• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kurumsal yatırımcı ESG yatırımlarını artırıyor

24 Nisan 2021 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

Kurumsal yatırımcı ESG yatırımlarını artırıyor

           HABER MERKEZİ      
     EY’nin (Ernst & Young) Küresel Özel Sermaye Fonları 2021 Araştırması’na göre; kurumsal yatırımcılar sosyal açıdan sorumlu portföyler oluşturmaya ve bu portföylerden yüksek getiri sağlamaya odaklanıyor. Yatırımcıların daha sürdürülebilir yatırım seçeneklerine yönelmesiyle güçlü ESG stratejileri sunan özel sermaye fonları şirketlerinin rekabet avantajı sağlayacağı öngörülüyor
     Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, Küresel Özel Sermaye Fonları 2021 Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırma; COVID-19 pandemisinin özel sermaye fonları sektörü üzerindeki etkileri, yetenek yönetimi, teknoloji ve ESG (çevresel, sosyal ve yönetişim) ile ilgili alanlarda süreçlerin iyileştirilmesi konularını mercek altına alıyor. Dünya genelinden 127 özel sermaye şirketi CFO’su (Finans Direktörü) ve toplam 1,8 trilyon dolarlık bir varlığı yöneten 72 kurumsal yatırımcıyla yapılan online görüşmeler sonucu oluşturulan araştırma, özel sermaye fonları sektörünün gelecek görünümüne dair bulgular içeriyor.

Sektör, teknoloji yatırımları sayesinde pandemi dönemine hızlı adapte oldu
     2020, özel sermaye fonları şirketleri, yatırımcılar ve yatırım yapılması hedeflenen şirketlerin pandeminin etkisiyle çok hızlı bir şekilde sanal operasyon modellerine geçiş yaptığı olağanüstü bir yıl oldu. Özel sermaye fonları şirketleri ve CFO’ları uzaktan çalışma uygulamasına geçen iki yıllık dönemde operasyon modeli ve BT altyapısına yapılan yatırımlar sayesinde görece rahat adapte oldular. Yatırım faaliyetleri 2020 yılının ikinci ve üçüncü çeyrek dönemlerinde hafif bir düşüş gösterirken, total özel sermaye faaliyetlerinde ABD ve dünya genelindeki sosyal ve politik belirsizliklere rağmen kayda değer bir olumsuz tablo oluşmadı.

Sürdürülebilir yatırım, çeşitlilik ve kapsayıcılık en önemli gündem maddeleri
     Araştırma sonuçlarına göre; özel sermaye şirketi CFO’ları gelecek dönemde teknoloji ve yetenek yönetimine yaptıkları yatırımları devam ettirirken, sürdürülebilir yatırım gibi yeni alanlara odaklanmayı ve çeşitlilik ve kapsayıcılık için hayata geçirdikleri girişimlerde daha fazla ilerleme kaydetmeyi planlıyor.

Sanal yatırımcı toplantıları yeni normalde kalıcı olabilir
     Pandeminin özel sermaye fonları sektörü ve portföy şirketleri üzerindeki uzun vadeli etkili henüz tam olarak şekillenmemiş olmakta birlikte mevcut koşulların CFO’lar ve finans ekipleri için değişime öncülük etme bakımından fırsat yarattığı ifade ediliyor. Dijital dönüşümün hız kazandığı pandemi dönemi, operasyon modellerini değiştirerek çalışma biçimlerinde esnekliği ön plana çıkardı. Uzun vadede sanal yatırımcı toplantılarının sınırlı sorumlu ortaklarla yapılan yıllık toplantılar da dâhil olmak üzere yeni normalde kalıcı olabileceği belirtiliyor. Ancak öte yandan bu durumun mevcut ve yeni yatırımcılar ile güçlü bir bağ kurulmasında güçlük yaratabileceği de dile getiriliyor.

Uzaktan çalışma, çalışan eğitimi ve kurum kültüründe risk yaratıyor
     Araştırmada; özel sermaye fonları sektöründe uzaktan çalışma uygulamalarının pandemi sonrası dönemde devam edeceği belirtiliyor. Ancak öte yandan CFO’ların %76’sı çalışan eğitimini, %74’ü ise kurum kültürünün güçlendirilmesini uzaktan çalışma önündeki en önemli riskler olarak sıralıyor. Bununla birlikte yetenek yönetimi tarafında özel sermaye şirketi CFO’larının %56’sı cinsiyet temsiliyetinde eşitlik sağlanmasını en önemli gündem maddesi olarak belirtiyor.

Yatırımcı sosyal açıdan sorumlu ve yüksek getirili portföylere yöneliyor
     Araştırma sonuçlarına göre; sosyal açıdan sorumlu portföyler oluşturmaya ve bu portföylerden yüksek getiri sağlamaya odaklanan yatırımcılar artık ESG yatırım kararları sonucu geleneksel yatırımlara göre daha düşük performans elde etmeyi kabul etmiyor. Araştırmaya katılan kurumsal yatırımcıların yaklaşık %50’sinin ESG ürünlerinde yatırımları bulunuyor. Yine yatırımcıların yaklaşık yarısı ESG alanı payının özel sermaye ve girişim sermayesi yatırımlarında gelecek 2-3 yıl içinde artacağını öngörürken, buna karşın ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte yeterince ESG ürünü sunulmadığını ifade ediyor.

Güçlü ESG stratejileri sunan şirketler rekabet avantajı sağlayacak
     “Önümüzdeki dönemde özel sermaye fonları şirketleri tarafından sunulan ESG ürünlerinde yükseliş göreceğiz” diyen EY Türkiye Özel Sermaye Fonları Sektör Lideri Musa Gezer, “ESG ürünlerinin yatırımcı talebine uyum sağlayacak biçimde şekillendirileceği bir döneme giriyoruz.  Aldıkları yatırım kararları ile sosyal ve çevresel olarak fark yaratmayı hedefleyen yatırımcı tabanının genişlediğini gözlemliyoruz. Özellikle Y kuşağı ve Z Kuşağı sosyal ve çevresel etkiyi yatırım kararlarında kilit bir unsur olarak görüyor. Avrupa ve Asya’da yer alan özel sermaye fonları şirketleri bu talebi karşılarken, Kuzey Amerika’daki şirketlerin geride kaldığı görülüyor. Yatırımcılar daha sürdürülebilir yatırım seçeneklerine yöneldikçe güçlü ESG stratejileri sunan şirketler rekabet avantajı sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» İzmir engelsiz kent haline geliyor
» “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”
» Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak
» Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor
» Yerin 30 metre altında bayramlaşma
» Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO
» Fersan, Orka Sirke’yi satın aldı
» “Güçlü sanayi altyapısı ile gençlerimizi iş ve aş sahibi yapmalıyız”
» EÜ Mühendislik Fakültesinden uluslararası bir proje daha
» 2020, İnci Vakfı için dönüşümün yılı oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni