• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kozmetikte taksit imkanı geri getirilmeli”

28 Aralık 2020 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

Pura, kozmetik mevzuatının AB ile uyumlu hale getirilmesini talep etti.
“Kozmetikte taksit imkanı geri getirilmeli”

   ► Kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde yüzde 25, temizlik ürünlerinde yüzde 20 ve hijyenik kağıt ürünlerinde ise yüzde 15 oranında sektörel büyüme beklediklerini belirten KTSD Başkanı Ahmet Pura, “Toplam sektörel ciro 40 milyar TL’ye ulaşacak” dedi.

           SELDA AK      
     Kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde yüzde 25, temizlik ürünlerinde yüzde 20 ve hijyenik kağıt ürünlerinde ise yüzde 15 oranında bir sektörel büyüme beklediklerini açıklayan Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayiciler Derneği (KTSD) Başkanı Ahmet Pura, “Böylece toplam sektörel ciromuz 40 milyar Türk Lirası’na ulaşacaktır” dedi.  Pura, kozmetikte taksit uygulamasını başlatılmasını istedi.
     Rekabette haksızlık yaratan unsurların giderilmesi gerektiğini vurgulayan Pura, “Mevzuatımız Avrupa Birliği (AB) mevzuatı ile uyumlu hale getirilmeli” dedi.

“Mevzuat, AB ile uyumlu olarak güncellenmeli”
     Mevzuat gereği sadece denetimlerde ibraz edilmesi gereken ithal ürünlere ait bazı belgelerin bildirim aşamasında kamuya açık sisteme yüklenmesine yönelik Pura, “Yüklenmediği zaman ürün bildirimlerinin eksik olarak değerlendirilmesi yerli üreticiler ile ithalat yapan firmalar arasında rekabette haksızlık yaratan unsurların başında gelmektedir. Önerimiz, kanun ve yönetmeliklerde yer almayan uygulama, duyuru, kılavuz ve genelgeler ile mevzuatta yer almayan kural ve düzenlemeler ile yapılmamalı, dayanağı AB mevzuatı olan kanun/yönetmelik prensipleri ile uyumlu düzenlenmeler benimsenmeli ve uygulanmalıdır” diye konuştu.

“Ciromuz 40 milyar TL’ye ulaşacak”
     Pura, “2020 yılı sonu itibari ile mevcut göstergelere göre bakıldığında geçen yıla göre Türk Lirası bazında bir karşılaştırma yapılırsa kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde yüzde 25, temizlik ürünlerinde yüzde 20 ve hijyenik kağıt ürünlerinde ise yüzde 15 oranında bir sektörel büyüme bekliyoruz. Böylece toplam sektörel ciromuz 40 milyar Türk Lirası’na ulaşacaktır” ifadelerine yer verdi.
     İhracat bağlamında ise bu üç kategori toplamında yüzde 8 oranında bir artış beklediklerini ifade eden Pura, toplam sektörel cironun 2.4 milyar dolara ulaşacağını söyledi.
 
“Maksimum 3-4 taksit yapılmalı”
     Sektörün yaşadığı ve karar vericiler tarafından ivedilikle çözüme kavuşturulması gereken birkaç temel sıkıntısı bulunduğunu dile getiren Pura, “Lüks tüketimden ziyade artık birer ihtiyaç malzemesi haline gelmiş günlük kullanımın vazgeçilmezlerinden olan tıraş köpüğü, deodorant vb. ürünlerde Özel Tüketim Vergisi (IV) sayılı liste uyarınca ÖTV uygulanması durumu devam ediyor. 27 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” ile kozmetikte taksit imkanı kaldırılmıştır. Diğer pek çok sektörde bu taksit esnekliği imkanı sağlanmışken zaruri günlük tüketim kalemleri haline gelen bu ürünlerin kapsam dahilinden çıkarılmasını istiyoruz. Bu yasak kaldırılarak ya da en azından belirli bir tutarın üzerindeki ürünler için (bilgisayar ve cep telefonlarında olduğu gibi) maksimum 3-4 taksit yapılabilecek şekilde tekrardan bu imkanının geri getirilmesini talep etmekteyiz” şeklinde konuştu.

Sektörde yaşanan zorluklar
     Halk sağlığını ilgilendiren dezenfekten ürünlerinin yanı sıra haşere, fare ve akarlar gibi zararlıları yok etmek amacıyla kullanılan biyosidal ürünlere ilişkin konuşan Pura, “Bu ürünlerin ruhsatlandırma sürecinde kurumla irtibata geçmede zorluklar yaşanıyor. İlgili ürün gruplarının dahil olduğu mevzuatta belirsiz pek çok durumun olması ve yoruma açık olarak yürütülmesi, süreçlerin şeffaf ve açık olmaması nedeniyle firmaların ruhsat başvurusu, dosya değerlendirme ve eksiklik süreçlerinde çok ciddi aksaklıklar, gecikmeler yaşandığını görmekteyiz. Mevzuatın AB ile uyumlu olarak güncellenmesi, ruhsatlandırma süreçlerinin şeffaf, adil, öngörülebilir olarak düzenlenerek sektöre duyurulması ve kurum ile iletişim olanaklarının genişletilmesini talep etmekteyiz” diye konuştu.

“Lansman öncesi paylaşım sorun teşkil ediyor”
     Lansman öncesi ambalaj görselleri gibi bilgilerin paylaşılmasının rekabet açısından sorun teşkil ettiğini vurgulayan Pura, “Ürün Takip Sistemi Bilgi Bankası üzerinde ürünler için ilgili bakanlığa yapılan başvuru ve ön-inceleme aşamalarında bildirim süreçlerine dair durumların ve bildirimi yapılmış ancak henüz piyasaya arz edilmemiş ürünlerin lansman öncesi ambalaj görselleri de dahil pek çok bilgilerinin kamuya açık olarak paylaşılması bilgilerin gizliliği ve rekabet açısından sorun teşkil etmektedir” dedi.

“Sahte ve taklit ürün ticareti sürüyor”
     Pandemi sürecinde önem arz eden bir ürün grubu olan alkol bazlı dezenfektan ürünleri örneğini paylaşan Pura, “Artık herkesçe bilinen, sektörün tümünü ve kamu sağlığını tehdit eden taklit ve sahte ürün konusu oldukça önemli bir başka konumuzdur. Kimi yasal boşluklar ve denetim sürecindeki yetersizlikler nedeniyle, sahte veya taklit ürünlerin ticareti sürmektedir. Taklit ve sahte ürünler konusunda ciddi bir savaş planı yapılması konusunda bürokrasiden desteğin çok önemli olduğu aşikardır. Biz, bu ve benzeri sorunların karar vericiler ve sektör arasında giderek güçlenen bir diyalog sürecinde ortadan kaldırılarak halk sağlığı ve sektörün teminat altına alınacağına inanıyoruz” ifadelerine kullandı.


+ Benzer Haberler
» “Konteyner kıtlığı ihracatçı için ciddi bir sorun”
» Bakkalların veresiye defteri kabardı
» Eğitimciler önce ‘sağlık’ diyor
» Turizmciler 2021’den umutlu
» Patates üreticisi alternatif pazarlama istiyor
» Dokak: 81 il düğün tarihi bekliyor
» Yağmur suyu hasadıyla kentler geleceğine yön veriyor
» İzmir Limanı’nda planlı yatırımlar hız kesmiyor
» Gelinlikçiler hükümetten düğün tarihi bekliyor
» “Turistleri ‘işaret dili’ ile ağırlayacağız”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni