• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Köylüler ihracatçı oldu gençlerin göçü önlendi

14 Mayıs 2018 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

Köylüler ihracatçı oldu gençlerin göçü önlendi

           HABER MERKEZİ     
     Philip Morris/Sabancı ve iş ortaklarının, Adıyaman ve Hatay’da 9 yıl önce hayata geçirdiği “Tütün Tarımı ve Kalkınma Projesi” sayesinde köylüler ihracatçı olurken, gençlerin göçü önlendi. Philip Morris/Sabancı Kurumsal İlişkiler Direktörü Hayal Güneyman, projenin geldiği noktanın memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Çiftçimizi dün olduğu gibi bugün de desteklemeye devam edeceğiz” dedi.
     2000’li yılların başında destekleme alımlarının sonlandırılmasıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ciddi seviyede azalan tütün üretimini ve buna bağlı olarak bölgenin refah seviyesini yeniden artırmanın yanı sıra iyi tarım uygulamalarını bölgede daha da yaygınlaştırarak kaliteli tütün üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan “Tütün Tarımı ve Kalkınma Projesi”, 9’uncu yılında bölgede katma değer yaratmaya devam ediyor.

     14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla projenin geldiği noktayı değerlendiren Philip Morris/Sabancı Kurumsal İlişkiler Direktörü Hayal Güneyman, Türkiye’ye yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat geliri sağlayan ve 64 bini aşkın çiftçinin geçim kaynağını oluşturan tütünün temel bir tarım ürünü olduğunu belirterek, şunları söyledi:
     “Türkiye, oryantal tütün üretimi ve ihracatında dünya lideri konumundadır. Philip Morris/Sabancı olarak bu liderliği pekiştirecek projeleri hayata geçiriyoruz. 9’uncu yılına girdiğimiz “Tütün Tarımı ve Kalkınma Projesi” aracılığıyla binlerce çiftçinin hayatına dokunduk. Adıyaman’da 140, Hatay’da 32 olmak üzere 172 köyümüz ihracatçı oldu. 4 bin çiftçiden tütün alımının yanı sıra bölgedeki tütün üretimine ilişkin yaptığımız faaliyetler için yaklaşık 4,5 milyon dolar yatırım yaptık. 2010-2015 dönemi boyunca yaptığımız tütün alımlarıyla bölge ekonomisine yaklaşık 235 milyon TL’lik katkı sağladık. Önümüzdeki dönemde bu katkının daha da artacağına inancımız tam.”

Ülke ekonomisine katkıya devam
     Proje sayesinde özellikle gençlerin göçünün engellendiğine dikkat çeken Güneyman, şöyle devam etti: “Projenin ekonomik ve toplumsal etkilerini ölçen Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) analizi, projeyle birlikte bölgede tütün üretimi, hane geliri ve istihdamın arttığını, genelde göçün azaldığını ama özellikle gençlerin göçünün önlendiğini ortaya koydu. Bu faydanın yanı sıra, proje kapsamında çiftçilerimize doğru ve zamanında gübre kullanımı, zararlılarla mücadele, ilaçlama, sera altında tütün kurutma, tütün dizim makinesi kullanımı ve tütün dikiminin makineyle yapılması konusunda hem teknik destek hem eğitim desteği verdik. BETAM analizi, iyi tarım uygulamalarımızın da üreticiler tarafından benimsendiğini tespit etti. Philip Morris/Sabancı olarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaya ve çiftçimizi desteklemeye devam edeceğiz.”

 


+ Benzer Haberler
» İzmir Büyükşehir Belediyesi, tasarruf tedbirleri uygulayacak
» Kadifekale’de “yeşil seferberlik”
» Henkel üçüncü çeyrekte iyi bir ilerleme gösterdi
» Soyoung Yoon Karşıyakalı sanatseverler ile buluştu
» Gümüldür’de dev projede sona gelindi
» Erikli lezzeti şimdi cam şişesinde
» Şimdi beyaz eşya almanın tam zamanı
» Karabağlar’da çocuk istismarını ve ihmalini önleme çalıştayı
» Gaziemir Belediyesi’nden Unicef’e destek: Go Blue
» Konaklı çocuklara çifte armağan


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.11.2018
  Ticaret 20.11.2018
  Ticaret 19.11.2018
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni