• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Koronayla Fintech sektörünün ayakları yere bastı”

04 Aralık 2020 Cuma 11:00
12
14
16
18

“Koronayla Fintech sektörünün ayakları yere bastı”

   ► Kar yapmayan işletme modelleri, zayıf olan Fintech şirketleri koronavirüs salgını ardından fiyakalarını biraz kaybetti diyen Manchester Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Ertürk, “Bunların en önemlisi de Bulut oldu. Kovid ile birlikte değeri yüzde 50 azaldı. O yüzden salgından sonra kazananlar ve kaybedenler var” diye konuştu.

           SELDA AK      
     Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) ve Özgencil Grup işbirliği ile düzenlenen Ege Ekonomik Forumu, üçüncü gününde “Finansal Teknoloji Endüstrisinin Geleceği” temalı oturumunu gerçekleştirdi. Oturumda, Fintech tabanlı yaklaşımlar ve ekonomik iyileşmeye katkısının yanı sıra bankacılığın gelecekteki değişimleri konuları ele alındı.
     Strategic Advisory Services Yönetici Ortağı ve Gazeteci Buse Biçer’in moderatörlüğündeki oturumda konuşan Manchester Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Ertürk, koronavirüs salgının Fintech sektörünün ayaklarının yere basmasına neden olduğunu söyledi. Ertürk, “Çünkü Fintech finansal teknoloji, teknolojik yenilikler getiren bir sektördü ve bunun arkasında denetleme kurullarının büyük desteği vardı. Özellikle bankacılık açısından. Aynı zamanda bir teknolojinin önemli olup olmadığına karar veren yatırımcı grubu var. Bunlar kovidden sonra zayıfladı. İşin sadece çok akıllı teknolojiler yapmak olmadığını aynı zamanda kara dönüştürecek şirketlerin olup olmadığını sorgulanmaya başlandı. Özellikle kar yapmayan işletme modelleri, zayıf olan Fintech şirketleri kovidden sonda fiyakalarını biraz kaybetti. Bunların en önemlisi de Bulut oldu. Kovid ile birlikte değeri yüzde 50 azaldı. O yüzden kovidden sonra kazananlar ve kaybedenler var” diye konuştu.

“Almanya’nın düştüğü tuzağa Çin düşmedi”
     Fintech dünyasında çok büyük iki gelişme gördüklerini aktaran Ertürk, “Almanya’nın en büyük şirketlerinden biri muhasebeleşmesinde yalan söylediği için iflas etti. O yüzden bunun iyi denetlenmediği işletme modellerinin iyi gözlenmediği konusunda önemli bir gelişme başladı. Güven konusu azaldı. İkinci büyük gelişme Çin’de görüldü. Çin, Fintech de dünyanın ileri bir ülkesi diyebiliriz. Bunun nedeni de Çin’in kendi bankacılık sisteminin, Çin’in kendi ekonomik sisteminin gelişmesiyle ilgili bir olay. Alibaba’nın yan kuruluşu olan alt grup dünyanın borsaya açılma durumu olacakken son anda hükümet yok dedi. Bunun pek çok nedeni var. Bankalarla rekabet etmek istiyorsanız bir mevduat toplama ağınız olmalı. Çünkü en karlı bankacılık finansal işlem mevduat toplayıp bunu krediye dönüştürmek. Bu çok zor. Almanya’nın düştüğü tuzağa Çin düşmedi. Fakat Çin’de Fitech’in gelişmesinin reel ekonomiye katkısı olmadığı gözüyle bakılarak denetleyiciler ve siyasetçiler girişimde bulundular. O yüzden ileriye doğru giderken artık Fintech’in reel ekonomiye, topluma nasıl bir katkısı olacağı önemli olacak. Ama İngiltere’deki yeni Fintech’lerden biri işletme modelleri iyi değerleri arttı. Büyük bankaların Facebook, Amazon gibi şirketler tarafından satın alınıp yutulma riski var. Bu da Fintech sektöründe önemli bir risk” dedi.

“Yaşanan kriz geçmiş 70 yılın sorunu”
     Dünya Sağlık Örgütü’nün Mart ayı itibariyle koronavirüs salgını nedeniyle pandemi ilan ettiğini anımsatan Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İstanbul Blokzincir Kadınları Derneği Kurucu Üyesi Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul, “Pandeminin ilanıyla birlikte geçmişten biriken kriz, pandeminin ilanıyla birlikte bizi yüz yüze getirdi. Sanki cam duvar vardı ve bir anlamda biz çarpmış olduk. Aslında beraberinde bir ekonomik kriz değil sosyolojik ve şuan içinde bulunduğumuz bir psikolojik kriz de var” dedi.
     Tüm ülkelerin merkez bankalarının bu krizi hafifletmek için dünyaya likidite bolluğu yaşattıklarını kaydeden Özkul, “Daha genişlemeye gidildi. Sınırsız krediler sunuldu. Mart, Nisan, Mayıs aylarında yapılan tedbirler yılsonuna düzelme umuduyla gerçekleştirildi. Birçok sektörü ilgilendiren maalesef yıkıcı sonuçlara düzelir ümidiyle geldik. Ama bugün baktığımızda maalesef virüsün şiddeti tüm dünyada arttı. IMF başkanının 15 ekim tarihinde yaptığı açıklama bu konuda önemli husus taşıyor. Kısacası dünya ekonomisini kurtarmak için yeni bir anlaşmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Dolayısıyla yaşanan kriz bugünün sorunu değil, geçmiş 70 yılın bir sorunu. Çünkü, bu parasal genişleme, sınırsız krediler tüketim odaklı bir ekonomi yarattı. Faiz odaklı bir ekonomi yarattı. Sonucunda da dünyanın ödeyemediği bir borç yüküyle karşı karşıya. Dolayısıyla bu sorunun çözümü her ülkenin kendi başının çaresine bakmasıyla gerçekten çözülecek bir sorun değil. Ülkeler kendi milli gelirin arttırarak bu soruna çözüm bulamayacaklar dolayısıyla tüm dünyanın gelirin artması için yeni yöntemler yeni modellerin bulunması gerekiyor. Ki bunun da çıkış noktasını IMF başkanı verdi” diye konuştu.

“Fintech’lerin çabası yeterli değil”
     Pandemiyle birlikte geçtiğimiz yeni dünya düzeninin yeni parası kripto para diyen Özkul, “Bunun da startı 2008 yılında verildi. 2008’de fintechlerin kurulmasıyla finansal hizmet vermeleriyle yeni düzene geçtik. Ancak mevcut düzende ekonominin düzelmesi için Fintech’lerin çabası yeterli değil. Öncelikle global ekonomik krizin çok daha büyük ölçekte uluslararası koordinasyonlarla çözülüyor olması ve yeni bir sistemin  oluşturuyor olması gerekir” ifadelerine yer verdi.

“Pandemiye en hazır sektörlerden biriyiz”
     Denizbank İnovasyon Komitesi Başkanı Gürhan Çam, Türk bankacılık sisteminin daha önce Avrupa’dan Amerika’dan oldukça önde bir bankacılık sisteminin olduğunu söyledi. Çam, “Türkiye’nin bu anlamda gurur duyduğu bir sektörüz biz. Pandemi öncesi genel durumumuz bu şekildeydi. Bankacılık sistemimiz paranın korunması paranın transfer edilmesi işlemlerinde teknoloji kullanımı anlamında dijitalleşme anlamında çok çok ilerideydi. Bunu tüm sektör için söylüyorum. Sektörel olarak pandemiye en hazır sektörlerden biriydik. Kaldı ki pandemi başladığında daha uzaktan çalışma kararı alınmadan daha bankalar 4-5 gün içerisinde uzaktan çalışma sistemine adapte olup geçtiler. Hatta bankadaki bilgisayarlar dahi evlere transfer edildi. O kadar hızlı bir sirkülasyonla bankacılık sistemi hiçbir sekteye uğramadan çalışmaya devam etti. Benim pandemiyle ilgili çalışma noktasında önemli değişiklik yarattığını düşünüyorum. Bizim çağrı merkezi çalışanlarımızın hepsi kendi evlerini iletişim merkezi ağına çevirdiler. 2 bin kişi pandemi bittikten sonra dahi genel merkeze dönmeyecekler. Bankacılık sektöründe çalışma prensibi anlamında en büyük değişikliklerden biri oldu. Bu bir kaç açıdan önemli dönüşüm yarattı.

“Nakit para daha da nakitsizleşiyor”
     Pandemiyle birlikte daha farklı bir dalganın geldiğini dile getiren Çam, “Bizim verdiğimiz hizmet tıpkı sağlık hizmeti gibi kesintiye uğramaması gereken bir hizmet. Finansal ihtiyaçlar, ödemeler kesinlikle kesintiye uğrayamıyor. Bugün hepimiz evlerimizdeyiz ama dışarıdan alışveriş yapmaya devam ediyoruz. Buradaki ödeme yöntemi ve nakit parayı kullanmıyoruz. Nakit para daha da nakitsizleşiyor. Bunun kesintiye de uğramaması gerekiyor. Türk bankacılık sistemi pandemi önce yaptığı yatırımlardan dolayı pandemiyi çok güçlü bir şekilde sırtladı” ifadelerini kullandı.
     Finoa, Co-CEO ve Kurucu Christopher May ise Fintech avantajlarından yararlanılması için siber güvenliğin önemini ele aldı.


+ Benzer Haberler
» Tüm rakamlarda gerileme var
» İletişimin devlerinden yerli iş birliği
» Kısa vadeli dış borç 134,6 milyar dolar
» Değerli Konut Vergi oranında artış
» KÇÖ için yeni başvurular 31 Ocak tarihine uzatıldı
» Gelir kaybı ve kira desteğine 2 milyondan fazla esnaf başvurdu
» TCMB’nin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 11,15 oldu
» TTO Başkanı Olgun, 2020’yi değerlendirdi
» Gürer: Sağlık Meslek Lisesi mezunları atama bekliyor
» Aylin Nazlıaka: Halkın iktidarına ulaşmaya az kaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
  Ticaret 13.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni