• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kurum, “Bu, son İmar Barışı”

09 Ağustos 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Kurum, “Bu, son İmar Barışı”

   ► İmar Barışı’na 3 milyon 780 bin kişi başvurdu ve toplam 1 milyar 350 milyon TL ödendi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İmar Barışı’na 3 milyon 780 bin vatandaşımız müracaat etti. 1 milyar 350 milyon TL para ödenmiştir” dedi.
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gazetelerin Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. Bakanlığın 39 başlıkta 100 günlük eylem planı hakkında ayrıntılı bilgi veren Kurum, soruları da yanıtlandırdı.

     Kurum, gazetecilerin imar affına yönelik sorularına “Bu son imar barışı. Bir daha imar affı çıkması konusunda bir çalışma olmayacak. Bu barış ile 40-50 milyar TL seviyesinde gelir elde etmeyi hedefliyoruz. Ancak burada önemli olan parasal hedeflerden çok, 13 milyon vatandaşımıza ulaşabilmek. Yüzde 80’nin bu aftan yararlanacağını düşünüyoruz. Bu artık imar barışı noktasında olması gereken son yasa. Bu yasadan faydalanan faydalandı. Faydalanmayan şehir için bizim süreç içerisinde yapacağımız ne ise buna katlanacak” diye konuştu.

     Vatandaşlara kaçak bina yapmamaları konusunda ve buna müsaade eden belediye başkanlarına uyarıda bulunan Kurum, “Bu yeni bina yapma kanunu değil, bir imar barışı. 2017 sonuna kadar yapılan binaları ilgilendiriyor. Şu an yeni bina yapmaya müsade eden bir yasa, barış değil, dolayısıyla bunları yapanlar, bunlara izin verenler hakkında Bakanlığımız olarak yapılması gereken neyse bunları süreç içerisinde yapacağımızı ve bunlara müsaade edenlere de en sert şekilde cevaplarımızı vereceğimizi herkesin bilmesini istiyorum. Bütün teftiş ve İl Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü elemanlarımız sahada, bunların tespitlerini yapıyoruz, tutanaklarını tutuyoruz. Hem savcılık noktasında hem de valilik ve İçişleri Bakanlığı noktasında gerekli bildirimleri yaptığımızı bilmelerini istiyorum. Bu mana da buna Belediye Başkanlarımızın müsaade etmemesini de hasseten rica ediyorum” diye konuştu.

KANAL İSTANBUL PROJESİ ÜLKEMİZE DEĞER KATACAK
     İlk eylem planı olarak 42 kilometre uzunluğunda Kanal İstanbul Projesi hakkında bilgi veren Kurum, “Bu 100 gün içinde 1-100 bin ölçekli Çevre ve Şehir Planı’nı onaylanacak. Arazi üretimini yapacağız. Kısa zamanda da ihaleye çıkılacak. Kanalın her iki tarafında yatay mimarinin hâkim olduğu 4 katı geçmeyen içinde fuar, üniversite alanlarının, sosyal donatı anlamında aklınıza gelen ne varsa bunlarında içinde barındırıldığı modern iki şehir kurma arzusundayız. Örnek şehircilik diyeceğimiz bir şehircilik anlayışıyla bu projeyi hayata geçirmeye çalışacağız. İstanbul’da yıkılması gereken binalar bu bölgeye revize edilecek” dedi.

18 İLDE 33 MİLLET BAHÇESİ...
     Tüm şehirlerde millet bahçesi yapma yolunda karar aldıklarını ifade eden Kurum, “100 günlük eylem planımız çerçevesinde 18 ilimizde 33 millet bahçesi yapıyoruz. 22 tane millet bahçesini projelendiriyoruz. 21 milyon metrekare millet bahçesi yapacağız. İstanbul’da kişi başına yeşil alan miktarı yüzde 10 oranında artacak. İstanbul’da 15 milyon, Ankara’da 2 milyon metrekare millet bahçesi yapacağız. Ayrıca Atatürk Havalimanı’n olduğu alanda yapılacak millet bahçesi Hyde Park’ın 8, Central Park’ın 3.5 katı olacak” dedi.

EMLAK BANKASI’NDA HIZLA HAREKET EDECEĞİZ
     Emlak Bankası’nın yeniden etkinliğini arttırmaya yönelik çalışmalara öncelik verdiklerini anlatan Kurum, “Bankanın tasfiye sürecini tamamladık.  Bankayı yeniden faaliyete geçireceğiz. 1 milyon 100 bin TL ödenmiş sermayesi olacak. Atıl arazileri değerlendireceğiz. Bu bizim hızlı hareket etmek istediğimiz bir alan olacak. Amacımız daha fazla sosyal konut üretebilmek. Bankanın genel kurulu yapılacak” diye konuştu.

6 İLDE SANAYİ DÖNÜŞÜM PROJESİ
     Mülkiyet sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaları hızlandıracaklarını da anlatan Kurum, Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi’ni kuracaklarını söyledi. Türkiye Mekânsal Strateji Planı’nı da hazırlayacaklarını ifade eden Kurum, 6 ilde yeni Sanayi Dönüşüm Projesi yapılacağını kaydetti. Kurum ayrıca Stratejik İklim Eylem Planı’nın 2. 100 günlük çalışma döneminde hazırlanacağını da sözlerine ekledi.

BAKANDAN ORDU AÇIKLAMASI...
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu’da meydana gelen sel felaketine ilişkin olarak da “Bakanlığımıza ait arkadaşlar ekiplerimiz orada sahada gerekli çalışmaları yapıyorlar. Bakanlık olarak üstümüze düşen neyse bu görevlerimizi zarar gören vatandaşlarımızın zarardan en az şekilde etkilenmesi için yerine getireceğiz. Bugün bakanlık ve bağlı kuruluşlarımızla orada olup yapılacak ne varsa hızlı bir şekilde yapma gayreti içine gireceğiz.  Bir eylem planı oluşturuyoruz. Önümüzdeki süreçte ne yapmalıyız? Bunun çalışmalarını başlattık. Hepsi tek tek incelenecek. Altyapı sorunu değil iklim değişikliğinden kaynaklanıyor. Bu yönde tedbirler alacağız” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» TÜSİAD’ın yeni başkanı Simone Kaslowski oldu
» Hazırgiyim ve tekstil sektörleri 15,6 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyor
» Türk Eximbank’a 380,5 milyon dolarlık fon
» Ambalaj Sanayicileri Derneği’nden açıkta satılan gıdalarla ilgili önemli uyarı
» Tunç Soyer: Bir arada yaşam kültürü olmadan adalet ve kalkınma mümkün değildir
» “İnsanlar tanzim noktalarında rencide edilmeyecek”
» EGİAD ve LİYAKAT Derneği’nden işbirliği
» Arkas rotayı buluta çevirdi
» Büyük ödül İzmirli mimar Kaftancı’ya
» “Gulfood İnovasyon Ödülü” Pınar Choco Labneh’e


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni