• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Küresel kırılganlığa yerelden çözüm arayışı

30 Kasım 2020 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

Küresel kırılganlığa yerelden çözüm arayışı

   ► Soyer, hedeflerinin küresel ve ulusal krizlere karşı şehri dirençli kılmak, refahını artırmak ve bunu tüm kente adil bir şekilde bölüştürmek olduğunu söyledi

           KÜBRA TOPAL      
     Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) ve Özgencil Grup işbirliği ile bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Ege Ekonomik Forumu, “Dönüşümün İçindeyiz” teması ilk defa online olarak düzenleniyor.  5 gün boyunca 10 oturum halinde sürecek Ege Ekonomik Forumu’n açılış konuşmalarını; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer ve EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam gerçekleştirdi. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer, “Temel hedefimiz yerelden kalkınma mücadelesini büyüterek küresel ve ulusal kırılganlıklar krizlere karşı şehrimizi dirençli kılmak, refahını artırmak ve bunu tüm kente adil bir şekilde bölüştürmek. Bunu sağlamak ve kalıcı bir ekonomik büyüme için dünyadaki gelişmeleri tüketen değil yeni değerler üreterek bunların tüm dünyada alıcısını oluşturabilen bir şehir oluşturmak durumundayız” dedi.

     İzmir’de gençlerin yenilikçi fikirleri geliştirebilmeleri için yaptıkları çalışmaları değinen Soyer, “Paydaşlarımızla sosyal girişimcilik ve gıda girişimciliği programları başlattık. TÜSİAD ile “Girişimcilik ve İnovasyon Kuluçka Merkezi” açıyoruz. İzmir Ticaret Odası öncülüğünde, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege Bölgesi İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Ege Genç İnsanları Derneği ile belediyemizin güçlerini birleştirip IzQ isminde girişimcilik ve inovasyon şirketi kuruyoruz” dedi.

“Değişimi fırsata çevirmeliyiz”
     İzmir bölgesinde tarım, teknoloji, sanayi, ticaret ve turizm gibi sektörlerin çok önemli rolleri olduğunu söyleyen Soyer, “Limanla büyümüş ve zenginleşmiş İzmir halen dev bir uluslararası lojistik merkezi konumunda. Üretim ve ticaret kapasitesi gibi pek çok yönüyle kentimizin tüm krizlere karşı gerçekten dirençli bir ekonomisi var. İzmir ve bölge olarak tüm sektörlerdeki bu değişimin kenarında değil, içerisinde yer almamız gerekiyor. Değişimden olumsuz etkilenen değil bu değişimi fırsata çeviren bir noktada bulunmamız gerekiyor. Dirençli kent yaratmamızın özünde doğaya saygı ve onunla uyum var. Dünya köklü bir dönüşüm sürecindeyken İzmir ve bölgemizi Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, bu dönüşüm sürecinin öne çıkan bir parçası haline getirmek istiyoruz” diye konuştu.

“Hedefimiz ekonomide Türkiye’nin lokomotifi olmak”
     Ege’nin, genç nüfusuyla, bilgi ve teknoloji merkezlerinin elinde bulundurduğu güçlerle çok önemli bir noktada olduğunu dile getiren EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, “10 ilde 56 Organize Sanayi Bölgesi,  92 tane küçük sanayi sitesi, tarıma dayalı organize sanayi siteleri, 3 serbest bölge ve 8 bin 500 yıllık tarihi, tarımı, yenilenebilir enerji kaynakları, turizmin başlangıç noktasıyla Ege, Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu koşullarda ekonomik kalkınma hamlesinin lokomotifi olabilecek güçte ve kararlıkta. Ege gençliği de içine alarak yeni dönemde Türkiye’nin tüm bu sorunların içerisinden çıkmada yeni başat bir ekonomiyi ve küreselleşmeden bölgesel tedarik zincirine geçilen bu süreçte Türkiye’nin lokomotifi olmaya hazırdır” ifadelerini kullandı.

“AB’nin yeni nesil STA ile yürümekte olduğu yol ülkemizin aleyhine işliyor”
      ‘Dünyayı Yeniden Tasarlamak’ başlıklı oturumda konuşan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “2014 yılından bu yana Trans Pasifik Ortaklık Anlaşması (TPP) ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmalarının olası etkilerini dillendirmeye çalışıyorum. Yapılan araştırmalar TTIP’in dışında kalmamız durumunda Gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2 civarında değer kaybına uğrayacağı yönündedir. O nedenle, yapılan her anlaşma büyük önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar TTIP’in dışında kalmamız durumunda GSYİH’mızın yüzde 2 civarında değer kaybına uğrayacağı yönünde. O nedenle, yapılan her anlaşma büyük önem taşıyor. Dünya ihracatının yüzde 68’i sanayi ürünlerinden oluşuyor. Ve ihracatımızın yaklaşık yüzde 50’sini AB ülkelerine yapıyoruz.

     Uluslararası doğrudan yatırımlarda AB’nin payı yüzde 58’dir. Türkiye’de yaklaşık 20 bin 569 firma, AB sermayesiyle yönetiliyor. Tüm bunları alt alta getirdiğimizde söyleyebiliriz ki, AB’nin yeni nesil Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile yürümekte olduğu yol, ülkemizin aleyhine işliyor” diye konuştu.
     Sanayinin rekabet gücü açısından Gümrük Birliği’nin ivedilikle güncellenmesi gerektiğine değinen Yorgancılar, “AB’nin üçüncü ülkelerle imzaladığı bu anlaşmalardan da yararlanmamızı ve diğer ülkelerle anlaşma yapmasında kısıtlayıcı hüküm olmamasını sağlayacak bir yasal düzenleme gerekli. Kuşkusuz bir yeni düzenden söz ediyorsak, dijitalleşmede, Sanayi 4.0’da artık eyleme geçmek zorundayız” dedi.


+ Benzer Haberler
» Tüm rakamlarda gerileme var
» İletişimin devlerinden yerli iş birliği
» Kısa vadeli dış borç 134,6 milyar dolar
» Değerli Konut Vergi oranında artış
» KÇÖ için yeni başvurular 31 Ocak tarihine uzatıldı
» Gelir kaybı ve kira desteğine 2 milyondan fazla esnaf başvurdu
» TCMB’nin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 11,15 oldu
» TTO Başkanı Olgun, 2020’yi değerlendirdi
» Gürer: Sağlık Meslek Lisesi mezunları atama bekliyor
» Aylin Nazlıaka: Halkın iktidarına ulaşmaya az kaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
  Ticaret 13.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni