• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Kütüphanelerin Türkçe elektronik kaynağa ihtiyacı var”

10 Ekim 2020 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

“Kütüphanelerin Türkçe elektronik kaynağa ihtiyacı var”

   ► Kumsel: Üniversiteler arası kaynak erişimlerine olanak sağlayan anlaşmalar yapılmalı. Akademisyenler Türkçe elektronik kaynak üretimine odaklanmalı

           KÜBRA TOPAL / ÖZEL     
     Covid-19 sürecinde üniversitelerin kapanması ve yeni eğitim-öğretim döneminde eğitim faaliyetlerini uzaktan devam ettirme kararı almasıyla birlikte kütüphaneler de birçok hizmeti uzaktan devam ettirmeye yöneldi. Bu durumda üniversite kütüphanelerinin yüz yüze kullanıcı hizmetlerini askıya alması, bazı sınırlamalar getirmesi veya tamamen kapatması ile kütüphaneler için de yeni bir dönem başladı. Üniversitelerin ve akademisyenlerin, Türkçe elektronik kaynak üretme noktasında daha istekli olmaları gerektiğine dikkat çeken Üniversite ve Araştırma Kütüphanecileri Derneği (ÜNAK) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kumsel, Türkiye’de bulunan üniversitelerin kendi aralarında kaynak erişimine olanak sağlayan anlaşmaların yapılması gerektiğini vurguladı.

“Türkiye’de dijital materyal ve Türkçe içerik noktasında sıkıntı var”
     Covid-19 sürecinde özellikle Mart ayından Mayıs ayına kadar kütüphanelerin tamamının sadece personele açık öğrenciye kapalı bir şekilde hizmet vermediğini belirten Kumsel, “Bunun nedeni ise sürecin sınav dönemine denk gelmesi ve öğrencilerin zor durumda kalmaması. Böylece ödünç alınan ve ödünç verilen kitapların iadesi gerçekleştirildi” dedi. Haziran ayından sonra özellikle üniversite kütüphanelerinde elektronik kaynaklar üzerine bir yoğunlaşma olduğuna değinen Kumsel, “Uzaktan erişimde kütüphane kaynaklarına nasıl erişilebileceği, kaynakların nasıl paylaşılabileceği noktasında çalışmalar yapılmaya başlandı. Yapılan çalışmalarda Türkiye’de dijital materyal ve Türkçe içerik noktasında sıkıntı yaşandığı ortaya çıktı.

     Özellikle elektronik kitap konusunda, yani Türkçe kaynak konusunda sıkıntılar var. Bu noktada da Türkçe kaynak üretimi ile ilgili zaten ülkemizde 3-5 firma çalışıyor. Fakat üniversitelerin ve akademisyenlerin Türkçe elektronik kaynak üretme noktasında daha istekli olmaları gerekiyor. Kütüphaneler zaten bu noktada üzerine düşen sorumlulukları fazlasıyla yerine getirdi. Bütün üniversite kütüphaneleri hem tedbir hem de anında pozisyon alma konusunda elinden geleni yaptı. Kaynak olduğu sürece üniversite kütüphaneleri, çok hızlı bir şekilde o kaynakların kullanıcılarına eriştirilmesi noktasında da pozisyon alırlar” diye konuştu.
     Kütüphanelere özellikle üniversitelere akademik kaynak üreten yayıncıların da pandemiden etkilendiğini belirten Kumsel, “Özellikle Covid-19 ile ilgili yapılan araştırmaların hepsi ücretsiz olarak hem kendi müşterilerine hem de tüm dünyaya açıldı. Fakat kaynak erişimi konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Türkiye’de bulunan üniversiteler kendi aralarında kaynak erişimine olanak sağlayan anlaşmalar yapmalı. Bu tür pandemi süreçlerinde daha çok insanın daha fazla kaynağa erişim sağlayabilmesi adına lisans anlaşmaları ile ilgili bir takım çalışmalar yapılarak, firmalar ve müşteriler ile bir araya gelinerek ortak bir yol bulunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Öğrencilere online staj programı yaptık”
     Özellikle pandemi süreci içerisinde kütüphaneciler olarak mesleki anlamda çok iyi pozisyon aldıklarını dile getiren Kumsel,”ÜNAK olarak Mayıs ayından itibaren uzaktan seminer dizisi yani kütüphane seminerleri düzenledik. Öğrenci akademisyen ve çalışanlar ile ilgili toplantılar düzenledik. Bu toplantılarda insanların hem yaşadıkları süreci hem de buldukları çözümleri paylaşmalarını sağladık. Örneğin, öğrencilerle yaptığımız toplantıda staj sorununun olduğunu gördük. Öğrencilerin okul bitiminden sonra Haziran ve Temmuz aylarında staj yapmaları gerekiyordu. Bu süreçte öğrenciler bu noktada sıkıntıya düştü. Türk Kütüphaneciler Derneği ile birlikte online staj programı geliştirdik. İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde yaklaşık 267 öğrenciye 65 oturumda 85 konuşmacı ile online staj programı uyguladık. Bu üniversitelerin Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğrencilerinin mezuniyetlerinde mağdur olmaması adına yaptığımız stajlarda bölümlerden de destek aldık” diye konuştu.

     Kumsel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Programda üniversite, halk, okul ve arşiv kütüphaneleri üzerinden Türkiye’nin dört bir yanında kendi alanında en iyi olan kütüphanelerin yöneticileri ve meslektaşlarımızı bir araya getirerek öğrencilere uzaktan eğitim verdik. Normal stajlarında yaptıklarının aynısını online olarak yaptırdık. Bazıları canlı yayın ile üniversitesini gezdirdi, bazıları kendi alanında sunumlarını gerçekleştirdi. Böylece 267 öğrencinin staj programını tamamlamış olduk. Ölçme değerlendirme işlemini ise üniversitelerin kendi bölümleri tarafından yapıldı. Bunun haricinde ‘askıda internet kampanyası’ gerçekleştirdik. Pandemi sürecinde yaklaşık 60 öğrencinin internete ulaşabilmesini sağladık. Dolayısıyla bizler mesleki olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz.”


+ Benzer Haberler
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”
» “43 şehrin elektriğinden tasarruf edebiliriz”
» Türkiye’nin pandemi sınavı, gayrimenkulde yatırıma dönüştü
» Patateste pazar payını başka ülkelere kaptırdık
» Yerli kozmetikçiler ithalata ek vergi istiyor
» Akıllı Tarım Kentleri ile hedef 400 milyon TL
» Tarımda sürdürülebilirlik için acil dönüşüm gerekiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
  Ticaret 21.10.2020
  Ticaret 20.10.2020
  Ticaret 19.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni