• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kültürel zenginlikleri su altına taşıma potansiyelindeyiz”

24 Temmuz 2021 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Dalış Eğitmeni Saraçoğlu, sportif dalış aktivitelerinin Ege ve Akdeniz kıyılarında yoğun olduğunu dile getirdi:
Kültürel zenginlikleri su altına
taşıma potansiyelindeyiz


   ► Covid-19 salgını öncesi Kuşadası’na tahmini 25 bin-30 bin dalıcı geldiğini vurgulayan Saraçoğlu, “Aileleri ile beraber bu sayı 100 bin civarını buluyor. Umarım ilerleyen senelerde virüs salgınından kurtulacağız, yurtdışı uçuşlar açılınca eskiden olduğu gibi hem yerli hem yabancı misafirlerimize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi tarafından yayınlanan ‘Denizden Merhaba’ dergisinin 30’uncu sayısında Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) CMAS Dalış Eğitmeni Tağmaç Saraçoğlu, su altı dalış aktiviteleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sportif dalış aktivitelerinin Ege ve Akdeniz kıyılarında yoğun ve Türkiye turizminde önemli yere sahip olduğunu ifade eden Saraçoğlu, “Ülkemiz doğal sualtı güzellikleri ve biyolojik çeşitliliğin yanı sıra, tarihi ve kültürel zenginliklerini yapay bir resif olarak su altına taşıma potansiyeline sahiptir” dedi.  

“Yapay resif uygulamalarıyla meraklılara yeni alanlar yaratılıyor”
     Sportif dalış aktivitelerinin Ege ve Akdeniz kıyılarında yoğun olduğunu belirten Saraçoğlu, “Sportif dalış aktiviteleri Türkiye turizminde önemli yere sahip. Ülkemiz doğal sualtı güzellikleri ve biyolojik çeşitliliğin yanı sıra, tarihi ve kültürel zenginliklerini yapay bir resif olarak su altına taşıma potansiyeline sahiptir. 2006’dan beri yapay resif uygulamaları ile dalış meraklıları için yeni alanlar yaratıldı. Boeing Air-bus A-300 tipi uçak Haziran 2016’da Kuşadası ilçesinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu, Denizcilik Dairesi Başkanı Barış Tarım’ın desteğiyle batırıldı. ‘Neopolis’ isimli uçak batığı dalış sahasında balık türlerinin çeşitliliği, dalgıçların profili, görüşleri ve ekonomik değerlendirmeler yapıldı. Sualtı görsel sayım sonuçları, çipura, sargoz, eşkina, sarpa gibi türlerin sürüler halinde dolaştığını, birçok türün uçak çevresinde yoğun yerleştiğini gösterdi. Uçağın stabilitesini sağlamaya yönelik çabalar olumlu sonuçlar doğurdu. 200 dalgıçla yapılan anket çalışması, dalış noktası hakkındaki görüşlerin olumlu olduğunu, bazı dalgıçların uçak batığına dalmak için yolculuk yaptığını gösterdi” diye konuştu.

“Dalış merkezlerinin önü balık popülasyonu açısından zengin”
     Aydın’ın Kuşadası bölgesinde dalıcılar için 10 farklı dalış noktasında dalış yapabilmenin mümkün olduğunu dile getiren Saraçoğlu, “Pamucak tarafından Güzelçamlı Milli Parkı’na kadar birçok dalış noktası vardır. Bölgede resif dalışları, mağara dalışları, yapay resif batık dalışları, akıntı dalışları yapmak mümkündür. Milli Park bölgesinde bir grup dalgıç tarafından eski tek motorlu bir Cessna tipi uçak bulundu. Bölgemizde yedi dalış merkezi mevcut. Beşi dalışlarını otel önünde ve açık deniz dalışlarını hızlı bot ile yapmaktadır. İkisi Setur Marina’dan hareket edip, günübirlik dalışlar yapmaktadır. Dalış merkezlerinin önü balık popülasyonu açısından zengindir. İlk defa dalış yapacak misafirlerimiz çok memnun kalırlar, eğlenceli vakitler geçirirler” dedi.

     Covid-19 salgını öncesi Kuşadası’na tahmini 25 bin-30 bin dalıcı geldiğini vurgulayan Saraçoğlu, “Aileleri ile beraber bu sayı 100 bin civarını buluyor. Umarım ilerleyen senelerde virüs salgınından kurtulacağız, yurtdışı uçuşlar açılınca eskiden olduğu gibi hem yerli hem yabancı misafirlerimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Pandemiden önce İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin katkıları ile Almanya’daki Boot Düseldorf Fuarı’nda ülkemizi çok güzel şekilde tanıttık. Şu an fuarlar mümkün görünmüyor. Sosyal medyayı iyi kullanarak tanıtımlara devam etmeliyiz” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Okul servisleri tur şirketlerine kiralandı
» Yumurtada psikolojik sınır 80 krş
» Pandemi mahpuslar için dolaylı tecrit oldu
» Ortak amaç: ‘Ara’ değil, ‘ana’ eleman yetiştirmek
» Yangın defneyi vurdu fiyat %20 arttı
» ‘Yarım Adam’ romanına İzmir’den destek
» Müzik aletlerinde pandemi hareketliliği
» Taşımacılık sektörü şoför sıkıntısına takıldı
» İzmir esnafı üniversitelilerin dönüşünden umutlu
» Eğitimciler: Yeni bir kapanmayı kaldıramayız


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
  Ticaret 15.09.2021
  Ticaret 14.09.2021
  Ticaret 13.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni