• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Koronavirüse karşı araçlarda ozon gazı ile dezenfekte

09 Nisan 2020 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Koronavirüse karşı araçlarda ozon gazı ile dezenfekte

   ► Zafer Doğru, “Ozon gazı ile dezenfekte işlemi ortalama 40 dakika, uygulama maliyetimiz ise 99 lira” dedi

           SELDA AK     
     Koronavirüs (COVİD-19) salgının ülkemizde de görülmesinin ardından araç sahipleri oto yıkamacılara akın etti. Koronavirüsle mücadele kapsamında tedbir alan vatandaşlar, araçlarını dezenfekte ederek önlem almaya çalışıyor.
     Bornova’da faaliyet gösteren Serkan Akgöz Car Care firmasının sahibi Zafer Doğru, firmanın 2016 yılından bu  yana otomotiv sektöründe faaliyet gösterdiğini belirterek, ‘Türkiye’de toplam 15 şubemiz var. Araç yıkama, VIP yıkama, sterilizasyon işlemleri, pasta cila, detaylı temizlik gibi sektörde yapılması gereken tüm işlemlerde hizmet veriyoruz. Ülkemizin de salgından kaynaklı mevcut durumundan dolayı yaptığımız bizler de dezenfekte işlemlerinde farklılıklar uygulamaya başladık.

     Öncelikle aracın klima borularından ve havalandırma kısmından gelen bakteri ve mikropları kırmayı amaçlıyoruz. Bu uygulama ile özellikle kişide boğaz enfeksiyonlarına yol açan mikropları hem de aracı kullanan kişiden kalan mantar ve bakterilerden arındırarak dezenfekte ediyoruz. Bunu yaparken farklı sistemler uyguluyoruz. Bizim ilk dezenfekten yöntemimiz sıcak buhar yöntemiyle kimyasal temizlik uygulamak. Araç kimyasal dezenfekte işlemi ardından buharla dezenfekte ediliyor. Klima borularına ve klima panellerinize uyguladığımız işlemle oraya yerleşmiş mantarların yüzde 80-85’ini ortadan kaldırmış oluyoruz. Bu işlemin arkasından bakterilerden tamamen kurtulmak için ozon sterilizasyon yöntemiyle temizlik yapılması en kesin sonucu verir. Ayrıca ozon gazı ile araca sinmiş kötü kokularını yüzde 99 oranında arındırıyoruz. Bu uygulama ile klimadan ve polen filtresinden geçen bakterileri tamamen ortadan kaldırmış oluyoruz” dedi.

     Sadece kimyasal dezenfekte işleminin yeterli olmadığını vurgulayan Doğru, “Sadece kimyasal temizlik yaparsanız, havalandırmayı ya da camları açtığınız gibi yine bakteri ortamını yaratmış olursunuz. Ozon gazı sterilizasyonu ile bunun önüne geçmiş oluyoruz. Ozon gazı temizliği bakterileri yok eder ve kalıcılığı oldukça uzun sürer” diye konuştu.

Uygulama maliyeti 99 lira
     Dezenfekte işlemlerinin mevsim dönüşleri gibi zamanlarda yapılmasını öneren Zafer Doğru, “Yılda en az iki kez yapılması gerekiyor. Kronik rahatsızlığı olan kişiler ise bahar mevsimi başlangıcı ve bitiminde araçlarına kesinlikle ozon gazı temizliği yapılmalılar. Bu sterilizasyonun muhakkak yapılmasını öneriyoruz. Bu işlem ortalama 40 dakika sürüyor, uygulama maliyetimiz ise 99 lira. Bazı durumlarda araç için sadece ozon gazı temizliği yetmeyebiliyor. Araç çok kirli ise kimyasal temizlik yapılması gerekiyor. Önce araçta detaylı bir temizlik ardından ozon ile sterilizasyon yapılması gerekiyor. Bu işlem ise 1 iş günü sürüyor. Böyle bir uygulama maliyeti ise 450 lira” ifadelerini kullandı.   

“Sterilizasyon uygulamasında yüzde 50 artış var”
     Sadece ozon ile sterilizasyon yapmak için gelen araç sayısı günde 4,5 araç iken, salgın ile beraber günde 10’un üzerinde araç geliyor. Çok talep olduğu için artık randevu oluşturuyoruz. Çünkü işlem uzun sürüyor. Hastalığın Türkiye’de görülmesinden bu yana yoğun çalışıyoruz. Araçlara bakımdan ziyade özellikle sterilizasyon işlemlerimizde yüzde 50 oranında artış var. Ozon gazı temizliği evlere, işyerlerine, ofislere de yapılabilir. Firma olarak bu konuda da hizmet veriyoruz. Ortalama 50 metrekare alanda cihazın 40 dakika, bir saat aralığında çalışarak sterilizasyon yapması gerekiyor. Bu işlemde de araçlarda saatlik ücret olarak kullandığımız 99 liralık fiyat politikasını uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

“Fahiş fiyatlarla araç temizliği yapılıyor”
     Piyasaya göre fiyat politikalarının gayet düşük olduğunu dile getiren Doğru, “Piyasada bizimle aynı işi yapan kurumsal firmalar arasında ortalama böyle bir işlemin maliyeti 800 ile bin lira arasında değişiyor. Bazı firmalarda sadece temizlik işlemleri 550 liranın üzerindeyken, sterilizasyon işlemleri 150 ile 250 lira arasında değişebiliyor. Bazı butik firmalar ise ozon temizliğine 300-350 lira aralığında fahiş fiyat belirleyebiliyorlar. Biz bu salgından önceki uyguladığımız fiyat politikasını uyguluyoruz, hiç değiştirmedik. Bu işlerin ortalama fiyatı bellidir. Vatandaşlarımız dikkat etsin” diye konuştu.   

     Araç sahiplerine tavsiyede bulunan Doğru, “İşlemler yapılırken araç başında durmalarını öneriyorum. Eğer aracın çok fazla kişi tarafından kullanılma durumu varsa sterilizasyonları sıklıkla yapmalarını tavsiye ederim. Birçok firma bizim yaptığımız işlemleri uyguluyor. Fakat biz ozon gazıyla yaptığımız sterilizasyonda özellikle bünyemizde bulundurduğumuz başka firmalarda olmayan cihazlar ile yapıyoruz. Aracın içine koyarak uyguluyoruz. Eğer bu temizlik cihaz araç içine konulmadan yapılıyorsa, orada gerçek bir ozon gazı temizliği uygulanmamıştır” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!
» “Topraksız ve dikey tarımı yapay zekâ ile birleştirdik”
» “Haziran ayında konut satışları artmaya başlar”
» Normalleşme hal fiyatlarına da yansıdı
» Toplu ulaşımı kullanan sayısında düşüş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni