• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Krizden daha güçlü çıkmak için reçete; Katma değer

13 Ocak 2021 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

Krizden daha güçlü çıkmak için reçete; Katma değer

   ► Kaslowski: Dördüncü sanayi devrimi şirketlerin hayatta kalma ve rekabet güvenliklerini daha önce görülmemiş hızda değiştirdi

           DUYGU GÖKSU      
     TÜSİAD Sanayi Politikaları Yuvarlak Masası bünyesinde, 2017 yılından bu yana farklı temalarla düzenlenen Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri’nin onuncu etkinliği gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “Daha güçlü bir Türkiye için; katma değerli üretimi ve nitelikli işleri artıracak yatırımları, toparlama sürecinin omurgası olarak konumlandırmamız gerekiyor” dedi.
     Kovid19 krizi dijital dönüşümün hızlandırılması öneminin bir kez daha kanıtladığını ifade eden Simone Kaslowski, “Uzaktan çalışma ve daha çevik üretim için dijital teknolojilere ihtiyacın arttığı bu dönemde, bu teknolojilerin yerelde üretilme yetkinliği daha da önem kazandı. Veri başta olmak üzere dijital hizmetlerin ve pazarların sağlıklı kurallarla işletilmesi, öngörülebilirliğin sağlanması ve büyük sanayi şirketlerin yanı sıra KOBİ’lerin farklı ölçeklerdeki teknoloji tedarikçilerini, akademiyi ve tüm paydaşları içine alan ekosistemin yaratılması kritik önemdedir. Dördüncü sanayi devrimi şirketlerin hayatta kalma ve rekabet güvenliklerini daha önce görülmemiş hızda değiştirdi” diye konuştu.

“Rekabet öncesi işbirlikleri gelişim aşamasında”
     Sürdürülebilir bir inovasyon ekosistemiyle Türkiye’nin küresel rekabetine katkı sağlanacağına vurgu yapan Kaslowski, “Geçmiş yıllarda şirketlerin başarısı rekabet içinde oldukları şirketlerin önünde olmakla tariflenirken, günümüzde şirketler ekosistemin farklı aktörleri ile işbirliği içinde olmanın yarattığı kazan kazan durumunun farkında. Özellikle azalan ürün yaşam döngüleri, artan Ar-Ge yatırımlarının ihtiyacı teknolojilerin hızla değişimi ve sürdürülebilirlik unsurları yönetsel kararları değiştiriyor. Şirketleri daha dirençli bir iş modeli hedefiyle işbirliği yapmaya yönlendiriyor. Küresel ölçekte örnekleri giderek artan rekabet öncesi işbirlikleri modeli ülkemizde henüz gelişme aşamasında. Bunun için hem şirketlerimizin birlikte çalışma kültürlerinin gelişmesi hem de kamu politikalarının bu işbirliklerini destekleyici şekilde düzenlenmesi büyük önem arz ediyor. Şirketlerin birlikte üretmelerini cesaretlendirecek politikalar ülkemizin yaratacağı katma değerin artmasını da mümkün kılacak. Şirketler sahip olduğu bilgi ve yetkinliği paylaşırken hem kaynak ve zaman tasarrufu sağlayacak hem de daha odaklı ucuz ve hızlı üretim ve hizmet süreçleri tecrübe edecekler. Artan rekabet öncesi işbirliği uygulamalarıyla sürdürülebilir bir inovasyon ekosistemiyle ülkemizin küresel rekabetine katkı sağlanmış olur” ifadelerini kullandı.

“10 yıllık dijital dönüşüm 1 yılda gerçekleşti”
     Salgının dijital dönüşüm ve özyeterlilik kavramlarını ortaya çıkardığına dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır şöyle konuştu: “Dijital dönüşüm belki 10 yılda geleceği noktaya 1 yılda erişti. E-ticaret, e-devlet uygulamaları, uzaktan çalışma, uzaktan eğitim ve uzaktan sağlık uygulamaları hızla gelişti. Biz Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi çerçevesinde her iki kavramı da adresleyen pek çok projeyi de hayata geçirdik. Milli teknoloji hamlesi bir yandan kritik teknoloji ihtiyaçlarını kendi imkanlarıyla karşılayabilen bir Türkiye iddiası bir yandan da dijital dönüşüm gibi gelişim ve yüksek teknoloji alanlarında hızla yol alan ve teknoloji çözümlerini yerli ve milli olarak geliştiren, dünyaya rekabetçi şekilde sunan bir ülke olma yolculuğu. Bugünün konusu rekabet öncesi işbirliği; Türkiye’nin bu alanlarda sıçrama sağlaması için rekabet öncesi işbirliği politikalarının güçlendirilmesi olmazsa olmaz diye düşünüyoruz.”
     TÜSİAD Yeni Nesil Sanayi Çalışma Grubu Başkanı Oğuzhan Öztürk’ün moderasyonundaki panelde TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Arçelik Üretim ve Teknoloji Birimi Genel Müdür Yardımcısı Nihat Bayız ve MÜSİAD İNNOVA-Dijital Dönüşüm Komitesi Başkanı Fahrettin Oylum konuşmacı olarak yer aldı.


+ Benzer Haberler
» Shenzhen’deki ultra fütürist kule 300 bin kişiye ev sahipliği yapacak
» Bergama UNESCO çalışmaları için anket yapıldı
» CHP Konak İlçe Gençlik Kolları yeni bir sosyal projeye daha imza attı
» İBB Satınalma Dairesi Başkanlığı kırtasiye malzemesi satın alacak
» Minik öğrencilerden Egeli sağlık çalışanlarına mektup
» Gönüllü Yaşam Sevinci Birimi katkılarınızı bekliyor
» Bayraklı yaya köprüsüne uluslararası tasarım ödülü
» Selçuk Belediyesi süt ürünleri satın alacak
» Yeni vak’a sayısında ciddi artış
» Dijitalleşme kalkınmanın lokomotifi olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2021
  Ticaret 26.01.2021
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni