• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kurban Bayramı ‘Şeker’ gibi

10 Ağustos 2018 Cuma 16:00
12
14
16
18

Kurban Bayramı ‘Şeker’ gibi

           NURETTİN BAKİ     
     Kurban Bayramına sayılı günler kala et piyasası istediği yoğunluğu, hareketliliği hala daha yakalamış değil. Üstüne üstlük et girdilerin dövize bağlı olması ve dövizin arttığı bu ortamda etin fiyatının aşağı düşmesi hiçbir şekilde mümkün görünmezken, vatandaş et ve kurbanlık yerine şeker ve tatlı çarşısına yöneldi. İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş ve İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Bülent Arman konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Yücelmiş, “Kurban bayramı neredeyse kurbanlık ve et bayramı olmaktan çıktı. Eskiden et ve kurbanlıkla kutladığımız Kurban Bayramını maalesef artık bir şeker bayramı gibi kutlamaya başladık. Çünkü insanların alım gücü eti değil, şeker almaya yetiyor” ifadelerini kullanırken, Arman ise, “Çözüm asla ithal et değil. Çözüm yerli eti teşvik edip ve çok büyük üretimler yapmaktan geçiyor” diye konuştu.

“Vatandaş kırmızı et tüketmiyor”
     Kırmızı etin pahalılığından ve vatandaşların alım gücünün olmamasından dolayı et piyasasının durgunluğundan endişelenen İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş,  insanların maalesef kırmızı et tüketemediğini söyledi. Yücel, “Hem et fiyatlarının yüksek olması hem vatandaşların alım gücünün olmamasından dolayı et piyasası çok durgun.

     Yerli et ve ithal eti yan yana koyduğumuzda vatandaş ithal etin nasıl bir kesim sürecinden geçtiğini bilmediğinden ithal ete de rağbet etmiyor, öbür tarafta yerli ete yöneliyor ama bu sefer de yerli etin fiyatını çok pahalı görüyor. Kısacası vatandaşımız maalesef kırmızı et tüketemiyor” dedi.
     Kurbanlık stokunun İzmir’de şuan için yeterli olduğunu belirten Yücel, bu konuda bir sıkıntının söz konusu olmayacağını söyledi.  Yücel, “Döviz kurunun hızlı bir şekilde yükselmesiyle ithal et konusunda da çok kısa zamanda büyük sıkıntılar yaşayabiliriz” diye konuştu.

“Çözüm asla et ithalatı değil”
     Et ithalatı arttığını ancak bununla beraber doların da arttığını ifade eden İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Bülent Arman, “Dolar ve Euro kurunun artmasıyla, ithal edilen hayvanların fiyatları yüksek hale geldi. Zaten bunun yanında bütün girdiler aşağı yukarı dövize bağlı. Yem girdileri olsun, bütün girdiler direkt dövizle alakası olduğu için otomatikman fiyatlarda artışa neden oluyor. Bu da, fiyatların gevşemesini, düşmesini engelleyen faktörlerden bir tanesi.

     Bu kadar yoğun ithalat yapılmasına rağmen, fiyatların bariz bir şekilde aşağıya inmemesinin sebepleri bunlar. Zaten çözüm asla et ithalatı değil. İthalat zorunluluktan dolayı yapılan bir işlem ama uzun vadede ülke için iyi bir şey değil tabi. Ürerim yapılmalı. Bunu fırsat olarak değerlendirip 2 seneden beri yoğun bir ithalat yapılıyor. Artık belli bir hayvan varlığına ulaşıldı içeride. Bundan sonra üretimle alakalı destekler olmalı. Böyle bir planlama yapılıp artık ithalat sonlandırılmalı. Nereye kadar ithalatla karşılayabiliriz ki bunu?” diye konuştu.

“Kurban Bayramı et fiyatlarını etkilemez”
     Yılbaşına kadar et fiyatlarında bir artış beklemediklerini dile getiren Arman, “Kurbanlıklarda fiyatların seyri biraz sakin gidiyor. Çok hızlı bir satış söz konusu değil. Ama son haftaya girdik, bu hafta ne olacak göreceğiz ama beklentileri karşılayacak gibi görünmüyor satışlar. Kurban kesemeyenler için et satışları biraz daha yoğun olabiliyor. Önümüzdeki hafta özellikle yoğun olur ama Kurban Bayramı sonrası dönemde 1-1,5 ay et satışları yarıdan az bir orana düşecek her sene olduğu gibi. Kurban Bayramı et fiyatlarını etkilemez, artış söz konusu olmaz. Fiyatlar şu an olduğu noktada seyreder. Yılbaşına kadar da et fiyatlarında önemli bir artış beklemiyoruz. Çünkü baya bir mal stoku oluştu içeride, bunun yanında tüketim de aynı hızda gerçekleşmediği için fiyatlarda bir artışın söz konusu olacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Üretim soğanda artacak, patateste azalacak
» Annelerin cezasını ‘bebekler’de çekiyor
» Bütçenin %10 ’u faize, %2’si tarıma
» Elma üreticisinin yeni umudu; ‘Tanzim’
» Buğday üreticisi yüzünü arpaya döndü
» Beyaz eşya sektöründe umutlar marta kaldı
» Müze gelirinde yüzde 32,04’lük düşüş
» Savunmanın anahtarı ‘yerli’ yüksek teknolojide
» Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar
» Sevgililer Günü çikolatacıların yüzünü güldürmedi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni