• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Koster gemilerine ‘hurda teşviği’ geliyor

28 Nisan 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

Koster gemilerine ‘hurda teşviği’ geliyor

   ► Milli Gemi Sicil veya Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı gemiler, 1000 GT ile 5000 GT ile arasındaki gemiler, ticari yük taşımacılığında kullanılan 20 yaş üzeri gemiler yararlanabilecek.

           SEDA GÖK      
     Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; Koster filosundaki ekonomik ömrünü tamamlayan gemileri çevre dostu, işletme ve bakım maliyetleri düşük rekabet gücü yüksek yeni inşa gemilerle yenilenmek üzere mali destek vermeye başlayacaklarını açıkladı.
     Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yük ve yolcu taşımacılığında deniz yollarının ağırlığını artırırken, Mavi Vatan’ın her karışında söz sahibi olmak için denizlerimizdeki emniyeti arttırmaya devam ediyor.  Bakanlık, Koster Filosu’ndaki ekonomik ömrünü tamamlayan gemilere “Hurda teşvik desteği” vereceğini bildirdi.

     Hurda teşvik desteğinden Milli Gemi Sicil veya Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı gemiler, 1000 GT ile 5000 GT ile arasındaki gemiler, ticari yük taşımacılığında kullanılan 20 yaş üzeri gemiler yararlanabilecek. Yeni geminin üretimindeki yerli katkı oranı en az yüzde 50 olurken; yeni gemi Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil tarihinden itibaren 5 yıl süreyle Türk bayrağı altında işletilecek.
     Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; hurdaya ayrılan Türk Bayraklı gemilerin yerlerine yeni gemi inşa edilmesinin teşvik edileceğini, işletme ve bakım maliyetleri düşük rekabet gücü yüksek yeni inşa gemilerle yenilenmek üzere mali destek vermeye başlayacaklarını açıkladı.

     Türkiye’nin deniz ticaret filosunun yenilenmesi, kabatojda ve uluslararası sularda deniz çevresine zararsız, etkin, güvenli, sürdürülebilir bir taşımacılığın oluşturulabilmesini desteklemek üzere; ticari yük taşımacılığında kullanılan gemilerden hurdaya ayrılanların yerine inşa edilecek yeni gemilere destek verileceğini bildiren Bakanlık, hurdaya teşvik desteğinden Milli Gemi Sicil veya Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı gemiler, 1000 GT ile 5000 GT ile arasındaki gemiler,  gemi cinsleri tanımlamaları listesinde yer alan sıvı dökme yük, katı dökme yük, konteyner, genel yük ve özel amaçlı gemiler sınıfındaki ticari yük taşımacılığında kullanılan 20 yaş ve üzeri gemilerin yararlanabileceğini bildirdi.

Yeni gemilerin üretimindeki yerli katkı oranı en az yüzde 50 olacak
     Gemilerin Teşvik Uygunluk Belgesi aldığı tarihten itibaren 3 yıl içerisinde tamamlanacağını belirten Bakanlık, yeni gemilerin üretimindeki yerli katkı oranının da en az yüzde 50 olacağını bildirdi. Ayrıca, Yeni gemilerin Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil tarihinden itibaren 5 yıl süreyle Türk bayrağı altında işletileceği ifade edildi.

Bakanlık, yeni gemilerin nasıl inşa edileceği ile ilgili şartları ise şöyle paylaştı:
     - Yeni inşa edilecek geminin, 1.000 GT veya üzerinde ve sıvı dökme yük, katı dökme yük, konteyner, genel yük veya özel amaçlı gemiler sınıfındaki ticari yük taşımacılığında kullanılan gemi cinslerinden olacak.
     - Teşvik Uygunluk Belgesi düzenlendiği tarihten itibaren en geç 3 yıl içerisinde yapımı tamamlanarak Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline yararlanıcı tarafından tescil ettirilecek.
     - Yeni inşa edilen geminin Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline kaydını müteakip en az beş yıl süresince; yayımlanan Gemiler İçin Yetkilendirilmiş Kuruluşlar Yönetmeliği uyarınca yetkilendirilmiş bir kuruluş tarafından düzenlenen klas sertifikalarına sahip olması gerekecek.
     - Yeni geminin Türkiye’de inşa edilmesi ve inşasındaki yerli katkı oranının işçilik dahil en az yüzde 50 olması gerekecek.
     - Teşvik kapsamında yeni inşa edilen gemi Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil tarihinden itibaren en az 5 yıl süre ile Türk Bayrağı altında işletilip, bu süre içerisinde siciline, satılamaz, devredilemez, başka bayrak altında faaliyet için kiralanamaz şerhi konulacak.


+ Benzer Haberler
» Esnafa 4 milyar 622 milyon lira hibe
» Vak’a test oranı %5’in altına düştü
» Elektrikte yeni dönem başlıyor
» Genç nüfusun yüzde 51’i hizmet sektöründe yer alıyor
» Nisan ayında bütçe açığı 16,9 milyar TL
» İş makinalari sektörü, global krizi firsata çevirecek
» Eximbank’tan ihracatçıya 11,2 milyar dolar
» Özel sektör yurt dışı kredi borcu azaldı
» Tarım-ÜFE’de yıllık yüzde 21,77 yükseliş
» Ücretli çalışan sayısı yüzde 7,5 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.05.2021
  Ticaret 17.05.2021
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni