• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”

28 Temmuz 2020 Salı 18:00
12
14
16
18

     Tüm dünyayı etkisi altına alan kovid-19 salgını Kurban Bayramı’nda da kendini hissettiriyor. Halk sağlığı açısından sadece kurban hizmetleri döneminde değil her dönemde gıda amaçlı tüketim öncesi hayvanların sağlıklı olduğundan emin olmak oldukça önemli. İzmir Veteriner Hekimleri Odası Genel Sekreteri Ebru Tong, kurbanlık hayvanların seçiminde hem dini açıdan, hem hayvan sağlığı açısından, hem de yasal olarak dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

     Büyükbaş hayvanların 2 yaşını doldurmuş, küçükbaş hayvanların 1 yaşını doldurmuş olması gerektiğine dikkat çeken Tong, “Hayvanların besi durumu iyi ise 6 aylık olan küçükbaş hayvanlar da kurbanlık olarak seçilmektedir. Kurbanlık olarak seçilecek hayvanların; bir veya iki gözü kör, kulakları kopuk, bir ya da iki boynuzu kökünden kırık, kuyruğunun yarısı kopuk ya da doğuştan kuyruksuz, dişlerinin çoğu dökük, meme başları kopuk, yürüyemeyecek kadar topallığı olmamalıdır. Çok zayıf, çok genç, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve görünümü canlı olmayan, göz ve burunda akıntısı bulunan, pis kokulu ishali olan, çevreye karşı aşırı tepkili ya da tam tersi aşırı duyarsız kalan hayvanlar kurbanlık olarak seçilmemelidir. Vücudunun herhangi bir yerinde yarası, şişlik ya da ödemi olan hayvanlar alınmamalıdır. Hayvanların genel sağlık durumlarının iyi olduğundan emin olmak çok önemlidir” diye konuştu.

Sağlık belgesi istenmeli
     Mutlaka yasal hayvan satış yerlerinden, izinli hayvan satışı yapan yetiştiricilerden kurbanlık hayvan almaya dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Tong, “Hayvanların kulak küpesi, nakil ve sağlık belgeleri olmalı, gerekirse bunları sorgulamalıyız, hayvan satışı yapan kişilerden bu belgeleri istemeliyiz. Yine hayvanların genel sağlık durumuna ilişkin şüphe ve endişeye sahip isek mutlaka bir Veteriner Hekime ulaşarak hayvanın genel muayenesini yapmasını istemeliyiz” dedi.

Sadece Kurban Bayramı’nda değil her zaman
     Çünkü halk sağlığı açısından sadece kurban hizmetleri döneminde değil her dönemde gıda amaçlı tüketim öncesi hayvanların sağlıklı olduğundan emin olmanın önemine dikkat çeken Tong, “Bu nedenle tüm mezbahalarda kesimler Veteriner Hekimler kontrolünde yapılmaktadır. Ancak kurban hizmetleri sırasında yoğun ve hızlı bir hareketlilik olması ve yasal düzenlemelerle kurban kesim yerlerinde Veteriner Hekim kontrolü zorunluluğu olmadığı için ne yazık ki bazen halk sağlığını tehdit eden olaylar yaşanmaktadır. Kurban Hizmetleri Komisyonu çalışmaları kapsamında bazı hayvan satış ve kesim yerlerinde Veteriner Hekimler görevlendirilmektedir. Ancak sayı ne yazık ki özellikle ilk günkü yoğunluğu karşılayacak şekilde olmamaktadır. Ancak hayvanın kesimi gerçekleştirildikten sonra iç organlarda şüpheli oluşumlar görüldüğünde, mutlaka alanda varsa görevli Veteriner Hekime başvurmakta fayda vardır. Yoksa da alanı terk etmeden, en kısa sürede bir Veteriner Hekim çağrılarak tüm karkasın, iç organlar ile birlikte muayenesi yaptırılmalıdır” açıklamalarında bulundu.

Pandemi koşullarında ilk Kurban Bayramı
     Bu yıl pandemi koşullarında gerçekleştirilecek kurban hizmetleri sırasında mutlaka alanlarda görevli, satıcı, alıcı herkesin maske takması, sosyal mesafeye dikkat etmesi hatta fiziksel mesafeyi koruması, gerekmedikçe her yere elle temas etmeden dolaşılmasının önemine vurgu yapan Tong, “Pazarlıkların baş işareti ile yapılması, sopa ve benzeri tahta düzenekler kullanılacaksa müşterilerin eldiven takması ve sonrasında başka yere temas etmeden eldivenleri güvenli bir şekilde atık olarak kapalı çöp kutularına atmaları gerekir. Kurban kesim yerlerinde de aynı önlemler alınmalı, kurbanlık hayvanı kesim sonrası teslim almak için kalabalıklar halinde alanlara gidilmemelidir. Randevu uygulamalarına da mutlaka uyum gösterilmelidir. Hem kendi sağlığımız hem de bu riskli dönemde bile insanların dini ibadetlerini alışkanlıkları doğrultusunda yerine getirmeleri için hizmet veren başta meslektaşlarımız olmak üzere herkesin sağlığını korumak adına yasal olarak da belirtilen tüm ek kurallara vatandaşlarımız özenle uymalıdır” uyarılarında bulundu.

     Tong sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünya genelinde pandeminin sonuçlarına baktığımızda ülkemizin başarılı bir şekilde bu salgından olabildiğince az etkilendiğini görüyoruz. Bu kadar ay sabırla sağlıklı kalmayı başarabilmiş ve pek çok şeyden maddi manevi fedakarlık ederek bunu sağlamışken lütfen bu süreci de sağ salim atlatmak için herkes elinden geleni yapsın. İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu olarak; her bayramda ve her zaman olduğu gibi, halk sağlığı için hayvan sağlığında zoonozlarla mücadele eden meslektaşlarımız başta olmak üzere herkese sağlıklı ve mutlu bayramlar diliyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Bu kış balık herkesi doyuracak
» İzmir’deki kuaförlerde kan kaybı
» Gemi geri dönüşümde kira sözleşmesi engeli
» Üretim yapan ihracatçı yabancının radarında
» Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
  Ticaret 19.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni