• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Küresel gıda fiyatları Ocak ayında yükseldi

08 Şubat 2020 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Küresel gıda fiyatları Ocak ayında yükseldi

   ► FAO Gıda Fiyat Endeksi en çok ticareti yapılan gıdaların fiyatlarının yükselmesiyle dört aydır yükselişte.

           HABER MERKEZİ     
     Küresel gıda fiyatları Ocak ayında birbirini izleyen dört ay boyunca artış gösterdi.
     FAO Gıda Fiyat Endeksi, Aralık ayına göre yüzde 0.7 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.3’lük artışla ay boyunca ortalama 182.5 puanda seyir etti.
     Yaygın olarak işlem gören gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri izleyen endeksin itici güçlerinin başında bitkisel yağlar, şeker ve buğday geldi.

     FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, palmiye, soya, ayçiçeği ve kolza tohumu yağlarının fiyatlarının artmasıyla üç yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 7.0’ye ulaştı. Ancak fiyatlar Ocak ayının ikinci yarısında gerçekleşen ticari belirsizlikler, coronavirus salgını etkisi ve Hindistan ile Malezya arasındaki ticari gerginlikler sebebiyle düşüş gösterdi. 
     FAO Şeker Fiyat Endeksi, birçok büyük üretici ülkenin şeker üretiminin çok daha düşük olması beklentisiyle yüzde 5.5 arttı. Artış, Brezilya para biriminin süregelen zayıflığı ve şeker kamışından etanol yapma talebini etkileyen ham petrol fiyatlarındaki azalma ile düşüş gösterdi.

     FAO Tahıl Fiyat Endeksi, buğday fiyatlarının yükselmesi, ardından mısır ve pirincin sağlam talep oluşturması ve çoğu ülkenin alımlarında daha hızlı hareket etmesiyle Aralık ayından itibaren yüzde 2.9’luk artış gösterdi.
     FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, tereyağı, peynir ve yağsız süt tozuna olan güçlü ithalat talebiyle  yüzde 0.9 arttı.
     Bu arada FAO Et Fiyat Endeksi, Çin ve Uzak Doğu’dan yapılan alımların azalmasının yanı sıra domuz ve büyükbaş hayvan etlerinin geniş ihracat elverişliliği nedeniyle 11 aylık bir yükseliş serisini tersine çevirdi ve ay boyunca yüzde 4.0 geriledi.

2019’da rekor tahıl üretimin kayda geçmesi kuvvetle muhtemel
     FAO 2019 yılında küresel tahıl üretimi için bir önceki yıla göre 2 715 milyon tonluk rekor bir artış öngörerek, yüzde 2.3’lük yükseliş tahmininde bulundu.
     Yayımlanan yeni “Tahıl Arz ve Talep Özeti”, Güney Yarımküre’de başlamak üzere olan 2019 iri taneli tahıl hasadı için “karışık” beklentilere dikkat çekti. Arjantin’in Mısır mahsulü, elverişli yağışlar, ortalamanın üzerinde ekilen alan, yüksek iç fiyatlar ve güçlü ihracat beklentileri ile fayda sağlayacak şekilde ayarlandı. Soya fasulyesi hasadının yavaş hızı, komşusu Brezilya’da mısır ekiminde gecikmelere yol açtı.
     Azalması Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kışlık tahıl ekiminde de bekleniyor. Buna karşılık, resmi tahminlerin kış buğdayı ve Hindistan ve Pakistan’da rekor bir ekili alan gösterdiği Rusya Federasyonu’nda daha çok mahsul öngörülüyor.

     FAO, 2019/20 yılında küresel tahıl kullanımı için öngörüsünü bir önceki yıla göre 2 714 milyon tona artışla, yüzde 1.2’ye yükseltti ve bu da ABD’nin yem için kullanılan mısır tahminine yönelik büyük ölçüde resmi bir yukarı yönlü bir artışı ifade ediyor.
     2020’de mevsimlerin sonlanmasıyla küresel tahıl stoklarının, açılış seviyelerinden daha düşük olan 863.3 milyon tona ulaşması bekleniyor. Elde edilen küresel tahıl stok kullanım oranının geçmişteki standartlara göre rahat bir seviye olan yüzde 30.9 oranında seyretmesi tahmin edilmektedir.
     2019/20 yılında küresel tahıl  ticaretinin, Avrupa Birliği ve Ukrayna’dan Asya’ya buğday sevkiyatının artmasıyla, ikinci en yüksek rekor seviye olan 420.2 milyon ton ile yüzde 2.3 yükselmesi bekleniyor.


+ Benzer Haberler
» İşçi sağlığına ‘bonus’lu destek
» Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2019 yılında %0,9 arttı
» İdlib’de 33 Türk askeri şehit oldu
» Ocak ayında 94 bin 540 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» Yücel’den 33 şehit için başsağlığı mesajı
» CHP’li Polat’tan Kaya’ya tepki
» “Madde kullanımıyla ilgili yol haritası belirlenecek”
» 2019’da 70 bin ton kestane üretildi
» MAN Lion’s Coach yolcu taşımacılığının firmaların gözdesi: Fulya Turizm’e 2, Keşan Birlik 1 adet yeni Lion’s Coach aldı
» Panasonıc Life Solutıons Türkiye, üniversite iş birliğinde örnek olmaya devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.02.2020
  Ticaret 28.02.2020
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni