• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım

28 Mayıs 2020 Perşembe 10:00
12
14
16
18

   ► Kavzak: Kendi gücümüzle oluşturacağımız her gelişme ve dijital beceri bizi uluslararası ticaret ve ekonomi savaşında daha bağımsız bir noktaya taşıyacaktır. Özellikle yazılım alanında cereyan eden dijital dönüşüm sıçramaları, artık her devletin kendi ürün ve standartlarıyla biraz daha öne çıkma ve küresel pazarda daha fazla pay sahibi olma gücünü destekleyen çok önemli bir alan haline gelmiş bulunmaktadır.

     Koronavirüs salgını ile beraber birçok şirket uzaktan çalışma sistemine geçti ve dijital dönüşüm hız kazanmaya başladı. Bu noktada yazılım alanında cereyan eden dijital dönüşüm sıçramaları, artık her devletin kendi ürün ve standartlarıyla biraz daha öne çıkma ve küresel pazarda daha fazla pay sahibi olma gücünü destekleyen çok önemli bir alan haline geldi.
     Siber güvenlik alanında ürünlerin çoğunun yurt dışı kaynaklı olduğunu ve herhangi bir ayrışma durumuna hazırlıklı olmak için yerli ve milli çözümlere daha fazla önem verilmesi gerektiğini aktaran Türkiye Bilişim Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Kavzak, pandemi döneminde yerli yazılımın kazandığı önemi ve önümüzdeki dönemler için öngörülerini paylaştı. Kavzak, “Bu dönemde birçok uzaktan çalışan veya yerinde hizmete devam eden sektörlerde ihtiyaç duyulan dijital olanaklar kapsamında işlerin çoğunun yerli yazılımlarla yürütüldüğü unutulmamalıdır. Mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılan sektörler arasında ise yazılım sektörü yer almamaktadır” dedi.

Yazılım sektörü için acilen önlemler alınmalı
     Zorlu bir dönemden geçen dünyada ve ülkemizde, yükselen dijital gereksinimleri karşılamak zorunda olan yazılım sektöründe de ciddi sorunlar bulunduğunu vurgulayan Kavzak, “Koronavirüs (COVID-19) salgınından ve bu kapsamda alınan tedbirlerden etkilenen mükelleflerin vergi ödevlerinin yerine getirilmesi bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılması söz konusudur ancak, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan ‘Korona Virüs Salgınından Etkilenmeleri Nedeniyle Beyanları Uzatılarak Ödemeleri Ertelenen Mükellefler Hakkında Duyuru’ da belirtilen 16 sektör arasında, yazılım sektörü yer almamaktadır” diye konuştu. Kavzak, “Özellikle de bu dönemde birçok uzaktan çalışan veya yerinde hizmete devam eden sektörlerde lojistik, stok ve sevkiyat takibi,  insan kaynakları, müşteri ilişkileri yönetimi, uzaktan eğitim, sağlık kuruluşlarında ihtiyaç duyulan dijital olanaklar kapsamında işlerin çoğunun yerli yazılımlarla yürütüldüğü unutulmamalıdır. Yazılım sektörünün başta sağlık, finans ve üretim sektörleri olmak üzere en çok birlikte çalışılması gereken sektör olması nedeniyle, bu sektörün küçülmesinin önüne geçecek önlemlerin de acilen alınmasının gerekli olduğunu değerlendiriyoruz” dedi.

Yerli yazılım geliştiricilerin kendilerini tanıtma gücü az
     Dijital dönüşümde yerli ve milli üretimin artırılmasının önemine dikkat çeken Kavzak, “Ülkemizin dijital dönüşümde yerli ve milli üretimini artırarak, toplumumuzun yetiştirdiği insan gücünü de bu yolda geliştirerek mevcut potansiyelini küresel bağlamda yükseklere taşımasını sağlama çabasını sürdürmekteyiz. Küresel bağlamda ülkemizde kendi öz kaynaklarımızı yükselterek ve destekleyerek, ekonomik yarış içinde yer almamız, kendimize ait standartları dünyaca kabul edilebilir bir şekilde geliştirme çabamız, elbette dış dünyaya kapalı bir tutum gerektirmemektedir. Ancak birkaç örnekle konuyu biraz daha geniş bir platforma taşıma ihtiyacı duymaktayız. Diğer yandan bahsedilen beceriler ve ürünler ülkemizde ARGE kapsamında teknoparklarımızda bulunan birçok yerli yazılım geliştirici firmamız tarafından da benzer sonuçlar üretecek şekilde yapılabilmektedir. Ancak kendilerini popüler anlamda tanıtma güçleri yüksek değildir” dedi.


     ✓  Türkiye’de birçok uzaktan çalışma sisteminin yerli yazılımlarla yürütüldüğü unutulmamalıdır.
     ✓  Sektörün küçülmesinin önüne geçecek önlemlerin de acilen alınmasının gerekiyor.
     ✓  Becerisi yüksek yazılım firmalarımızın kendilerini tanıtma güçleri yüksek değil.
     ✓  Öz kaynaklarımızı yükselterek ve destekleyerek, ekonomik yarış içinde yer almalıyız.
     ✓  Siber güvenlik ürünlerinin %90’dan fazlasının yurtdışı kaynaklı.
     ✓  Kendi gücümüzle oluşturacağımız her dijital beceri bizi uluslararası ticaret ve ekonomi savaşında daha bağımsız bir noktaya taşır.
     ✓  Dijital dönüşüm sıçramaları artık her devletin küresel pazarda daha fazla pay sahibi olma gücünü destekliyor
     ✓  ‘Büyük veri’ kapsamında ülkemize ait olan verilerin ülkemizde kalması önemlidir
     ✓  Salgın sonrası dijital dönüşüm çabalarının artarak devam edeceğini düşünmekteyiz.


“Yerli firmalar vergi dezavantajı ve finansal darboğazında”
     Popüler firmalarla aynı beceriye sahip yerli bir yazılım firmasının yıllarca dişiyle tırnağıyla geldiği noktada, bu becerilerin tek bir kurumda varmış gibi algılanması, bu ve benzeri yerli kuruluşların tüm çabalarının heba edilmesi gibi üzücü bir noktaya vardığını aktaran Kavzak, “Rekabet güçlükleri nedeniyle bu şirketlerimiz, girişimlerinde ürün satış sonucuna gelmekte zorlanmaktadır, zira karşılarında aşmaları gereken çok önemli ölçüde bir vergi dezavantajı ve finansal darboğazlar bulunmaktadır. Düşüncemiz şudur ki, kendi gücümüzle oluşturacağımız her gelişme ve dijital beceri bizi uluslararası ticaret ve ekonomi savaşında daha bağımsız bir noktaya taşıyacaktır. Özellikle yazılım alanında cereyan eden dijital dönüşüm sıçramaları, artık her devletin kendi ürün ve standartlarıyla biraz daha öne çıkma ve küresel pazarda daha fazla pay sahibi olma gücünü destekleyen çok önemli bir alan haline gelmiş bulunmaktadır” diye konuştu.

“Siber güvenlik ürünleri yurt dışı çıkışlı”
     Siber güvenlik ürünlerinin çoğunun İsrail çıkışlı olduğunun altını çizen Kavzak, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok kritik riskler oluşturan siber güvenlik alanında, şu anda Türkiye’deki kritik altyapılarda kullanılan siber güvenlik ürünlerinin %90’dan fazlasının yurtdışı kaynaklı olduğu bilinmektedir. Bu ürünlerin önemli bir çoğunluğu İsrail çıkışlı ürünlerdir. Gelecek günlerde dünyanın herhangi bir ayrışma noktasına gelmemesi en büyük dileğimizdir ancak böyle günlere hazırlıklı olmak da bekamız açısından çok dikkat gerektiren bir faktördür. Özellikle “büyük veri” kapsamında ülkemize ait olan verilerin ülkemizde kalması karar vericilerimiz başta olmak üzere, tüm ilgili çevrelerde ciddiyetle önemsenmektedir. Bu nokta da yerli ve milli çözümlerin çok önemli bir rol oynayacağı muhakkaktır. Tüm bunların aşılması için devletimiz de Dijital Dönüşümün milli kaynaklara dayalı olarak gerçekleşebilmesi için bir seferberlik anlayışı içinde önemli kararlar almakta, teşvik mekanizmalarını daha etkili hale getirmeye çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.
     Şimdiye kadar yapılan çalışmalarımızın salgın döneminde ne kadar işe yaradığının ortaya çıktığını ifade eden Kavzak sözlerini şöyle tamamladı; “Salgın sonrası dijital dönüşüm çabalarının artarak devam edeceğini düşünmekteyiz. Tüketici eğilimleri çok daha fazla dijital servisleri kullanmaya yönelecektir. Bu da tüm sektörleri bunu karşılamak için çözümler sunmaya ve/veya geliştirmeye zorlayacaktır. Ülkemizde dijital dönüşüm sürecine katkılarımız devam edecek.”


+ Benzer Haberler
» Maliyetlerin artışı konut fiyatına yansıyacak
» “Sıfır araç üretimi fiyat artışını engelleyecek”
» “Haller ihracat merkezi olmalı”
» Öğrenciye destek, çiftçiye örnek, Türkiye’ye kıvanç
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”
» Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni