• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kriz, güvenliği ‘icralık’ etti

25 Haziran 2019 Salı 16:00
12
14
16
18

Kriz, güvenliği ‘icralık’ etti

   ► Güvenlik sektöründe ciddi ödeme sıkıntısı yaşandığını belirten Securitas Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, “Firmalarda hiç görmediğimiz kadar icra takibi gördük” dedi.
     Hem üretim hem hizmet sektörüne hizmet veren özel güvenlik hizmetleri pazarında sıkıntılı günler yaşanıyor. Ekonominin nabzı konumundaki güvenlik sektöründe son dönemde en büyük sorun ödeme güçlüğü...
     Securitas Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, “Müşterilerimiz bizim verdiğimiz hizmetten kolay vazgeçemiyorlar ama ödemelerde zorlanıyorlar. Daha fazla risk alalım diyorlar. Bu dönemde firmalarda hiç görmediğimiz kadar icra takibi gördük. 2008-2009 dönemi böyle değildi. Ekonomik daralma 2020’yi de içine alacak gibi görünüyor. Bu süreçte güçlü olanlar ayakta kalacak. Filizlenmeye çalışan firmalar için ise sıkıntılı olacak. Sadece biz firma olarak şu ana kadar 40’a kadar icra takibi başlattık. Genelde bu firmalar orta ölçekli. İcra takiplerine sektörel olarak baktığımızda hizmet sektörü ağırlıkta” diye konuştu. 

Müşteriler survivor modunda
     Firmaların ödeme sıkıntılarına değinen Kösereisoğlu, müşterilerdeki yaklaşımları “Kusura bakma yaşamak zorundayım, seni düşünemeyeceğim diyebiliyor. Bu şekilde de müşteri kaybımız var. Taşımayacağımızı gördüğümüz yerlerde oyundan çekiliyoruz” diye konuştu.

Finansman faize gitti
     Finansmanın faize gittiğine vurgu yapan Kösereisoğlu, “O yüzden faizlerin düşmesi gerekli, şirketler bankaya ödeme yapmaktan vergi ödeyemedi. Paradan para kazanmamak lazım,  öyle olunca üretim duruyor” dedi.
     Bu durumun devlet için de büyük bir vergi kaybı olduğuna dikkat çeken Kösereisoğlu, “Faizlerin yükselmesi devletin vergi gelirlerinde düşmeye neden oluyor. Devlete vergiden önce bankalara faizleri ödüyorsunuz. Herkesin parası faizlere gitti. Bu yıl herkes finansmana çalıştı. Vergiye verecek para kalmadı ki…” dedi.
     Bu sene firma olarak aynı seviyede kalmayı başarı olarak gördüklerini anlatan Kösereisoğlu, “Bu yıl büyüme değil mevcudu korumak hedefimiz. Müşteri seçiminde dikkatli davranıyoruz” dedi.

Güvenlikçiye on-line takip ile kağıt ve iş gücü tasarrufu
     Güvenlik sektöründeki bildirim konusuna da değinen Kösereisoğlu, bu konuda şu bilgileri verdi:
     “Sektör olarak bildirim konumuz var. Aşırı düzenleme mevcut. Bir güvenlik görevlisini bir yerde görevlendirdiğiniz zaman 15 gün içinde bunu bildiriyorsunuz, yerini değiştirdiğiniz de yine bildirmeniz gerekiyor. Bu işler kağıt ile yapılıyor. Yüzbinlerce güvenlik görevlisini 10 ya da 20 hareketi olması, milyonlarca hareket demek, milyonlarca kâğıt demek. Bunun sisteme bağlanması gerekiyordu. Altı ay denemesi vardı ve şu an devreye girdi. Otomasyon sistemi girmesi,  hem kâğıt hem de iş gücü tasarrufu sağladı. Veriler sisteme girilecek.”

‘Günün kahramanı’...
     26 Haziran Özel Güvenlik Günü nedeniyle de değerlendirmelerde bulunan Kösereisoğlu, “Onlar Türkiye’nin gizli kahramanları… Güvenlik görevlisinin varlığı insanlara huzur veriyor, mahallede bekçi düdüğü duymak gibi... Securitas her yıl düzenli olarak, fark yaratan, mal ve can kaybını önleyen çalışanlarını “Günün Kahramanları” olarak adlandırıyor ve onlara ödüller veriyor. Bu yıl da 47 çalışan ödüllerini aldı.
     Gece gündüz, yaz kış, bayram haftasonu demeden çalışan ve varlıklarıyla topluma huzur veren özel güvenlik çalışanlarına bu ödül aracılığıyla teşekkür etmek, yaptıkları işin önemini topluma hatırlatmak en büyük arzumuz. Yaptıkları işlerle fark yaratan, can ve mal kaybının önüne geçen bu yılın gizli kahramanları arasında Şerife Ernez, Behçet Başça, Yusuf İlhan, Sedanur Eroğlu,  Talip Söner, Kemal Arslan var” dedi.


+ Benzer Haberler
» Eylül’de turist sayısı yüzde 17,18 arttı
» “Kalbinizde saklayıp büyüttüğünüz bir gurur”
» “Balkabağı özlü sabun ile bir ilke imza attık”
» Hayalet ağlar deniz canlılarını sessizce öldürüyor
» ‘Attilâ İlhan vapuru’ hep hüzün dolu
» “On katlı binanın yanı acil toplanma alanı değil”
» Haşhaş ekim alanları genişliyor
» İZTO, İzmir’i inovasyon ve girişimcilikte iki merkez ile aydınlatacak
» “İdam çözüm değil”
» Zivzik nar rekoltesi artışına yol engeli


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni