• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kuru incirde soğuk hava deposu yaygınlaşmalı”

07 Ağustos 2018 Salı 15:00
12
14
16
18

“Kuru incirde soğuk hava deposu yaygınlaşmalı”

   ► Şentaş Tarım Ürünleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Satış Müdürü Şen, kuru incir için soğuk hava depolarına da gereken önemin verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

           DUYGU GÖKSU     
     2017 - 2018 ihraç sezonunda 58 bin ton karşılığı 253 milyon dolarlık ihracatın gerçekleştirildiği kuru incirde gelecek sezonlarda kalite ve verimi artırmak için çeşitli çalışmalar yapılıyor.
     Kuru incirde verimi artırmak için Ege İhracatçı Birliklerinin başladığı file sistemi çalışmalarının gelecek dönemler için oldukça önemli olduğunu ifade eden Şentaş Tarım Ürünleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Satış Müdürü Gürcan Şen, kuru incir için soğuk hava depolarına da gereken önemin verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
     İncirin toprağa dökülerek kurumaya yakınken toprağa yapıştığını belirten Şen, “Her ağacın altına file sistemini kurmak oldukça maliyetli ve çalışma gerektiren bir durum. File sistemleri verim ve kaliteyi artırmak için önemlidir ama çabuk yapılacak bir şey değil” dedi.

“Hava şartları nedeniyle bozulmalar olabilir”
     Kuru incir rekolte bilgisinin ayın son haftasında verilebileceğini ifade eden Şen, “Kurban Bayramı öncesi rekolteden haberimiz olacak. Bu sezon, normalin dışında gelişen hava şartları nedeniyle  incirin cildinde güneş yanıkları olabilir. Mayıs ve Haziran ayları yağışlı geçti. Eylül ayı incirin en önemli dönemi olan kurutma dönemidir. Luru incirde şimdilik bir sıkıntı yok. Geçen sene 78 bin ton rekolte tahmini yapıldı ama gerçekleşmedi. Rekoltenin yanında bir de ihracatta kullanacağımız ürünün kalite oranı oldukça önemlidir. Geçen sezon ürünlerde bozulma yaşanmasından dolayı tam olarak rekolte gerçekleşmedi. Bugün için konuşulan rekoltenin geçen seneki rekolteden 1 hafta veya 10 gün daha erken olacağı söyleniyor” ifadelerini kullandı.

“İncirde alım-satım hızlı”
     Kuru incirde lisanslı depoculuk konusunda da değinen Şen, “Lisanslı depoculuk konusu da konuşuluyor. Lisanslı depoculuk konusu daha çok üzüm ve kayısı üzerine göğüsleniliyor. Bu ürünler bir sonraki yıla devredilebilen ürünlerdir. Üzüm ve kayısıyı tekrar satabiliyorsunuz fakat incirin daha hızlı oluşu daha çabuk alınıp satılan bir ürün olması lisanslı depoculuktan daha çok soğuk hava depolarına önem arz ediyor. Soğuk hava depolarının yaygınlaştırılması oldukça önemlidir. İncir soğuk havada saklanmazsa cildi eskir, şekerlenme yapar, vasfı kaybolur. O nedenle incirde soğuk hava deposu oldukça önemlidir” dedi.

“Firmalar kendi depolarını kuruyor”
     Önümüzdeki yıl için devreden incirler olabileceğini belirten Şen, “Çoğu firma kendi soğuk hava depolarını yaptı. Özellikle; Eylül, Ekim ve Kasım aylarında çok fazla soğuk hava deposu gerekiyor. Saklama koşulları için soğuk hava deposuna ihtiyacımız var. Firmalar kendi soğuk hava depolarını çoğalttı, bu arada da yörede soğuk hava depoların biraz daha destek olunabilirse ürünler orada muhafaza edilinip yaz aylarına saklanması sağlanabilir” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» TÜSİAD’ın yeni başkanı Simone Kaslowski oldu
» Hazırgiyim ve tekstil sektörleri 15,6 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyor
» Türk Eximbank’a 380,5 milyon dolarlık fon
» Ambalaj Sanayicileri Derneği’nden açıkta satılan gıdalarla ilgili önemli uyarı
» Tunç Soyer: Bir arada yaşam kültürü olmadan adalet ve kalkınma mümkün değildir
» “İnsanlar tanzim noktalarında rencide edilmeyecek”
» EGİAD ve LİYAKAT Derneği’nden işbirliği
» Arkas rotayı buluta çevirdi
» Büyük ödül İzmirli mimar Kaftancı’ya
» “Gulfood İnovasyon Ödülü” Pınar Choco Labneh’e


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni