• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Koronavirüs kapsamında İşkur teşvik ve ödenekleri

18 Mayıs 2020 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

Koronavirüs kapsamında İşkur teşvik ve ödenekleri

           HABER MERKEZİ      
     EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin koronavirüs kapsamında ‘İşkur Teşvik Ve Ödenekleri’ başlıklı webinarının konuğu Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İzmir Çalışma Ve İş Kurumu Müdürü Kadri Kabak oldu.

“Tarihte eşine az rastlanır bir arz şoku”
     Üyelerin büyük ilgi gösterdiği online toplantının açılış konuşmasını yapan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan, Corona Virüs (Covid-19) nedeniyle ortaya çıkan süreci yönetebilmek adına gerek özel gerek kamu sektöründen birçok konuşmacıyla online toplantılarda biraraya geldiklerini belirtti. Hastalığın insan sağlığı üzerindeki etkilerinin, yayılma hızı ve şiddetinin ulusal sağlık sistemleri üzerinde büyük bir baskı yarattığını vurgulayan Aslan; hastalığı, küresel ekonomide tarihte eşine az rastlanır bir arz şokunun takip ettiğini söyledi.

     Aslan, “Bu doğrultuda üretim, tedarik zinciri ve istihdam alanlarında ortaya çıkan mevcut etkilerin orta vadede daha da karmaşık hale gelerek küresel boyutta oldukça ciddi sosyo-ekonomik dalgalanmalara sebep olacağı öngörülmektedir. Hükümetlerin sosyal ve ekonomik hayattaki rolleri değerlendirildiğinde kamu sektöründe hız ve çevikliğin, halk sağlığı ve ekonomi üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu olağanüstü zamanlardan geçmekteyiz. Bu anlamda ülkemizde uygulamaya alınan destek paketlerini ve yasal düzenlemeleri takip etmek oldukça önemli ve kritik” dedi.

“Bütün işletmelerin teşviklerden yararlanması gerekir”
     Dünyanın ve Türkiye’nin büyük bir ekonomik krizden geçtiğini ifade eden İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak, bu süreçte istihdamı koruyabilmenin çok önemli olduğunu ifade etti. İstihdamı korumak için alınan tedbirlerin başında kısa çalışma ödeneğinin geldiğini vurgulayan Kabak, “Kısa çalışma ödeneğinde belirtilen çalışma saatleri dışında çalışılamayan sürenin ödenekleri İŞKUR tarafından karşılanıyor. Başvurular sistem üzerinden yapılıyor ve üç temel fazda gerçekleşiyor. Başvuruların yapılabilmesi için işverenin kısa ödeme ihtiyacını güçlendirecek bir iki neden göstermesi yeterli” diye konuştu

“İŞKUR olarak başarı hikayesi yazdık”
     Kısa çalışma ödeneklerine başvurular için 516 İŞKUR personelinin gece gündüz demeden çalıştığını hatırlatan Kabak, “23 Mart’tan itibaren 45 günlük süreçte resmen evin yolunu bulamadık. Bilişim sektörünü de kullanarak hızlı bir sürece imza atarak, kurum olarak başarı hikayesi yazdık diyebilirim” dedi.

“211 Bin işlem ile 450 milyon TL’lik ödeme”
     İzmir İŞKUR olarak 211 bin işlem ile 450 milyon TL’lik ödeme gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kadri Kabak, 1 veya 1.5 yıllık ödemeyi 1 – 1.5 ay içinde gerçekleştirmiş olduklarını belirtti. İstihdamın korunması gerektiğini ve bunun için çaba sarf ettiklerini belirten İŞKUR İzmir İl Müdürü, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kısa çalışma ödeneğinde tüm işletmeler çalışan sayısına bakmadan yararlanabiliyor. Sıkıntılı bir dönemden geçtiğimiz için başvuruların uygun görülmemesi imkansıza yakın. Bütün işletmelerin teşviklerden yararlanması gerekir. Geç yapılan başvuruları dahi 30 Haziran dolmadan, geriye dönük ödeme gerçekleştirerek mağdur etmemek amacındayız” dedi.


+ Benzer Haberler
» TCMB: Kredi kanalının sağlıklı işleyişi için gerekli tedbirler uygulanmaya devam edilecek
» İSO Türkiye İmalat PMI Mayısta 40,9’a yükseldi
» Büyükşehir Smyrna Edebiyat Yarışması düzenliyor
» Türkiye’nin ilk sanal fuarı Shoedex başladı
» İzmir’de asfalt atağı sürüyor
» Büyükşehir’in metropol dışındaki ilçelere yatırımı sürüyor
» Büyükşehir 154 bin 500 çocuğa süt dağıtıyor
» Gürer “İki Bakanlık arasındaki koordinasyon eksikliği yüzlerce genci işsiz bıraktı”
» ESBAŞ, kontrollü normalleşmeye hazır
» Suzan Sabancı Dinçer Amerikan Türk Cemiyeti Eş Başkanı oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni