akıllı şehir teknolojilerine ciddi oranda bir talep artışı yaşandı. Ülkeler ve teknoloji firmaları bu alanda çalışmalarını ve yatı-rımlarını hızlandırdı. Akıllı şehir uygulamalar yeni teknolojileri takip ettiğimiz ve ürünlerimizle yıllardır çözüm sunduğumuz bir alan. Arma Kontrol olarak biz de bu dönemde akıllı şehir teknolo-jilerine artan talebi karşılamak için yatırımlarımızı artıracağız. 2021 yılında üretime başlayaca-ğımız yeni fabrikamızda da akıllı şehir teknolojilerine daha fazla odaklanacağız. Arma Kontrol olarak ülkemizi akıllı şehirlerin inovasyon merkezine dönüştürmek istiyoruz” dedi.

“Ürünlerimiz dünyanın birçok ülkesindeki akıllı şehirlerde kullanılıyor”
     Akıllı şehirlerin ihtiyacına yönelik birçok çözüm geliştirdiklerini sözlerine ekleyen Kartal, şöyle devam etti, “Bu zaman kadar geliştirdiğimiz ürünlerimizle; yayalaştırma projeleri başta olmak üzere trafik güvenliği, trafik yönlendirme, mobil uygulamalar ve sel bariyerlerimizle birçok akıllı şehir projesinde yer aldık. Ayrıca güvenliği yapay zeka teknolojisi ile bütünleştirerek ürettiğimiz bariyer ve güvenlik sistemleri de birçok akıllı şehirde kullanılıyor. Türkiye dışında; Özbekistan, Suudi Arabistan ve Azerbaycan’da da akıllı şehir projelerinde yer aldık. Hayata geçirdiğimiz tüm projelerle akıllı şehirlerde insan hayatını koruyan, kolaylaştıran ve onlara katkı sağlayan çözümler sunduk.” dedi.

Güneş enerjisi ile çalışan mobil bariyer
     Kartal, “Otoyollarda kullanılan OGS ve HGS ile çalışan bariyer sistemleri, trafiği tek merkezden kontrol edilebilen otomatik mantar bariyerler, ürün bazlı akıllı şehir uygulamalarımız arasında yer alıyor. Ayrıca, akıllı şehirlerde emniyet ve güvenlik birimleri için şehir içi ve şehir dışı kulla-nımlar özelinde mobil bariyerler üretiyoruz. Mobil bariyerlerimiz akıllı şehirlere yüzde 100 uyum-lu olmakla birlikte enerji verimliliğinden üst düzey güvenliğe kadar tam not alıyor. Mobil bariye-rimiz ayrıca güneş enerjisiyle çalışıyor” şeklinde konuştu.

Olası sel felaketlerine özel önlemler
     Akıllı şehirlerde olası sel felaketleri için de çözümler ürettiklerini sözlerine ekleyen Kartal, “Olası sel baskınında zarar görebilecek alanlar için akıllı sel bariyeri çözümümüz bulunuyor. Herhangi bir sel durumunda sistem kendini otomatik olarak kapatıyor ve ilgili merkeze bilgi gönderiyor. Bu bariyer sistemimiz de akıllı şehir projeleri için ürettiğimiz ürünler arasında yer alıyor. Ayrıca Ar-ma Kontrol olarak ürettiğimiz bütün sistemlerimiz anlık olarak enerjiden konum tespitine kadar tüm verileri ölçüyor ve bu verileri ilgili birimlere iletebiliyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Görünüm iyileşiyor ama oldukça yavaş
» Esnafa kredi borcuna yapılandırma
» Türkiyenin en büyük sanayi kuruluşu TÜPRAŞ
» Axess Business’tan Petrol Ofisi’nde büyük fırsat
» TPF Radyo yayın hayatına başladı
» Egeli ihracatçılar: STA müzakereleri en kısa sürede başlatılmalı
» Konak Belediyesi ‘Sıfır Atık Belgesi’ aldı
» Gürer, ehliyet affı için Kanun Teklifi verdi
» Çin’in otomotiv sektöründeki toparlanması devam ediyor
» Avrupa’nın nüfusu 447,7 milyon oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni