• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kurdaki oynaklık ayakkabıcıları zora soktu

29 Eylül 2018 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

   ► Konkordato başvurularının başladığı ayakkabı sektörü kurdaki dalgalanma nedeniyle zor günler geçiriyor.

     Dolar ve euro kurlarındaki dalgalanma ayakkabı sektörünü zora soktu. Sektörde malzeme fiyatlarının artması ve kurdaki dalgalanma nedeniyle vadeli olan hammadde alımları peşine döndü. Bunun yanında AVM’lerdeki kiraların da dolar kuruna bağlı olarak yükselmesiyle sektör zor günler yaşıyor. Ayakkabı firmaları borçlarını ödemede sorun yaşamaya başladı.

     Son olarak geçtiğimiz günlerde ayakkabı sektörünün devlerinden Hotiç, Yeşil Kundura ve Beta Ayakkabı da konkordato başvurusunda bulundu. Sektördeki yaşanan kötü gidişatı İZTO Ayakkabı Komitesi Başkanı Ogün Tan ve Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar değerlendirdi. Ogün Tan, sektördeki konkordato başvurularının üç firmayla sınırlı kalmayacağını ve kısa vadede önlem almanın mümkün olmadığını dile getirirken Erkan Zandar ise konkordato başvurularının iç piyasada tedirginlik yarattığını ve mevcut kapasiteyi geriye düşürebileceğine söyledi.

Büyük firmaların karları düştü
     Ayakkabı sektöründe konkordato başvurularının devam edeceğini savunan İZTO Ayakkabı Komitesi Başkanı Ogün Tan, “Bu sıkıntılar AVM’lerdeki kiraların yüksek olmasından dolayı büyük firmalar hem de karlılık oranları az olduğu için para kazanamamaya başladılar. Bu 5-10 senedir bu şekilde devam ediyor. AVM’lerdeki işyerleri ufak ufak boşalmaya başladı. Son dolar, euro kurundaki durumdan sonra da iş çıkılmaz bir hale geldi diye düşünüyorum. Bu sebeplerden dolayı büyük firmalar konkordato başvurusu yapıyor. Tabi bu şartlarda piyasada mal temin etmekte zorlaştı. Sektörde bu konkordato başvuruları bu üç firmayla sınırlı kalmaz, arkası gelir” dedi.

“Üretim yapmaya gücümüz kalmadı”
     Kurdaki dalgalanmadan ötürü ayakkabı sektörünün zora girdiğini belirten Tan, “Ayakkabı piyasasında malzeme alımı vadeliydi. Ortalama 8-12 ay arası vade dönüyordu. Şuanda ise her şey peşine döndü. Şuanda çoğu üretici üretim yapamıyor. Peşin malzeme alarak üretim yapmaya gücümüz kalmadı. Dövizdeki dalgalanma nedeniyle hammadde satışı yapanlar kesinlikle vadeli satış yapmıyor buda sektörü zora soktu” diye konuştu.

“Kısa vadede önlen alınması zor”
     Önlem olarak kurun sabitlenmesi gerektiğini kaydeden Tan, “Kısa vadede önlem alınması çok zor. Uzun vadede belki alınabilir ama eğer döviz kuru sabitlenmezse ve kurdaki inişler, çıkışlar devam ederse sektörün gidişatı hiç iyi olmayacak. Sektör daha da kötüye gidecek” ifadelerini kullandı.

Piyasa tedirğin
     Türkiye’nin zincir ayakkabı mağazalarından ünlü markaların borç ödemede yaşadığı sorunlar nedeniyle konkordato ilan etmesi ile iç piyasada tedirginlik yaşandığını belirten Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar ise 600 milyon çift ayakkabı üretme kapasitesi olan Türk ayakkabı sektöründe bu durumun mevcut kapasiteyi geriye düşürebileceğine söyledi. Kapasiteyi ihracat ile doldurmak zorunda olduklarını dile getiren Zandar, “İç piyasada zincir mağazalarla alakalı alınan bir takım negatif haberler var.

     Büyük bir zincir firma ödeme sıkıntısı yaşadığını belirtmişti. Bu tabi piyasada büyük bir tedirginlik yarattı. Bu durum mevcut kapasiteyi biraz geriye götürebilir. Bu kapasiteyi ihracatla doldurmak zorundayız. Üreticilerde kendilerine yeni bir pazar aramaya başladı. İç piyasadan uzaklaşıp dış pazara açılmanın yollarını arıyorlar. Bizim de amacımız mümkün mertebede bu firmaların ihracat prosedürünü hazırlamak. Onların daha modern tesislere sahip olmalarını, gelen müşterilerinin daha mutlu ayrılmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Söylem ‘milli tarım’, eylem ‘ithalat’
» Irak sorunu anaç tavukları kesime gönderdi
» Oyuncak ithalatına eğitim destekli yerli üretim
» Köpekli sporlara yönelen gençler profesyonelleşemiyor
» Beyaz eşya almak lüks oldu
» “Albümler ev dekoruna uygun seçiliyor”
» Kuru üzüm ihracatı değer bazında artıyor
» Vadeler kalkınca ayakkabı sektörü küçüldü
» “Kiralık bindallıya muhtaç kaldık”
» “Mecburi altın alma alışkanlığı daraldı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.06.2019
  Ticaret 17.06.2019
  Ticaret 15.06.2019
  Ticaret 14.06.2019
  Ticaret 13.06.2019
  Ticaret 12.06.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni