• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kripto para madenciliğinde yeni dönem

10 Haziran 2021 Perşembe 10:00
12
14
16
18

Kripto para madenciliğinde yeni dönem

           HABER MERKEZİ      
     Temelleri 2017’de atılan blok zinciri projesi Chia Coin, kripto para piyasasında ezberleri bozmaya hazır. Kripto para madenciliğinin giderek popülerleşmesiyle birlikte madencilik için harcanan enerji tüketimi ve karbon emisyonu tüm dünyanın endişeleneceği bir seviyeye çıktı. Alternatif kripto para üretim tekniklerine olan ihtiyaç kaçınılmaz hale gelirken, Chia Coin, yüksek işlem gücü yerine, kullanıcının sabit sürücülerinde o an kullanılmayan boş disk alanını kullanmasıyla, dikkatleri üzerine çekti.
     İncehesap.com olarak, Chia madenciliğinden kaynaklı yaşanabilecek tüm stok krizlerine karşı önlemlerini aldıklarını belirten İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen; yakın bir zamanda, Chia ürünleri adında yeni bir kategori açarak bu ürünleri ziyaretçilerine sunacaklarını belirtti.
     Kripto para madenciliğinin giderek popülerleşmesi, bu iş için harcanan enerji tüketimi ve karbon emisyonunu tüm dünyanın endişeleneceği bir seviyeye çıkardı. Farklı üretim tekniklerine olan ihtiyacı gözler önüne seren bu aşırı enerji tüketimi, tüm dikkatlerin farklı bir üretim tekniğine sahip olan Chia Coin’e çevrilmesine neden oldu.

Blockchain madenciliğinde, ezberler bozuluyor
     Yüksek işlem gücü yerine, kullanıcının sabit sürücülerinde o an kullanılmayan boş disk alanını kullanan Chia Coin, enerji verimliliği yönünden rakiplerinden farklılaşıyor. Chia Coin,  bilgisayarda atıl durumda olan disk alanını kullanarak, blockchain madenciliğinde ezberleri bozuyor.
     Bitcoin ve benzer mantıkla işleyen kripto para madenciliği için, yüksek işlem gücü sunan ekran kartlar kullanılırken, Chia Network madenciliği için anlık veri okuma hızı yüksek olan hard disk ve SSD ürünleri kullanılmakta. Chia Coin bu özelliğiyle akıllara ekran kartı kategorisinde geçtiğimiz dönemde yaşanan stok krizini getiriyor. Bilindiği gibi, kripto para üretiminde kullanan yeni ve yüksek işlem gücüne sahip ekran kartı stokları, geçtiğimiz dönemde kısa sürede erimişti.

İlk tercih SSD ürünleri olacak
     Chia madenciliği, temelde atıl durumda kalan depolama ünitelerini kullandığı için, yüksek kapasiteye sahip ve anlık okuma/yazma hızları yüksek olan SSD’lerin ilk tercih olacağı öngörülüyor. SSD ürünleri, HDD’ler ile kıyaslandığında oldukça yüksek seviyede, anlık okuma ve yazma hızlarıyla öne çıkıyor.

Stok krizi için önlemler başladı
     İncehesap olarak, Chia madenciliğinden kaynaklı olarak yaşanabilecek tüm stok krizlerine karşı önlemleri aldıklarını belirten İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, “Chia Network, SSD’lere ve klasik depolama çözümü olan hard disklere kıyasla bir saniyede çok daha fazla veri okuyabildiği/yazabildiği için, Chia Network madenciliğine hazırlanan kişilerin öncelikli tercihi olacaktır. Ekran kartlarında yaşanan stok krizinden gerekli dersleri çıkaran veri depolama ürünleri üreticileri, Chia Network ile birlikte yaşanması muhtemel olan SSD, HDD stok krizi için önlemlerini şimdiden almaya başladı” dedi.
     Tüm önlemlere rağmen 2020 sonunda yaşanan kripto para madenciliği çılgınlığının bir benzeri yaşanacak olursa, bu önlemlerin pazarın çalkalanmasının önüne geçemeyeceğine de değinen Erzen, “Bu cihazların üretimi için de çip ve yarı iletken üretiminin artarak devam etmesi gerekiyor. Bu ürünlerin arzında rol alan zincirlerden herhangi birisinde yaşanan kriz, tüm sektöre yansıyabilir” diyor.

“Son tüketicileri stok savaşlarının dışında tutmayı amaçlıyoruz”
     Chia madenciliğinden kaynaklı olarak yaşanabilecek tüm stok krizlerine karşı önlemlerini aldığını belirten Erzen, “Biz de bu önlemler kapsamında, Chia madenciliğine uygun olan veri depolama ürünlerinin siparişlerine öncelik verdik. Yakın zamanda, Chia Ürünleri adında yeni bir kategori açarak bu ürünleri ziyaretçilerimize sunacağız. Bu stratejik hamlemizle, tıpkı Uzak Doğu’da Chia farming işiyle uğraşan büyük oyunculara doğrudan ürün ulaştırmayı planlayan üreticiler gibi hareket etmeyi ve son tüketicileri stok savaşlarının dışında tutmayı amaçlıyoruz” dedi.
     Son on yıla damgasını vurmuş blockchain teknolojisi ve kripto para birimlerinin, önümüzdeki dönemde de hayatımızda olmaya devam edeceğini söyleyen Erzen, sözlerine şöyle devam ediyor: “Siz bu satırları okurken dahi, proje aşamasında olan ve dijital dünyaya yön verecek yeni blockchain teknolojileri geliştiriliyor. Ancak, toplumun büyük bir kesimi bu teknolojilerden ve bu teknolojilerin sağlamayı vadettiği potansiyel teknolojik gelişmelerden ziyade, anlık fiyat hareketlerine odaklanıyor. Bunları yalnızca bir para birimi olarak ele alıyor. Bu teknolojilere bakış açımız, anlık fiyat hareketlerinden bağımsız bir noktaya ulaştığında, blockchain teknolojisinin hayatlarımıza daha fazla katkı sağlamaya başladığını göreceğiz. O günlere, bir an önce ulaşmamızı temenni ediyorum.”


+ Benzer Haberler
» Rakamlar stabil bir görünüm arzediyor
» Müsilaj balıkçılık sektörünü vurdu
» “Türkiye’yi enerji teknolojilerinde merkez yapacağız”
» 5G teknolojisinde yerli ve milli ürünler geliştirilecek
» Europap Tezol Kâğıt halka arz için ilk adımı attı
» PttAVM.com’dan tarım tedbirlerine karşı tam destek
» Efesli Bebelere bez ve mama desteği
» Yapı Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı
» Maden çalışanları için İSG eğitiminin ilki İzmir’de gerçekleşti
» Tekstil Mühendisliğini tercih eden iki kere kazanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.06.2021
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni